امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104387
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 69
  دقایقی پیش زلزله ۵.۶ ریشتری مورموری آبدانان را برای بیستمین بار پس از زلزله ۶.۱ ریشتری صبح امروز لرزاند.

 

دقایقی پیش زلزله ۵.۶ ریشتری مورموری آبدانان را برای بیستمین بار پس از زلزله ۶.۱ ریشتری صبح امروز لرزاند.

به گزارش پیروان موعود به نقل از خبرگزاری تسنیم ، این زلزله در ساعت 7و 2 دقیقه و 5 ثانیه رخ داد و کانون آن، سه کیلومتری مورموری، 36 کیلومتری موسیان و 41 کیلومتری دهلران در استان ایلام بود.

زمین لرزه‌ای که صبح امروز (دوشنبه ) در مورموری استان ایلام به وقوع پیوست بخش های از استان کرمانشاه را نیز لرزاند.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قدرت این زمین لرزه را شش و یک دهم در امواج درونی زمین (ریشتر) اعلام کرد.

این زمین لرزه در عرض جغرافیایی 32.703 و طول جغرافیایی 47.695 به وقوع پیوسته است.

زمین لرزه 6.1 (ریشتری) روز دوشنبه در استان ایلام شهرستان بروجرد در استان لرستان را نیز لرزاند.

**حال مصدومان اعزامی به دزفول خوب است/20 آمبولانس به مورموری اعزام شد

علی دلپیشه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: تا کنون هیچ گونه تلفات جانی در پی زلزله 6.1 ریشتری مورموری آبدانان گزارش نشده است.

وی افزود: بیش از 20 مصدوم توسط نیروهای پزشکی درمان شدند که بر اثر وخامت حال 4 تن، به دزفول اعزام شدند اما با گزارش هایی که به ما رسید حال چهار مصدوم زلزله صبح امروز مورموری که به دزفول اعزام شده بودند خوب است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: تا کنون 20 آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس و 4 اکیپ پزشکی به منطقه زلزله زده مورموری اعزام شده اند.

**خسارت ناشی از زلزله در مورموری بیش از 70 درصد است

مجید عسکری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در آبدانان، اظهار کرد: با بررسی های انجام شده خسارت ناشی از زلزله در مورموری شهرستان آبدانان بیش از 70 درصد بوده  است.

وی افزود: تا کنون به بیش از 50 نفر امدادرسانی شده است و نیروهای امدادی نیز از تمامی شهرستان های استان به آبدانان و مورموری اعزام شده اند.

فرماندار آبدانان تصریح کرد: تا کنون پس از زلزله 6.1 ریشتری صبح امروز 25 پس لرزه در مورموری به وقوع پیوسته است که بزرگترین آنها دقایقی پیش به بزرگی 5.6 ریشتر بوده است.

**زلزله امروز خسارتی در غرب استان کرمانشاه نداشته است

فرماندار شهرستان اسلام‌آباد غرب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اسلام‌آباد غرب، اظهار کرد: زمین لرزه امروز صبح استان ایلام که در مرز سه استان غربی کشور رخ داد در این شهرستان نیز احساس شد.

کرم محمدی با بیان اینکه شدت احساس زلزله در این شهرستان بسیار زیاد بود گفت: تاکنون گزارشی پیرامون خسارت احتمالی وقوع زمین لرزه در این شهرستان اعلام نشده است.

فرماندار اسلام‌آباد غرب پیرامون وقوع خسارت در مناطق کمتر مقاوم همچون روستاها افزود: با توجه به اینکه کانون زلزله در استان همجوار بوده است و در نظر گرفتن بعد فاصله از شدت آن کاسته شده که روستاهای شهرستان نیز دچار خسارت نشده‌اند.

فرماندار گیلان‌غرب نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گیلان‌غرب با اشاره به احساس زلزله در این شهرستان گفت: همزمان با وقوع زمین لرزه در استان ایلام، زمین لرزه در این شهرستان نیز احساس شد.

فرامرز اکبری با بیان اینکه شهرستان گیلان‌غرب با استان ایلام هم مرز است اظهار کرد: با احساس وقوع زمین لرزه در این شهرستان مدیریت بحران تشکیل جلسه داد و براساس گزارش‌های دریافتی زمین لرزه خسارتی در گیلان‌غرب بر جای نگذاشته است.

وی از آمادگی نیروهای امدادی و درمانی این شهرستان خبرداد و گفت: چنانچه استان ایلام درخواست نیروهای امدادی و درمانی داشته باشد این شهرستان آمادگی اعزام این نیروها را دارد.

فرماندار قصرشیرین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه زلزله در این شهرستان احساس نشده است گفت: با توجه به فاصله قصرشیرین از مبدا وقوع زمین لرزه مردم این شهرستان زلزله را احساس نکردند.

**زلزله صبح امروز در خوزستان خسارتی نداشت

علی خدادادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: صبح امروز زلزله‌ای به وقوع پیوست که استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان را لرزاند.

وی گفت: این زمین لرزه در چند شهر استان خوزستان نیز به وقوع پیوست که خوشبختانه هیچ خساراتی نداشت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: هم اکنون نیروهای این جمعیت به حالت آماده باش درآمده‌اند و آماده امداد رسانی هستند.

وی درباره کمک به مناطق زلزله زده استان ایلام نیز گفت: هم اکنون در حال نیاز سنجی در این استان هستیم تا اقلام و تجهیزات با مناطق زلزله زده ارسال کنیم.

خدادادی تصریح کرد: با توجه به اینکه این زلزله در استان ایلام پیش لرزه داشته و مردم از آمادگی لازم برخوردار بودند خوشبختانه تلفات جانی نداشت.

وی گفت: کمک‌های جمعیت هلال احمر خوزستان از طریق پایگاه هلال احمر اندیمشک به مناطق زلزله زده استان ایلام ارسال می‌شود.

**کرمانشاه در آماده‌باش کامل برای امدادرسانی به ایلام قرار دارد

حسین باباجانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار کرد: صبح امروز در استان ایلام زلزله‌ای به بزرگی 6.2 دهم ریشتر به‌وقوع پیوست که در 4 استان همجوار نیز این زلزله احساس شد و استان کرمانشاه نیز یکی از این استان‌ها بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه افزود: با وجود اینکه این زلزله در استان کرمانشاه نیز احساس شده‌است خسارت جانی و مالی در این استان گزارش نشده‌است و بر این اساس هیچ‌گونه عملیاتی مبنی بر خسارت وارده در استان صورت نگرفته است.

باباجانی بیان کرد: استان کرمانشاه به‌عنوان استان معین همجوار ایلام به‌طور کامل در حالت آماده‌باش قرار دارد که در صورت درخواست کمک از استان ایلام نیروها و تجهیزات دستگاه‌های امدادی کرمانشاه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

وی با اشاره‌ به اینکه منشا زمین‌لرزه امروز صبح در استان کرمانشاه نبوده‌ است گفت: لازم است که مردم در هنگام هرگونه احساس زلزله، آرامش و خونسردی‌ خود را حفظ کنند و حتی‌الامکان در مکانی امن قرار گیرند.

**زلزله 5.6 ریشتری بار دیگر مورموری را لرزاند

دقایقی پیش زلزله 5.6 ریشتری مورموری آبدانان را برای بیستمین بار پس از زلزله 6.1 ریشتری صبح امروز لرزاند.

مردم وحشت زده آبدانان از روز گذشته شاهد زلزله های بسیاری در مورموری بوده اند که شعاع این لرزش ها حتی به استان های خوزستان و لرستان نیز رسیده است.

نیاز اصلی مردم مناطق زلزله زده بر اساس اعلام از طریق مسئولان مواد غذایی و آب آشامیدنی است.

** استاندار ایلام از مناطق زلزله‌زده بازدید کرد/ عمق خسارات زیاد است

محمدرضا مرواردید دقایقی پیش به صورت هوایی از مناطق زلزله‌زده آبدانان بازدید کرد.

استاندار ایلام در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: تلاش داریم با بررسی کامل وضعیت مناطق زلزله زده تصمیمات مناسبی را برای خدمات رسانی بهتر و سریع‌تر به مردم مناطق زلزله زده داشته باشیم.

وی افزود: ارزیابان مدیریت بحران استان به همراه امدادگران به منطقه اعزام شده‌اند.

استاندار ایلام با بیان اینکه به تأسیسات شهری، آب، برق و تلفن و راه‌های این مناطق آسیب وارد شده است، خواستار امدادرسانی هر چه بهتر و زودتر به زلزله‌زدگان شد.

وی گفت: امدادرسانی توسط نیروها در حال انجام است و عمق خسارات زیاد است، تا‌کنون هیچ آماری از تلفات جانی نداشته‌ایم.

**هلال‌احمر دزفول در حالت آماده باش قرار گرفت

علی بهزادی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: زلزله‌ای که صبح امروز در استان ایلام به وقوع پیوست دزفول را نیز لرزاند.

وی افزود: مرکز اصلی این زمین لرزه در استان ایلام بوده است ولی در نقاط مختلف شهر دزفول نیز حس شد.

رئیس جمعیت هلال احمر دزفول تصریح کرد: خوشبختانه این زمین لرزه در این شهرستان هیچ گونه خسارتی در بر نداشت.

وی در ادامه از آماده باش نیروهای جمعیت هلال احمر دزفول خبر داد و گفت: آماده کمک رسانی به مناطق زلزله زده در استان ایلام هستیم.

**نیاز اصلی در مورموری آب آشامیدنی سالم است

مجید عسکری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در آبدانان، اظهار کرد: تا کنون تلفات جانی در پی زلزله 6.1 ریشتری صبح امروز مورموری آبدانان نداشته‌ایم ولی کماکان بررسی و جست جو ها در حال انجام است.

وی افزود: نیاز اصلی ما در منطقه زلزله زده مورموری با توجه به گرمای هوا آب آشامیدنی سالم و یخ و مواد غذایی است.

فرماندار آبدانان تصریح کرد: در مرحله بعدی با توجه به تخریب روستاهای این شهر برای اسکان مردم نیازمند چادر هستیم.

وی گفت: مردم در حال حاضر با توجه به هراسی که برایشان رخ داده است در خیابان ها به سر می برند.

**اعزام 10 اکیپ پزشکی به مورموری/ حال 4 مصدوم زلزله وخیم است

علی دلپیشه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: 10 گروه پزشکی به مناطق زلزله زده مورموری در آبدانان اعزام شده اند.

وی افزود: تا کنون از طریق نیروهای پزشکی 20 مصدوم مورد مداوا قرار گرفته اند که 16 مصدوم به صورت سرپایی معالجه شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: حال 4 مصدوم این زلزله وخیم است و به بیمارستان دزفول اعزام شده اند.

وی گفت: آمبولانس های ما در منطقه حاضر هستند و تمام تلاش ما برای خدمت رسانی به مردم و امداد رسانی به موقع است و امیدواریم که در این میان تلفات جانی نداشته باشیم.

**بستری تعدادی از 60 مصدوم زلزله 6،1 ریشتری ایلام/اعزام دو بالگرد

حسین درخشان با اشاره به بستری برخی از 60 مصدوم زلزله 6،1 ریشتری ایلام عنوان کرد: تاکنون 12 مصدوم نیز به مراکز درمانی انتقال یافتند.

وی با بیان وقوع 6 مورد پیش لرزه 4٫6 ریشتری و 14 مورد پس لرزه 4٫8 ریشتری در منطقه مورموری بیان داشت: تعداد 18 روستای دارای سکنه تا شعاع 50 کیلومتری از مرکز زمین لرزه وجود دارد.

سخنگوی سازمان امداد و نجات عنوان کرد: دو بالگرد نیز از تهران و کرمانشاه به مناطق زلزله زده مورموری ایلام اعزام شدند، که در این راستا رئیس سازمان امداد و نجات نیز برای بررسی بیشتر وقوع زلزله به مناطق زلزله زده عازم شد.

در این راستا زلزله مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور نیز عنوان کرده است، زلزله مورموری در استان ایلام تاکنون هیچ کشته‌ای نداشته است. تاکنون 51 نفر مصدوم شدند که حال اکثر آنها خوب است و با توجه به آمادگی مردم تلفات انسانی زیاد نیست.

**امدادرسانی نیروهای بسیجی به زلزله زدگان مورموری

محمدعلی جعفری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در آبدانان، اظهار کرد: در پی وقوع زلزله 6.1 ریشتری در مورموری آبدانان گروه های بسیجی سپاه آبدانان در قالب یک اکیپ پزشکی وارد این شهر شدند.

وی افزود: تمامی نیروهای ما در حالت آماده باش هستند و بسیج پزشکی آبدانان به صورت ویژه در حالت امدادرسانی هستند.

فرمانده سپاه ناحیه آبدانان تصریح کرد: تمامی مسیرهای ارتباطی در آبدانان بازگشایی شده است اما مردم نیازمند اسکان اضطراری هستند.

**لرستان برای امدادرسانی به زلزله زدگان ایلام در حالت آماده باش است

رضا آریایی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد، اظهارکرد: از ساعت‌های اولیه وقوع زلزله، استان لرستان تا 24 ساعت آینده به صورت  آماده باش درآمده و با تجهیزات هلیکوپتر، چادر و تعدادی آمبولانس آماده کمک رسانی به زلزله زدگان است ایلام است.

وی با اشاره به اینکه این زلزله در سه استان کشور به وقوع پیوست افزود: این زلزله در استان خوزستان، لرستان و همدان احساس شده است که در استان لرستان شهرستان های بروجرد و الیگودرز نسبت به دیگر شهرهای لرستان این زلزله بیشتر احساس شد.

مدیرکل حوادث غیرمترقبه لرستان تصریح کرد: خوشبختانه این زلزله در استان ایلام, خوزستان و لرستان تاکنون جراحات انسانی نداشته است ولی می‌تواند مجروح در استان زلزله زده ایلام داشته باشد که تاکنون 50 مجروح اعلام شده است که به بیمارستان‌های استان ایلام منتقل شدند.

آریایی خاطرنشان کرد: واحدهای مسکونی در منطقه زلزله زده استان ایلام خساراتی را به بار آورده است.

وی با اشاره به آمادگی استان لرستان  برای امدادرسانی به زلزله زدگان ایلامی اظهارکرد: تاکنون استان ایلام توانسته  این حادثه را مدیریت کنند و با اعلام وزارت کشور به امدادرسانی با اکیپ‌های ویژه به مناطق زلزله زده استان ایلام نیروها از لرستان اعزام می‌شوند.

**اعزام 4 اکیپ امدادی از مرکز ایلام به مورموری/ منتظر اعزام بالگرد هستیم

محمد سلیمانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: تا کنون از مرکز استان ایلام 4 اکیپ و از هر کدام از شهرستان های استان یک گروه به منطقه زلزله زده مورموری در آبدانان اعزام شده اند.

وی افزود: امدادرسانی به مصدومان در حال انجام است و جست وجو برای یافتن مصدومان و تلفات احتمالی نیز در حال انجام است.

مدیرعامل هلال احمر ایلام تصریح کرد: از طرف ما برای اعزام بالگرد به مناطق زلزله زده درخواست شده است و در حال حاضر منتظر اعزام بالگرد هستیم.

**تیم‌های اضطراری بسیج جامعه پزشکی در مناطق زلزله زده ایلام

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، محمد رئیس زاده اظهار داشت: ‏تیم‌های اضطراری سازمان بسیج جامعه پزشکی در آماده باش کامل هستند تا در صورت نیاز در اسرع ‏وقت به منطقه زلزله زده ‏ایلام اعزام شوند‎.‎

رئیس زاده افزود: از نظر نیروی انسانی نیز نیروهای پزشکی، پرستاری و کادر امداد و نجات بسیج جامعه پزشکی ‏به ‏تعداد کافی ‏برای کمک به زلزله زدگان در استان ایلام حضور دارند. با این حال در صورت اعلام نیاز بیشتر ‏امکان ‏اعزام نیرو از سراسر کشور ‏برای کمک به زلزله زدگان وجود دارد.‏

وی بیان کرد: برپایی بیمارستان صحرایی توسط بسیج جامعه ‏پزشکی در نقاط مختلف کشور باعث ‏شده تا اعضای این سازمان همیشه در آمادگی کامل  به سر ببرند.‏

در ادامه روح الله قائد امینی معاون  امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی نیز در تکمیل توضیحات رئیس زاده عنوان ‏کرد: ‏تیم‌های امدادی و درمانی بسیج جامعه پزشکی استان ایلام هم اکنون در مناطق زلزله زده حاضرند و مشغول خدمت ‏رسانی ‏به مردم آسیب دیده هستند‎.‎

‎ ‎قائد امینی ادامه داد: تیم‌های امدادی درمانی استان‌های مجاور نیز در آماده باش کامل هستند تا در صورت  ‏نیاز به مناطق زلزله ‏زده اعزام شوند‎.‎

**زلزله 6.1 ریشتری به مرکز استان ایلام ‌خسارت وارد نکرده است

ناصر خوشخبر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: مرکز استان ایلام هیچ خسارتی از زلزله‌های رخ داده نداشته است.

وی افزود: گروه‌های امدادی به مناطق اعزام شده‌اند و از همه بخشداری‌ها نیز درخواست شده تا بررسی‌های لازم را انجام دهند.

فرماندار ایلام تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم که خونسردی خود را حفظ کنند و در صورت دریافت اطلاعات جدید از طریق رسانه‌های گروهی اعلام می‌کنیم.

وی گفت: به دلیل رخ دادن زلزله صبح امروز در مورموری آبدانان با شدت 6.1 ریشتر در مرکز استان ایلام نیز لرزش‌های حس شد که خوشبختانه هیچ‌گونه تلفات و خسارتی به بار نیامد.

خوشخبر عنوان کرد: نیروهای امدادی در حالت آماده‌باش هستند و گروه‌های امدادی نیز به مناطق آسیب دیده اعزام شده اند.

**زلزله صبح امروز در اندیمشک خسارتی به دنبال نداشت

علی قلاوند در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: صبح امروز زلزله‌ای به بزرگی 6 و یک دهم ریش‌تر و در عمق یک کیلومتری زمین به وقوع پیوست که استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان را لرزاند.

وی افزود: مرکز اصلی این زلزله منطقه مور موری در استان ایلام و در 50 کیلومتری شهرستان اندیمشک بوده است.

مدیر جمعیت هلال احمر اندیمشک گفت: این زمین لرزه 6 پس لرزه هم داشت که در این سه استان نیز حس شد.

وی بیان کرد: خوشبختانه این زمین لرزه در شهرستان اندیمشک هیچ گونه خساراتی در بر نداشت.

قلاوند از اعزام نیروی متخصص به منطقه مور موری خبر داد و گفت: هم اکنون آمادگی داریم که تجهیزات و نیروهای امدادی را به منطقه زلزله زده اعزام کنیم.

وی عنوان کرد: قرار است ستاد بحران با موضوع زلزله صبح امروز در استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان در شهرستان اندیمشک تشکیل شود.

**شهرستان دره‌شهر خسارتی ناشی از زلزله مورموری به‌دنبال نداشته است

مریم شادیوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دره شهر، اظهار کرد: از تمامی بخش‌های شهرستان دره‌شهر گزارش‌هایی در باره زلزله رخ داده در ساعت 7 و 2 دقیقه صبح امروز به دست ما رسید.

وی افزود: خوشبختانه هیچ‌گونه خسارتی در شهرستان دره شهر وجود ندارد.

فرماندار دره شهر تصریح کرد: کانون زلزله در شهر مورموری آبدانان بوده است و از مردم می‌خواهیم تا خونسردی خود را حفظ کنند و در حالت آماده باش باشند.

**درمان 50 مصدوم زلزله در آبدانان/ تخریب 50 درصدی 8 روستا در مورموری

محمدرضا مروارید در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: تاکنون 50 زخمی از زلزله امروز صبح در مورموری آبدانان به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

وی افزود: تاکنون تلفات جانی از هیچ نقطه‌ای از مناطق زلزله‌زده آبدانان گزارش نشده است.

استاندار ایلام تصریح کرد: تعداد مجروحان زیاد است و میزان خرابی‌های به بار آمده نیز گستردگی بسیاری دارد.

وی گفت: اکیپ‌های مختلف در مناطق زلزله‌زده مستقر شده‌اند و تا کنون به بیش از 50 نفر امداد‌رسانی شده است.

مروارید عنوان کرد: هشت روستای اطراف شهر مورموری با بیش از 50 درصد خسارت تخریب شده‌اند.

وی افزود: به تأسیسات شهری، آب، برق و تلفن و راه‌های این مناطق آسیب وارد شده است.

**زلزله امروز ایلام در کرمانشاه خسارتی در پی نداشت

عادل شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار کرد: امروز صبح در مرز سه استان ایلام، لرستان و خوزستان زلزله در نقطه نزدیک‌ به نقطه مرزی رخ داد که با وجود فاصله از مرکز استان کرمانشاه، به علت شدت زمین‌لرزه تا حدودی در استان نیز احساس شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه با اشاره به آماده‌باش دائمی نیروهای امدادی افزود: نیروهای امدادی هلال‌احمر و ستاد مدیریت بحران در حالت آماده‌باش برای امداد‌رسانی به‌صورت امداد‌هوایی، نیروهای امدادی، نجات‌گران و نیروهای عملیاتی هستند.

شفیعی خاطرنشان کرد: از صبح امروز تاکنون گزارشی مبنی بر ایجاد خسارت در پی وقوع زلزله در استان کرمانشاه گزارش نشده است که به امداد‌رسانی نیازمند بوده باشد و امیدواریم که این حادثه موجب ایجاد خسارت و آسیبی در استان کرمانشاه نشود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه افزود: از صبح امروز گروه‌های امدادی جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه به حال آماده باش درآمده‌اند و آماده امدادرسانی به استان ایلام هستند.

**برق آبدانان وصل شد/ اعزام تیم‌های پزشکی از شهرستان‌های همجوار به مورموری

احمد کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: تیم‌های پزشکی از شهرستان‌های همجوار به مناطق زلزله‌زده مورموری در آبدانان اعزام شده‌اند.

وی افزود: با تلاش‌های انجام شده برق منطقه زلزله‌زده مورموری وصل شده است.

مدیرکل بحران استان ایلام تصریح کرد: تاکنون هیچ گزارشی از تلفات جانی در این مناطق نداشته‌ایم ولی خسارت‌های مالی گسترده‌ای به این مناطق وارد شده است.

وی گفت: اکنون در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان هستیم و به‌زودی بازدید از مناطق زلزله‌زده توسط مدیریت بحران و استاندار ایلام انجام می‌شود.

کرمی عنوان کرد: مردم خونسردی خود را حفظ کنند، هوا در این مناطق بسیار گرم است و امیدواریم بتوانیم در نخستین فرصت به تمامی مردم آسیب‌دیده خدمت‌رسانی و امدادرسانی کنیم.

**امدادرسانی به 40 مصدوم زلزله در آبدانان/ خسارت 50 درصدی به مورموری

مجید عسگری در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در آبدانان، اظهار کرد: تاکنون به 40 مصدوم زلزله مورموری در شهرستان آبدانان امدادرسانی شده است.

وی افزود: خسارت ناشی از این زلزله در مورموری بیش از 50 درصد است.

فرماندار آبدانان تصریح کرد: آمار درستی از تلفات تا این لحظه در دست نیست و بررسی‌های لازم انجام می‌شود، امدادرسانی به مصدومان نیز در حال انجام است.

**خسارتی از زلزله 6.1 ریشتری آبدانان در لرستان گزارش نشده است

رضا آریایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد، اظهارکرد: زلزله مورموری از توابع آبدانان در استان ایلام از شامگاه یکشبه به قدرت 4.9 ریشتر لرزید و پس از آن چند پس لرزه داشته است.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی این زمین لرزه افزود: این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری لرستان به وقوع پیوسته که شول آباد الیگودرز و شهرستان بروجرد لرزش آن را به خوبی احساس کردند و در شهرستان خرم‌آباد نیز این زلزله احساس شد.

مدیرکل ستادحوادث غیرمترقبه لرستان تصریح کرد: این زمین لرزه همانند زمین لرزه سال 85 شهرستان بروجرد است که در آن موقع خسارات زیادی را برجا گذاشت و نزیک به 46 هزار واحد مسکونی در بروجرد آسیب دیدند.

آریایی خاطرنشان کرد: امیدواریم این زمین لرزه درشهرستان ایلام خساراتی را به وجود نیاورده باشد.

**زلزله 6.1 ریشتری آبدانان تلفات جانی نداشت/ چندین منزل تخریب شد

مجید عسکری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در آبدانان، اظهار کرد: زلزله 6.1 ریشتری شهر مورموری آبدانان تا کنون تلفات جانی نداشته است چندین منزل تخریب شد و برق شهر مورموری قطع شده است.

وی افزود: سیستم مخابراتی نیز به شدت مشغول است و از مردم انتظار می رود که خونسردی خود را حفظ کنند.

فرماندار آبدانان تصریح کرد: در پی این زلزله چندین منزل به طور کامل تخریب شده اند و حتی در سطح شهر آبدانان با وجود حاکم بودن آرامش اما باز هم چندین منزل و دستگاه دولتی آسیب دیده اند.

وی گفت: ستاد بحران تشکیل شده است و مأموران امدادی نیز به تمامی مناطق اعزام شده اند، تا کنون تعداد بسیاری مصدوم شده اند اما آمار دقیقی از این تعداد در دست نیست.

عسکری عنوان کرد: در صورت کسب اطلاعات جدید از آمار مصدومان از طریق رسانه های گروهی اطلاع رسانی می شود.

**خسارات زلزله در آبدانان سنگین است/ آمار دقیق تلفات در دست نیست

محمدرضا مروارید در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار کرد: خسارت زلزله 6.1 ریشتری شهر مورموری در آبدانان سنگین بوده و تخریب‌های بسیاری به وجود آمده است اما هنوز آمار درستی از تلفات و مصدومان در دست نیست.

وی افزود: در پی وقوع زلزله عصر روز گذشته در مورموری ستاد بحران به مردم اعلام کرد که در حالت آماده باش باشند و شب را در محل‌های امن بمانند.

استاندار ایلام تصریح کرد: با این اعلام خوشبختانه میزان تلفات کم بوده و تلفات جانی تاکنون اعلام نشده است، هرچند که هنوز آمار درستی از تخریب‌ها و تلفات و مصدومان در دست نیست.

وی گفت: احتمال می‌رود که در روستاهای شهر مورموری تلفات فوتی داشته باشیم.

مروارید عنوان کرد: از مردم می‌خواهیم که خونسردی خود را حفظ کنند، هرچند که خسارت‌های این زلزله بالا بوده است اما بررسی برای دریافت اطلاعات بیشتر ادامه دارد.

**امدادگران در مناطق زلزله زده 3 استان کشور/انتقال 7 مصدوم به بیمارستان

حسین درخشان اظهار کرد: زلزله ای به بزرگی 6٫1 ریشتر صبح امروز در مرز استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان و حوالی مورموری ( ایلام) اتفاق افتاد.

سخنگوی سازمان امداد و نجات افزود‌: در حال حاضر اعلام آماده باش استان‌های لرستان، کرمانشاه و خوزستان و اعزام تیم ارزیاب استان ایلام به مناطقه زلزله انجام شده است.

درخشان عنوان کرد: بررسی اولیه نشان داده است که تاکنون 7 نفر از اهالی مورموری بر اثر وقوع این زمین لرزه دچار مصدومیت شدند که به بیمارستان منتقل شدند.

وی با بیان اینکه ارتباطات تلفنی بخشی از این منطقه قطع شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تیم‌های ارزیاب و امدادی در حال بررسی مناطق زلزله زده هستند.

 

درخشان در رابطه به آمار‌های متفاوت از این زلزله عنوان کرد: برخی مسئولان به انتشار آمارهای مختلف سعی در گسترش امدادرسانی هستند ولی در مجموع آمار دقیق را نیروهای امدادی باید عنوان کنند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها