امروز : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 25
۱۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104511
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سرهنگ ابراهیم رضایی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، با اشاره به تغییر شگرد کلاهبرداران موسوم به "دلار ...

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سرهنگ ابراهیم رضایی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، با اشاره به تغییر شگرد کلاهبرداران موسوم به "دلار سیاه" به "یوروی سبز"، اظهار داشت: پلیس پس از اعلام گزارش از سوی تاجری ایرانی که در قالب شرکتی خصوصی در امور بازرگانی اقدام به تجارت و سرمایه گذاری‌های خارجی می کرده اما مورد کلاهبرداری قرار گرفته، پیگیری موضوع را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: این تاجر حدود دو هفته گذشته با دو تبعه آفریقایی برای سرمایه گذاری در ایران ارتباط برقرار کرده و پس از ملاقات‌های ابتدایی تاجر ایرانی متوجه می‌شود که فعالیت طرف خارجی وارد کردن دلارها و یوروهایی به رنگ سبز و تبدیل آنها به دلار و یورو واقعی از طریق پروسه‌ای شیمیایی است.

به گفته رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا طرف آفریقایی اظهار داشت که به ازای هر یک دلار واقعی 4 دلار به عنوان حق الزحمه به طرف ایرانی می دهد؛ کلاهبرداران در چندین مرحله چاپ دلارها توانستند اعتماد تاجر ایرانی را جلب کرده و مبلغ 4 میلیون دلار از این نوع دلارها وارد کشور کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه پلیس در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی در خصوص ترفند "دلار سیاه" توسط اتباع افریقایی منتشر کرده، این بار کلاهبرداران با کاغذهایی سبز رنگ و در قطع و برش دلار و یورو وارد کشور شده‌اند و برای جلب اعتماد افراد پول‌های جعلی را با گاو صندوق های رمز دار جابجا و در قرارهای ملاقات با خود به همراه می‌آورند.

رضایی نژاد ادامه داد: اتباع آفریقایی کلاهبردار با این ترفند توانستند مبلغ 250هزار دلار از تاجر ایرانی کلاهبرداری کنند.

این مقام انتظامی به پرونده دیگری در این خصوص نیز اشاره کرد و گفت: در پرونده دوم نیز یک تاجر ایرانی که در صادرات و واردات دارو مشغول به فعالیت بوده، ایمیلی مبنی بر درخواست دارو به شرکتی خارجی ارسال می کند و در پاسخ، شرکت خارجی پس از اعلام موافقت خود اعلام می کند که دو نفر از نمایندگان این شرکت در ایران حضور دارند و تاجر ایرانی برای ادامه فرآیند خرید می تواند با این دو نفر ارتباط برقرار کند.

وی افزود: پس از ارتباط گیری با دو نماینده که از اتباع آفریقایی بودند و پس از صحبت‌های اولیه قرار می شود در مرحله بعدی قرارداد نهایی بسته شده و پول‌ها به دو نماینده خارجی تحویل شود؛ دو سیاهپوست تاکید می‌کنند که تاجر ایرانی در جلسه بعد با اسکناس های 500 یورویی به مبلغ 150هزار یورو سر قرار حضور پیدا کرده و قرارداد را امضاء و پول ها را تحویل دهد.

به گفته رضایی نژاد تاجر ایرانی با مبلغ توافق شده در جلسه حضور پیدا کرده و طرف آفریقایی پول ها را دریافت می کند، اما به بهانه اینکه فراموش کرده اند قرارداد را بیاورند پول ها را شمرده و در پاکتی مخصوص قرار داده و به طرف ایرانی عودت می دهند و عنوان می دارند که در جلسه بعدی قرارداد را آورده و پول را تحویل می گیرند.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه افزود: اما طرف آفریقایی در جلسه بعد حضور پیدا نکرده و تاجر ایرانی نیز پس از باز کردن پاکت پول، با مقدار زیادی کاغذ رنگی که به شکل 500 یورویی اسکن رنگی گرفته شده و در قطع یورو برش خورده است، مواجه می شود؛ طرف آفریقایی در جلسه گذشته توانسته در فرصتی مناسب پول های اصلی را با تقلبی جابجا کند.

این مقام انتظامی بیان داشت: تاجر ایرانی اذعان داشته که طرف آفریقایی در قرارهای گذشته اعلام کرده که می تواند کاغذهای رنگی بعنوان یورو و دلار برای تاجر ایرانی بیاورد.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا بیان داشت: پس از اعلام این گزارش و استعلام از تمام اماکن و مهمانپذیرهای شهر تهران، در نهایت این اتباع کلاهبردار در مهمانپذیری در جنوب تهران شناسایی شدند و پلیس توانست در این مهمانپذیر 3 نفر از اتباع آفریقایی را دستگیر کرده و به همراه آنان مقدار زیادی کاغذ سبز رنگ و دو گاو صندوق و موادی که بوسیله آنها اقدام به پاک کردن کاغذها و تبدیل آنها به دلار اصلی می کردند را کشف و ضبط کنند.

وی با اشاره به هک کردن ایمیل این تاجر ایرانی نیز گفت: متاسفانه در این مورد، ایمیل فرد ایرانی پس از ارسال پیام به شرکت خارجی هک شده و در واقع شرکت فروش دارو در خارج از کشور پاسخی به ایمیل این فرد نداده و پاسخ های بعدی پس از هک شدن، توسط کلاهبرداران ارسال شده است.

رضایی نژاد با اشاره به اینکه ترفند "یوروی سبز" همان شگرد " دلار سیاه" بوده اما تغییر نام داده است، اظهار داشت: کلاهبرداران تعدادی دلار و یوروی واقعی را در قرارهای ملاقات همراه خود داشته اند و با عنوان کردن این مطلب که تمام این کاغذها اسکناس های واقعی است، جلوی چشم فرد قربانی اقدام به پاک کردن کاغذها نموده و از این راه، اعتماد طرف ایرانی را جلب می کردند.

این مقام مسئول از دستگیری 3 نفر در این خصوص خبر و به مردم هشدار داد که کلاهبرداران " دلار سیاه" با ترفند جدید وارد کشور و عرصه مبادلات کلان بعضا در شرکت های خصوصی شده اند، در این راستا از شهروندان خواهشمندیم برای انجام معامله و خرید و فروش دلار و یورو به بانک ها و صرافی های معتبر سطح شهر مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه حمل گاو صندوق در قرارهای ملاقات شیوه جدید کلاهبرداران است، تصریح کرد: آنان از این طریق بدنبال جلب اعتماد قربانیان خود هستند؛ مردم از معامله با اتباع خارجی پرهیز کنند.

رضایی نژاد در پایان نیز هشدار داد: شهروندان در هنگام انجام امور بازرگانی از طریق ایمیل، حتما به آدرس اینترنتی پاسخ دهندگان و سربرگ های شرکت های خارجی توجه کرده و هک شدن ایمیل را به عنوان یکی از راه های کلاهبرداری بزهکاران، مدنظر قرار دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار