امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۶:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10436
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۳
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص اظهارات مداخله ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص اظهارات مداخله جویانه مقامات آمریکایی از جمله جان کری وزیر امور خارجه این کشور اظهار داشت: برخی از این اظهارات باعث تعجب است. حمایت آمریکا از دموکراسی، تنها یک ژست و ادعای فریبنده است. ما معتقدیم درس گرفتن از تاریخ و پایبندی نسبت به اصول بدیهی حقوق بین الملل مانند عدم مداخله در امور دیگران، به سود آمریکاست. فراتر از تعهدات عام بین المللی، دولت آمریکا در بیانیه الجزایر مشخصا متعهد شده است در امور داخلی ایران دخالت نکند.
 
وی افزود: از طرف دیگر ملت ها و افکار عمومی در منطقه فراموش نمی کنند که دولت آمریکا تا آخرین فرصت های ممکن از دیکتاتورهای منطقه که با بیداری اسلامی سرنگون شدند، حمایت می نمود.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: اگر آنها نگران دموکراسی و حقوق مردم هستند، چرا به انتخاب دمکراتیک مردم فلسطین در سال 2006 احترام نگذاشتند و چشم خود را بر تهدید و دستگیری و ربایش نمایندگان مجلس منتخب مردم فلسطین توسط رژیم صهیونیستی بستند و حتی علاوه بر همه فشارها، از دو مورد تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه حمایت نمودند؟ آنها باید به افکار عمومی پاسخ دهند که دمکراسی و حقوق مردم در این مسئله قربانی چه رویکردی شده است؟

صالحی افزود: آمریکاییها باید بپذیرند که هر کشور دموکراتیکی نظام انتخاباتی خاص خود و مبتنی بر ارزشها و مقررات خود را دارد. متاسفانه اطلاعات مقامات ارشد آمریکایی از نظام انتخاباتی در ایران بسیار سطحی و اندک است. بدیهی است که هر نظام انتخاباتی ساز و کارهای خاص خود را دارد که در قوانین آن پیش بینی شده است. در جمهوری اسلامی ایران نیز شورای نگهبان دارای جایگاه و وظایف قانونی مشخصی است که توسط قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تعریف شده  و با رای قاطع مردم مورد پذیرش واقع شده است.  صالحی در ادامه با طرح انتقادات جدی نسبت به نظام انتخاباتی آمریکا این پرسش را مطرح کرد  که آیا دادگاه فدرال آمریکا یک نهاد منتخب است که در انتخابات پر ابهام و سئوال برانگیز ریاست جمهوری در سال 2000 دخالت نموده و رای به پیروزی بوش داد؟

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: آیا نظام کالج انتخاباتی که در چارچوب آن ۱۰ ایالت بزرگ یعنی صرفا یک پنجم ایالات میتوانند تعیین کننده نتیجه باشند عادلانه و دموکراتیک است؟

وی همچنین افزود: تصور می کنم بهترین توصیه به مقامات آمریکایی این باشد که ضمن تکمیل اطلاعات خود از منابع معتبر و استفاده از مشاورین متخصص، متوجه پیامدهای اظهارات غیرموجه خود باشند. اصول عرفی مورد ارجاع در حقوق بین المللی مانند عدم مداخله در امور داخلی کشورها نتیجه خرد جمعی بشری است و پیروی از آنها به سود همه است. ملت رشید ایران که با انقلاب اسلامی شکوهمند خود  نظام دیکتاتوری وابسته به بیگانگان را ساقط نمود، حساسیت شدیدی نسبت به دخالت در امور داخلی خود دارد و اظهارات نسنجیده و قلدرمابانه مقامات آمریکایی را برنمی تابد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها