امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104361
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از عمارفیلم، مستند 30 دقیقه‌ای «بازگشت از نهاریا» ساخته مهدی نقویان و محمدحسین مهدویان به موضوع  ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از عمارفیلم، مستند 30 دقیقه‌ای «بازگشت از نهاریا» ساخته مهدی نقویان و محمدحسین مهدویان به موضوع  آزادی سمیر قنطار و یارانش از چنگ اسرائیلی‌ها می‌پردازد، همان کسی که سیدحسن نصرالله قول داده بود که رزمندگان مقاومت او را آزاد خواهند کرد؛ این وعده که در سال 2008  عملی شد، یکی از ثمرات پیروزی حزب‌الله در جنگ 33 روزه بود.

در این نشست، آقای حکم امهز سردبیر خبری سابق شبکه المنار در زمان جنگ 33 روزه و دبیر تحریریه خبر شبکه العالم در حال حاضر، آقای محمدرضا محمدی‌نجات مستندساز و فعال در زمینه جهان اسلام، به همراه مهدی نقویان کارگردان، به بحث و تبادل نظر در مورد فیلم و نقاط قوت و ضعف فیلم‌سازی در بحران‌ها و انقلاب‌های منطقه‌ای پرداختند.

در ابتدای این نشست مهدی نقویان به ارائه توضیحاتی در مورد ساخت این مستند پرداخت و اظهار داشت: این مستند سال 88 در موسسه روایت فتح تولید شد و کارهای میدانی و کارگردانی لبنان آن را آقای مهدویان انجام دادند و من کارگردانی و تدوین آن را به عهده گرفتم. در ابتدا قرار بود کاری مصاحبه‌محور باشد اما با افزودن راوی و استفاده از تصاویر آرشیوی، مستند به این شکل درآمد.
 
وی در مورد تولید آثاری با رویکرد مقاومت گفت: مشکلی در ارتباط با ساخت اینگونه آثار نیست، فیلمسازانی که علاقه داشته باشند می‌توانند به لبنان و سوریه سفر کنند و فیلم بسازند. فیلمسازها نباید مرعوب جو روشنفکری ژورنالیستی شوند و از ساخت اینگونه آثار خجالت بکشند. هر نوع فیلمسازی مشکلاتی دارد که فیلم‌سازی بحران نیز مشکلات خودش را دارد؛ این گونه آثار به شناخت و تحقیق بیشتری نیاز دارند.

نقویان با انتقاد از رویکرد صداوسیما در تولید آثار سیاسی و مذهبی گفت: فیلم‌های خوبی در حوزه مقاومت توسط مؤسساتی مثل میثاق و روایت فتح و جاهای دیگر ساخته می‌شوند اما صداوسیما در آن نقشی ندارد. متأسفانه صداوسیما نه تنها در مورد کارهای سیاسی که حتی در مورد کارهای مذهبی هم هزینه لازم را اختصاص نمی‌دهند و هنوز یک اذان خوب از تلویزیون ما پخش نمی‌شود یا سرود جمهوری اسلامی که هر روز صبح پخش می‌شود چندان مطلوب نیست.

هنوز به بسیاری از وقایع انقلاب نپرداخته‌ایم

کارگردان مستند «نگهبان آرا» و «انتخاب دهم» با اشاره به نقش فتنه 88 در حرکت رسانه‌ای کشور، گفت : بعد از فتنه 88 و هجوم رسانه‌ای وسیع غرب، مدیران متوجه شدند که چقدر رسانه می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ جشنواره عمار نیز به همین صورت یک سال بعد از این فتنه شروع به کار کرد البته هنوز در ابتدای راه هستیم و متاسفانه تربیت نیرو در این سی سال به خوبی انجام نگرفته است.
 
همچنین این مستندساز و برگزیده جشنواره عمار، ضمن ابراز تأسف از اینکه بسیاری از وقایع انقلاب هستند که هنوز به آن ها نپرداخته‌ایم، گفت: این مسئله موجب این شده است که بسیاری از روایت‌هایی که از بیرون گفته می‌شود، مورد باور عامه مردم قرار گیرد. مثلا در مورد بازرگان یا بنی‌صدر اثری ساخته نمی‌شود که ماجرای آنها شرح داده شود و شخصیت آنها شناخته شود.

این فیلم مرا به گریه درآورد

بعد از صحبت‌های مهدی نقویان، به عنوان کارگردان اثر، حکم امهز خبرنگار سابق شبکه المنار و سردبیر کنونی تحریریه خبری شبکه العالم، صحبت کرد.

حَکَم امهز ضمن تشکر از نقویان به خاطر ساخت این مستند تاثیرگذار گفت: این فیلم من را به گریه درآورد، چون با اتفاقات این مستند زندگی کرده بودم و مرا به خاطرات 8 سال گذشته‌ام برد؛ دیدن این تصاویر برایم حزن‌انگیز بود، اما حزنی که با احساس پیروزی همراه است.

امهز فیلم را به لحاظ تکنیکی خوب ارزیابی کرد و افزود: نکاتی هست که به نظرم کارگردان باید به آنها توجه کند. روایت تاریخی فیلم برنامه‌ریزی شده نبود و بهتر بود از ابتدا یعنی زمان دستگیری سمیر قنطار شروع می‌شد، از سال 1979 و به تدریج به زمان حال می‌رسیدیم، اینطور فیلم شکل کامل‌تری به خود می‌گرفت. تکرار در مصاحبه‌هایی که با شهروندان لبنانی انجام شده است، زیاد بود و افراد مختلف یک حرف را تکرار می‌کردند. اگر افراد حرف یکدیگر را کامل کنند، کار شکل بهتری می‌گیرد.

آزادی قنطار و یک جشن استثنائی

وی در مورد یکی از اسرای آزاد شده در سال 2008 گفت: شما در فیلم دیدید چهار نفر همراه سمیر قنطار آزاد شدند، که آنها موقع جنگ 33 روزه اسیر شده بودند. وقتی آنها در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفته بودند و تلویزیون اسرائیل آن را نشان می‌داد، یکی از آنها به خاطر اسیر شدن‌شان از سیدحسن نصرالله عذرخواهی کرد و به سیدحسن گفت: هرجایی بروی ما دست از طرفداری تو برنمی‌داریم.
 
حکم امهز حضور شخص سید حسن نصرالله را در جشن آزادسازی این اسرا را با اهمیت دانست و گفت: اسرائیلی‌ها سیدحسن نصرالله را تهدید کرده بودند که هرکجا بودی حتی اگر هزار نفر همراه تو باشند تو را می‌کشیم. همچنین این موضوع بابت حضور گسترده مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان استثنائی بود، چون اسرائیلی‌ها تهدید کرده بودند که افرادی که به این جشن بیایند را مورد هدف قرار خواهند داد.

هیمنه اسرائیل شکست

سردبیر خبری سابق شبکه المنار در مورد مشکلات زیادی که آزادی سمیر قنطار برای اسرائیل به وجود آورده گفت: در اسرائیل قانونی هست که اگر کسی یک اسرائیلی را کشته باشد، اصلاً امکان آزادی‌اش وجود نخواهد داشت، از این جهت کاری که حزب‌الله در آزاد کردن سمیر قنطار و دوستانش که چند اسرائیلی را کشته بودند، انجام داد، دارای اهمیت زیادی است. شکستن این قانون موجب شد این موضوع برای زندانیان فلسطینی هم صورت گیرد. دستاورد مهم‌تری که اینها در پس آن قرار می‌گیرند این بود که ابهت اسرائیل که مدعی داشتن ارتشی شکست‌ناپذیر بود، شکست و موجب ایجاد قواعد جدیدی در منطقه توسط حزب‌الله شد.

امهز در جواب سوالی از مهدی نقویان در مورد تیم حفاظتی سیدحسن نصرالله گفت: الآن همه دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیلی تلاش می‌کنند و در این مورد چیزی نمی‌دانند، چطور توقع دارید که من اطلاع داشته باشم؟! قبل از سال 2006 این امکان را داشتیم که با همین محافظان با آقای سیدحسن ارتباط بگیریم، چهار ماه قبل از جنگ 33 روزه هم دیداری نیم ساعته با ایشان داشتم. همچنین در زمان جنگ که من سردبیر تحریریه خبر المنار بودم می‌توانستیم از طریق خط‌های تلفنی نظامی که حزب‌الله ایجاد کرده بود با سیدحسن صحبت کنیم.

مخاطرات شیعه بودن در لبنان

این کارشناس راهبردی لبنان ضمن اشاره به برخی معضلات اقتصادی در لبنان، اظهار داشت: افراد حزب‌الله بخشی از مردمی هستند که در لبنان زندگی می‌کنند و این مشکلات گریبانگیر آنها نیز هست. قبل از اینکه من به ایران بیایم بعضی فیلم‌برداران المنار 350 دلار حقوق می‌گرفتند در حالی که این امکان را داشتند که جای دیگری کار کنند و حقوق بیشتری دریافت کنند. مسئله دیگری که افراد حزب‌الله با آن درگیر هستند، بحث خطراتی است که شیعیان با آن روبرو هستند. شما در کشوری زندگی می‌کنید که به خاطر شیعه بودن‌تان احساس خطر نمی‌کنید اما ما خطر اسرائیل را از جنوب و داعش را از شمال داریم. این احساس خطر باعث می‌شود افراد خیلی به مسائل مالی فکر نکنند، الان کاری که حزب‌الله انجام می‌دهد، این است که از وجود شیعیان در عالم دفاع می‌کند. کسانی که در برابر این خطر دفاع کنند، از همه چیزشان و از فرزندان‌شان می‌گذرند و حاضرند همه را در این راه قربانی کنند مسائل مالی خیلی برایشان اهمیت ندارد.
 
درخواست یک مادر شهید از سید حسن نصرالله

امهز در همین زمینه به بیان خاطره ای هم پرداخت: حزب الله در جنگ با داعش، این تصمیم را گرفت که تک فرزندها در این جنگ شرکت نکنند. یکی از این افراد به حزب‌الله مراجعه کرد و عنوان نمود که خانواده‌اش رضایت دارند، اما آنها قبول نکردند و گفتند با پدر و مادرت بیا، پدر و مادرش رفتند و امضا کردند که ما رضایت داریم. علی رغم این حزب‌الله اجازه نداد. آن جوان به خاطر این مسئله از حزب‌الله استعفا داد.

مورد دیگر خانواده شهید مهدی یاغی که پدر و مادر این شهید از دوستان من هستند، وقتی نماینده حزب الله برای تبریک و تسلیت خدمت خانواده این شهید رفته بود، مادر این شهید بیان کرده بود که : چیزی که از شما می خواهم این است که از سیدحسن نصرالله بخواهید مانع رفتن فرزند دوم من به سوریه نشود. مادر این شهید به من اینطور می گفت که ما مادرها جمع می‌شویم و دعا می کنیم که فرزندان‌مان شهید شوند.

هنر باید در کنار شناخت عمیق قرار گیرد / معضل بی‌اطلاعی مدیران رسانه‌ای و فرهنگی

محمدرضا محمدی نجات، مستندساز و فعال در حوزه جهان اسلام نیز که 8 سال در لبنان زندگی می کرده و مستند «33 روز جنگ» را در مورد تحلیل نظامی جنگ 33 روزه ساخته است، به عنوان کارشناس و مجری در این نشست حضور داشت و به بیان مطالبی در این زمینه پرداخت.

وی با اشاره به اهمیت شناخت صحیح در کارهای مستند، بیان داشت: فیلمساز کسی است که باید شناخت را به فیلم تبدیل کند. هنر فیلمساز باید در کنار شناخت عمیق در مورد موضوعی که می‌خواهد درباره‌اش کار کند قرار گیرد، یکی از آسیب‌هایی که در کارهایی از این دست وجود دارد همین عدم وجود شناخت عمیق و اطلاعات تاریخی کافی در مورد موضوع است.

محمدی نجات مسمومیت‌هایی را که در فضای فرهنگی رسانه‌ای کشور وجود دارد مورد اشاره قرار داد و گفت: متاسفانه افراد شبه مستندساز زیادی داریم که به خاطر اعتباری که صفت مستندسازی دارد، خودشان را در این سلک جا می‌زنند و این موضوع به‌خاطر وجود شبه مدیرانی که اطلاعات کافی ندارند، زیاد اتفاق می‌افتد و پروژه‌هایی به افرادی که توانایی کافی ندارند یا به خاطر آشنایی‌های قبلی واگذار می‌شود و در نهایت به نتیجه نمی‌رسند و کسی هم مورد مواخذه هم قرار نمی‌گیرد؛ به نظرم قبل از مستندسازها باید دید مدیران را اصلاح نمود، مدیرانی که باید سطح اطلاعات بیشتری نسبت به فیلمسازان داشته باشند، چون مدیران هستند که باید برای فیلمسازها خط کاری را مشخص کنند.
نکته دیگری که محمدی نجات مورد تاکید قرار داد لزوم توجه خاص به موضوع آموزش بود، وی در این باره گفت: در حوزه کشورهای بحران‌خیز منطقه، نتوانستیم نیروی خوب پرورش دهیم. فیلمسازی که حداقل جغرافیای منطقه را بشناسد، زبان منطقه را یاد بگیرد و در کنارش تکنیک‌های فیلم‌سازی هم آموزش ببیند.

در این نشست که تعدادی از مخاطبان و اکران‌کنندگان جشنواره نیز حضور داشتند، مطالبی هم از سوی شرکت‌کنندگان در جلسه بیان شد و سوالاتی نیز مطرح شد که آقایان نقویان و امهز به آن جواب دادند.

این نشست‌ها هر هفته پنجشنبه‌ها از ساعت 16 در حسینیه هنر برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سایت عمارفیلم این نشست‌ها را به طور زنده دنبال کنند.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار