امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۹:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104574
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
خانم «ثریا سپه‌پور الریش»، ایرانی‌الاصل مقیم ایالت کالیفرنیا و کارشناس ارشد امور بین الملل که به طور تخصصی بر سیاست خارجی آمریکا، فعل و انفعالات ...

خانم «ثریا سپه‌پور الریش»، ایرانی‌الاصل مقیم ایالت کالیفرنیا و کارشناس ارشد امور بین الملل که به طور تخصصی بر سیاست خارجی آمریکا، فعل و انفعالات ایران، رویکردهای آمریکا در قبال ایران و برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و نقش لابی‌های مستقر در آمریکا علیه ایران فعالیت دارد و از جمله فعالان هوادار صلح است.

خانم سپه‌‌پور  که دارای مقالات و یادداشت‌های مختلفی در رسانه‌های خارجی چون «هافینگتون پست»، «وترنز نیوز»  و «خانه شاف سازی اطلاعات» و موارد دیگر است، اخیرا در گفت‌و‌گویی صمیمانه با خبرنگار بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; شرکت نمود.

خانم ثریا سپه‌پور الریش در پاسخ به سئوال نخست خبرنگار بین‌الملل فارس در زمینه اهداف رژیم صهیونیستی در حمله به غزه و رویکرد ایران در این زمینه گفت: «اسرائیل در پی گسترش اراضی خود در داخل فلسطین است. باید بگویم که هدف صهیونیست‌ها از بدو پیدایش ایجاد اسرائیل بزرگ بوده است به همین دلیل نیز عملیات اخیر در غزه نیز طراحی در همین راستا و پیشبرد راهبردشان در زمینه گسترش قلمرو اسرائیل بود.»

* ایران الگوی خوب کمک به مردم فلسطین

وی در ادامه گفت: «اسرائیل در یورش به باریکه غزه به اهداف خود به ویژه از لحاظ سیاسی نرسید و تنها به کشتن کودکان بیگناه غزه و تخریب این منطقه پرداخت. به نظر من آتش بس فعلی نیز نشانه صلح در این منطقه نیست و دو طرف به همان راحتی که نبرد را متوقف کردند ممکن است آن را از سر گیرند. ایران نیز از جانب خود حتی بیش از سهمش به فلسطین کمک کرد اما کشورهای دیگر نیز نیاز است در راه مقابله با اسرائیل وحدت جهانی را شکل دهند. جدای از این حکومت‌های عربی منطقه نیز ضرورت دارد تا با همدستی با هم جنایات اسرائیل را متوقف کنند.»

* ایستادگی ایران،دلیل مخالفت مرتجعان عرب منطقه

این کارشناس مستقل امور بین‌الملل در پاسخ به سئوال دوم در زمینه نقش ایران در حفظ آرامش در منطقه و کارشکنی‌های مرسوم ریاض گفت: «ایران همواره منادی صلح، همکاری و امنیت نه تنها در سطح منطقه بلکه در گستره جهان بوده است. کشورهای بسیاری وجود دارند که به دلایل مختلف مخالف صلح هستند. در این میان سران عربستان سعودی ماهیت خود را مدیون آمریکا و طرح‌های این کشور در منطقه می‌دانند. در این میان انقلاب ایران یک دست نشانده آمریکایی را سرنگون ساخت و با وجود بیش از 3 دهه جنگ‌های طولانی, تلاش‌های براندازی, تحریم‌ها و انقلاب‌های رنگی همگی ناموفق ایران مستحکم‌تر از قبل شده است. این‌ها عواملی است که سران سعودی را بسیار عصبی کرده است. من فکر نمی‌کنم دلیل خصومت عربستان با ایران بر مبنای اختلافات مذهبی ، عقیدتی باشد.»

* دلایل ریاض در مخالفت با ایران

وی در ادامه افزود: «باید همچنین به خاطر بسپاریم که عربستان سعودی همکاری تنگاتنگ را با شرکت‌های بزرگ غربی دارد و این‌ها محدود به شرکت های چون «سیتی کورپ» یا «نیوز کورپ» نیستند بلکه شرکت معظم «بریتیش یپترولیم» و شرکت فروش محصولات نظامی انگلیسی موسوم به «BAE» از جمله شرکت‌های همدست با شاهزاده «عبدالعزیز بن فهد» هستند بنابر این همکاری با ایران برای پیشبرد صلح به ضرر منافع مالی ریاض است.»

* منافع ریاض همسو با آمریکا و اسرائیل است

عربستان سعودی همچنین با نقشه‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه همسو است و خواهان دسترسی به رود نیل و نیز دجله و فرات است. به طور خلاصه عربستان سعودی تشنه قدرت است اما ایران در پی همزیستی مسالمت آمیز و تعاون مودت در منطقه است.»

* آمریکا آمادگی پذیرش ایران هسته‌ای را ندارد

این کارشناس امور بین الملل در پاسخ به سئوال بعدی در زمینه پذیرش علنی و شفاف حق هسته‌ای ایران از سوی آمریکا گفت: «البته آمریکا در حدی نیست که بخواهد حق هسته‌ای ایران را بپذیرد یا خیر بلکه ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان «ان پی تی» حق بهره‌وری صلح آمیز از انرژی هسته ای را دارد. آمریکا همواره تلاش کرده است تا برنامه هسته‌ای ایران را موردی مرموز و پنهانی نشان دهد. باید بگویم که اگر آمریکا علنا پذیرش حق هسته‌ای ایران را اعلام کند این به مفهوم قبول خالصانه جمهوری اسلامی است. من تصور نمی‌کنم که آمریکا آماده این موضوع باشد همانطور که خواهان کناره گیری از رویکرد مهار ایران، منطقه و ورای آن نیز نیست. واشنگتن در واقع خواهان این نیست که استیلاء و حاکمیت خود را از دست دهد.»

*سازمان‌های بین‌المللی نباید بر اساس میل آمریکا قوانین را تفسیر کنند

خانم سپه پور الریش در خاتمه و در پاسخ به سئوال چرایی دراختیار داشتن انرژی اتمی از سوی آمریکا و پافشاری شدید این کشور در زمینه محروم کردن ایران از این انرژی اظهار داشت: «بله اگر بخواهیم منطقی بگوییم نه تنها آمریکا بلکه انگلیس، کانادا و حتی روسیه نیز نیازی به انرژی هسته‌ای ندارند. آنچه که آمریکا می‌خواهد و می‌گوید بر اساس سیاست‌های روزش است. ما شاهد بودیم که در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شاه با تشویق آمریکا خواهان تاسیسات هسته‌ای شد و قرار شد که خود آمریکا سوخت لازم را از طریق کشور ثالث به ایران داده شود. بنابراین لازم است تا نهادهای بین‌المللی تنها بر اساس هوی و هوس واشنگتن قوانین را تفسیر و به اجرا نگذارند.»

تهیه و تنطیم: سید رضا پیراسته
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها