امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104515
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی میرزاجانی دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران درباره مشکلات حرفه‌ای اپتومتریست‌ها گفت: قانون مجلس شورای

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی میرزاجانی دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران درباره مشکلات حرفه‌ای اپتومتریست‌ها گفت: قانون مجلس شورای اسلامی و آرای دیوان عدالت اداری حاکی از آن است که ساخت عینک طبی یکی از وظایف اپتومتریست هاست و جزو حرف وابسته به شاخه پزشکی است. وزارت بهداشت به استناد این قوانین در قالب دفتر کار یا مؤسسه فروش عینک طبی پروانه کار صادر می‌کند.

وی افزود: بر این اساس از نظر وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت جامعه اپتومترها مسئول تعیین شماره عینک و فروش آن هستند ولی وزارت صنعت، معدن و تجارت با دیدگاهی قدیمی که عینک‌فروشان تجربی دارای اتحادیه و صنف هستند دفاتر کار اپتومتریست‌ها را پلمپ کرده و از آنها می‌خواهد برای پیشگیری از پلمپ شدن دفاترشان از از وزارتخانه مذکور پروانه کسب اخذ کنند.

میرزاجانی تصریح کرد: در آرای دیوان عدالت اداری صراحتاً عنوان شده است که اپتومتریست‌ها از قانون نظام صنفی مستنثی هستند اما اتحادیه عینک سازان مانع از خدمت اپتومتریست‌ها به بیماران می‌شود و در کار آنها سنگ‌اندازی می‌کند و مزاحم اپتومتریست‌ها برای ساخت عینک می‌شود.

دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران افزود: اتحادیه صنفی عینک‌سازان تحت فشار تجاری که از واردات عینک درآمد بالایی کسب می‌کنند مانع از خدمت‌رسانی اپتومتریست‌ها می‌شوند و در نهایت با این گونه اقدامات خدمت‌رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت را زیر سؤال می‌برد.

وی درباره این اقدام اتحادیه عینک‌سازان گفت: این اتحادیه با این اقدام دو ضربه به اپتومتریست‌ها وارد می‌کنند از یک سو تلاش می‌کند با این کار افراد تحصیلکرده در حوزه اپتومتری را که برای این کار آموزش دیده‌اند به خدمت تجار و کسبه درآورد و این در حالی است که اپتومتریست کسانی را که مشکل عیوب انکساری دارند را به عنوان یک بیمار در نظر می‌گیرد و نه یک مشتری ولی صنف عینک‌سازان به این گونه افراد به دیده مشتری نگاه می‌کنند.

میرزاجانی افزود: این اقدام از سوی دیگر باعث می‌شود تا اپتومتریست‌ها که همچون یک پزشک می‌توانند در مکان‌های غیر تجاری اقدام به تجویز و فروش عینک کنند را مجبور می‌کند با توجه به اخذ پروانه کسب مکان‌های اشتغال خود را به مکان‌های تجاری منتقل کنند و از این بعد نیز به اپتومتریست‌ها فشار زیادی منتقل می‌کنند.

دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران با اشاره به اینکه اپتومتریست‌ها مانند پزشکان دارای شماره نظام پزشکی هستند، گفت: اپتومتری رشته‌ای در حال گذار است و در آینده‌ای نزدیک به رشته‌ای با مقطع تحصیلی دکترای حرفه‌ای تبدیل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است از آنجا که اپتومتریست‌ها به بیماران عینک می‌فروشند پس باید وارد نظام صنفی شوند در حالی که رشته‌های پزشکی دیگر نیز مانند ارتوپدی و دندانپزشکی به بیماران خود محصولاتی می‌فروشند ولی در شمول نظام صنفی قرار نمی‌گیرند بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت با اینگونه اقدامات از دستیابی بیماران به عینک‌های ارزان و مناسب و خدمت‌رسانی دقیق ممانعت می‌کند.

میرزاجانی از دیگر مشکلات حرفه‌ای اپتومتریست‌ها به مورد پوشش بیمه‌های درمانی اشاره کرد و گفت: در تمام دنیا اپتومتریست‌ها به عنوان متخصص بینایی برای بیماران عینک تجویز می‌کنند ولی اخیراً‌ برخی سازمان‌های بیمه‌گر با هدف کاهش هزینه‌های خود سیکل باطلی را برای بیماران ایجاد کردند و از بیماران می‌خواهند تا علاوه بر مهر اپتومتریست به چشم‌پزشکان مراجعه کرده و مهر تأییدی نیز از آنها اخذ کنند که رویه‌ای کاملاً غلط و باطل است زیرا در تمام دنیا اپتومتریست‌ها متولی تجویز عینک هستند.

وی یکی از بدترین پیامدهای این اقدام شرکت‌های بیمه‌گر را خدشه‌دار کردن اعتبار حرفه‌ای اپتومتریست‌ها نزد مردم عنوان کرد.

دبیر انجمن علمی اپتومتری ایران یکی دیگر از مشکلات حرفه‌ای اپتومتریست‌‌ها را دکترای تخصصی بودن این رشته عنوان کرد و گفت: بیش از 200 سال است که اپتومتری به صورت رسمی در دانشگاه‌های دنیا تدریس می‌شود و در کشورهای پیشرفته این رشته دارای دکترای حرفه‌ای است و این اقدام باید به ایران نیز تسری پیدا کند.

میرزاجانی خاطرنشان کرد: رشته اپتومتری باید در قالب دکترای حرفه‌ای آموزش داده شود زیرا آموزش اطلاعات لازم برای این رشته در یک دوره 4 ساله کارشناسی بسیار سخت است و از طرف دیگر دانش‌آموزان مقطع متوسطه را برای انتخاب این رشته جذب نمی‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها