امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۷:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104517
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور تا قبل از سال 1393 بیش از نیمی از 137 مرکز فعال پزشکی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور تا قبل از سال 1393 بیش از نیمی از 137 مرکز فعال پزشکی هسته‌ای در سطح کشور بر خلاف مفاد ماده 4 قانون حفاظت در برابر اشعه، فاقد مجوز معتبر کار با اشعه از سازمان انرژی اتمی ایران بوده‌اند و از آنجا که پروانه اشتغال مراکز پزشکی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر می‌گردد تذکرات و اخطارهای دفتر حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی مؤثر نبوده و مراکز فوق‌الذکر با عدم رعایت الزامات و استاندارهای پیش‌بینی شده در مجوز کار با اشعه، موجبات به خطر انداختن سلامت افراد جامعه و علی‌الخصوص بیماران و پزشکان مرتبط با امر پزشکی هسته‌ای شده بود.

بازرسی امور نیرو و ارتباطات با استقرار در سازمان انرژی اتمی ایران ضمن بررسی موضوع و ارائه گزارش بازرسی با عنوان «نحوه نظارت بر توزیع رادیودارو در کشور»، پیشنهاد کرد از آنجا که تولید و توزیع رادیودارو در کشور بصورت عمده توسط شرکت پارس ایزوتوپ از زیرمجموعه‌های سازمان انرژی اتمی ایران صورت می‌پذیرد، جهت التزام مراکز متخلف به رعایت قانون و استانداردهای مرتبط، سازمان انرژی اتمی ایران، از طریق شرکت پارس ایزوتوپ، توزیع رادیودارو را که شریان اصلی حیات مراکز پزشکی هسته‌ای است محدود به مراکز حائز مجوز معتبر نماید. بر این اساس توزیع رادیو دارو به دو مرکز در تهران و یک مرکز در همدان قطع گردید.

همچنین مقرر گردید به کلیه مراکز دولتی دو ماه و مراکز خصوصی یک ماه فرصت داده شود تا نسبت به اخذ مجوز اقدام نمایند و پس از پایان مهلت‌های داده شده نسبت به قطع رادیو دارو مراکز متخلف اقدام شود. ضمن این‌که توجه مسئولین معاونت درمان آن وزارتخانه نسبت به فرآیند صدور پروانه جلب شده و با توجه به جلسات برگزار شده مقرر گردید حین صدور پروانه، شرط احراز مجوز کار با اشعه با جدیت برای مراکز پزشکی هسته‌ای مطالبه گردد.

شایان ذکر است در همین ارتباط مدیرکل دفتر حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ایران بعنوان نماینده واحد قانونی مشخص شده در قانون حفاظت در برابر اشعه، اعلام نمود: از 74 مرکز پزشکی هسته‌ای فاقد تأیید مجوز کار با اشعه و یا فاقد مجوز معتبر در بهمن ماه سال گذشته تا کنون 38 مرکز موفق به اخذ مجوز از آن امور گردیده‌اند که این موضوع موجبات تکاپوی مراکز پزشکی جهت رعایت استانداردهای مندرج در مجوز کار با اشعه را فراهم آورده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها