امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104527
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه گردهمایی آموزشی رؤسا و کارشناس مسئولان ادارات مشارکت‌های مردمی آموزش و ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه گردهمایی آموزشی رؤسا و کارشناس مسئولان ادارات مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش استان‌ها امروز با حضور علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان برگزار شد.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در این مراسم اظهار داشت: ضرورت توسعه مشارکت از سیاست‌های بنده بوده است؛ موضوع این است که ضرورت توسعه مشارکت چیست؟

وی ادامه داد: آن چیزی که رفتار ما را شکل می‌دهد، نگرش‌ها و بینش است و آن چیزی که بینش را شکل می‌دهد، دانش است و لازمه اصلاح رفتار، اصلاح نگرش‌هاست.

فانی افزود: امروز در دنیا نقش دولت‌ها را سکان‌داری معرفی کردند تا پارو زدن؛ و یک اصطلاح علمی است که در دو دهه اخیر به شدت از آن حمایت می‌شود و به جای اینکه دولت‌ها به همه امور بپردازند که به آن پارو زدن تعبیر می‌کنیم، دولت‌ها خوب است که به سکان‌داری، هدایت و نظارت بپردازند.

وزیر آموزش و پرورش دلیل دیگر ضرورت توسعه مشارکت در بعد آموزش و پرورش را دلایل کمی و اعتباری برشمرد و گفت: اعتباراتی که در اختیار آموزش و پرورش است 21 هزار میلیارد تومان است و بودجه امسال ما با رشد 26 درصدی همراه بوده است؛ این در حالی است که بودجه دولت 11 درصد رشد داشته است و دولت به آموزش و پرورش توجه کرده است اما از این میزان، بودجه آموزش و پرورش 99 درصد صرف حقوق کارکنان می‌شود و باید با یک درصد به امر کیفیت‌بخشی بپردازیم که امکانپذیر نیست.

وی بیان داشت: تأمین منابع جدید و مدیریت منابع، بحث‌های جدی است که در اقتصاد آموزش و پرورش نقش اساسی دارد و از نظر هزینه‌ها، اعتبارات و اقتصاد آموزش و پرورش چاره‌ای جز مشارکت نداریم.

فانی دلیل سوم ضرورت توسعه مشارکت را بعد فرهنگی برشمرد و گفت: ما نیاز به مشارکت داریم و اینکه مردم در امور مربوط به خود مشارکت داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: همه از جمله امام (ره)، مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در محول کردن کارها به مردم متفق‌القول هستند اما متاسفانه هنوز در بدنه آموزش و پرورش نیز مدیران به توسعه مشارکت اعتقادی ندارند و ما در حال زمینه‌سازی، اصلاح دانش و نگرش آنها هستیم.

فانی یادآور شد: در چند سال اخیر شاهد بودیم دولت به رقابت با بخش خصوصی پرداخت و مدارس غیر دولتی را داشتیم اما در کنار آن شاهد توسعه مدارس نمونه دولتی و شاهد بودیم که این نشان می‌دهد سیاست روشن و ثابتی نداریم.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر این نکته که کیفیت‌بخشی به عنوان استراتژی اصلی آموزش و پرورش است، گفت: در کنار توسعه مدارس غیردولتی به مدارس دولتی نیز توجه می‌کنیم و بحث تعالی مدرسه در ارتقای مدارس دولتی و ابلاغ بسته حمایتی در مدارس غیردولتی در سال جاری مورد تأکید است که عملا نشان دادیم مُصر هستیم یعنی بخش خصوصی را در بخش تعلیم و تربیت تقویت می‌کنیم؛ البته اصل 30 قانون اساسی غیر قابل خدشه است و تحصیلات تا پایان دوره متوسطه رایگان است و بخش خصوصی نیز می‌تواند به عنوان کارفرما در تحقق اصل 30 قانون اساسی همکاری کند.

وی با اشاره به حرکت به سوی تمرکززدایی در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش هرچه از تمرکز به سوی عدم تمرکز حرکت کند به صواب نزدیک‌تر است و یکی از سیاست‌ها، تمرکززدایی در آموزش و پرورش است چراکه سازمان‌های متمرکز جلوی خلاقیت و نوآوری به نیازهای واقعی را می‌گیرند و کارکنان توانمندی لازم را نخواهند داشت.

فانی اضافه کرد: باید تلاش کنیم نیروهای مختلف آموزش و پرورش از اختیارات لازم برخوردار باشند و به دنبال آن با افزایش مسئولیت‌پذیری نسبت به توانمندسازی کارکنان اقدام کنیم و شورای آموزش و پرورش آنطور که در قانون آمده است می‌تواند زمینه‌های تمرکززدایی را فراهم کرده و تقویت شوراهای آموزش و پرورش و احیای منابع مالی آنها نیز میتواند در ارتقای کیفیت آموزش و پرورش و سبک کردن بار ستادی وزارتخانه کمک کند.

وی به آموزش‌های راه دور اشاره کرد و افزود: آموزش از راه دور به عنوان یک روش آموزشی مکمل برای نظام آموزش و پرورش رسمی کشور می‌تواند موثر باشد اما متاسفانه خطاهایی در این خصوص شکل گرفت که منجر به رأی شورای عالی آموزش و پرورش شد.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: سازمان مدارس غیردولتی در رأس حرکت تحولی آموزش و پرورش در حوزه مدیریت قرار دارد چرا که در مدیریت آموزش و پرورش تکیه بر مشارکت‌های مردمی و تمرکززدایی به عنوان دو یا سه سیاست از پنج سیاست آموزش و پرورش است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها