امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۱۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104597
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به‌گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; روز دوشنبه 20 مرداد گزارشی مبنی بر داوری سه نفر از مسولان یازدهمین دوسالانه جهانی پوستر ایران در ...

به‌گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; روز دوشنبه 20 مرداد گزارشی مبنی بر داوری سه نفر از مسولان یازدهمین دوسالانه جهانی پوستر ایران در جشنواره‌های ضد ایرانی در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   منتشر شد.

از آن پس مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس مدعی شد در صورتی که مدارک این ادعا را ارائه دهید هر سه نفر را برکنار خواهم کرد.

به فاصله‌ای کوتاه اسناد و مدارک این ادعا در خبرگزاری منتشر شد.اسناد و مدارکی که از صفحات اصلی و داخلی سایت‌ همین جشنواره‌ها انتخاب شده‌بود. در این اسناد به وضوح اسم هر سه شخص مورد گفت‌و‌گو وجود داشت.این سه نفر در تمام این صفحات به‌عنوان داوران اصلی جشنواره‌های ذکر شده‌بودند.

اما اندکی پس از ارائه این اسناد مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نه‌تنها به وعده‌اش عمل نکرد که با ژست طلبکارانه توضیحی نیز به این خبرگزاری ارسال کرد.در توضیح مرکز هنرهای تجسمی آمده‌بود:

« ساعد مشکی، دبیر یازدهمین دوسالانه جهانی پوستر برخلاف آنچه در مطلب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; عنوان شده، در نخستین دوره جشنواره « پوستر برای فردا » در سال 2009 (1388) حضور نداشته است. دعوت از او برای داوری به اوایل سال 1388 برمی‌گردد. قرار بوده که موضوعات پوستر برای فردا بر مواد اعلامیۀ حقوق بشر جهانی و مسایل و مشکلات انسان معاصر تاکید داشته باشد. پس از برگزاری انتخابات سال 88 و مسایل پیش آمده، ساعد مشکی در داوری شرکت نمی‌کند و از آن کناره‌گیری می‌کند. »

همچنین،در بخش دیگری از این توضیح آمده بود:

«جشنواره  "پوستر برای فردا" درباره موضوعات جهانی و معاصر که مورد توجه سازمان ملل و سازمان یونسکو نیز هست برگزار می‌شود و مجید عباسی؛ در دوره ای که جشنواره با موضوع آموزش برای همه برگزار شده حضور داشته و پریسا تشکری نیز با رعایت اصول داوری این جشنواره را بر عهده داشته است.»
 
از آنجا که مرکز هنرهای تجسمی تمام قد از این افراد حمایت کرده‌بود مجددا با روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی تماس گرفتیم.

همه‌جای دنیا روال این است که وقتی شخصی از داوری در جشنواره‌های جهانی انصراف می‌دهد نامه‌ای خطاب به آن جشنواره تنظیم می‌کند و به‌صورت مکتوب،انصرافش را از داوری اعلام می‌کند.

اما وقتی ما تصویری از آن نامه را خواستیم و پرسیدیم آیا شما نامه‌ای را دیده‌اید یا خیر پاسخ این بود که:

خیر. این دوستان اگرچه انصراف داده‌اند اما نامه‌ای ننوشته‌اند. فقط شفاهی به ما گفته‌اند. از طرف دیگر، سایت این جشنواره‌ها هم لابد یادشان رفته‌ اسم این دوستان را حذف کند و صرفا به صحبتهای این سه‌نفر که از قضا یکی هم دوستی دیرینه‌ای با مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ دارد، اشاره می‌کردند؛ که او گفته من شرکت نکرده‌ام و انصراف داده‌ام...اما دریغ از یک نامه یا حتی یک خط مکتوب که انصراف و عدم حضور این 3 نفر را نشان دهد.

از سوی دیگر، پس از آن ملانوروزی در گفت‌و‌گو با یک خبرگزاری مدعی شد:

آنچه که درباره استاد ساعد مشکی بیان شده به هیچ عنوان صحت ندارد و من اتهاماتی را که به ایشان وارد شده را قبول ندارم. سابقه آشنایی من با ساعد مشکی به سال‌ها پیش می‌رسد و می‌دانم این هنرمند همواره در جهت منافع نظام گام برداشته و برمی‌دارد. ساعد مشکی هیچ‌گاه فعالیتی را انجام نداده که بر خلاف مصالح نظام باشد و همواره منافع ملی ایران برایش در اولویت قرار داشته است.

اما ملا نوروزی در مورد دو شخص دیگر دفاعی نمی‌کند و آن‌گونه که این خبرگزاری مطرح می‌کند «در بخش دیگری از اخبار منتشر شده در رسانه‌ها، از مجید عباسی و پریسا تشکری نام برده شده که ملانوروزی از این دو دفاعی نکرد و گفت: من بنا ندارم از مجید عباسی و پریسا تشکری دفاع کنم اما باید بگویم که خانم تشکری در بخشی با موضوع ساختمان آن رویداد حضور داشتند و مجید عباسی هم موضوع فعالیتش «دانش و طرح مدرسه برای همه» بوده است.»

و حالا جالبترین بخش ماجرا این است که با وجود این‌که حتی ملانوروزی هم نتوانست از دو نفر دیگر حمایت کند باز هم، پیرو تماس تلفنی با روابط عمومی مرکز، اعلام شد که این سه نفر علیرغم انتشار اسناد حضورشان در جشنواره‌های ضد انقلاب هم منتشر شد، هم‌چنان به کارشان مشغول و با قدرت ادامه کار را پیگیری خواهند کرد! و حتی این قبیل گزارشات را نشانه زاویه داشتن ما با هنرمندان و ... دانستند.

با این اوصاف و پس از ماجرای یعقوبی و صحبت‌های عجیب و ناپسند او که مرکز هنرهای نمایشی از آن دفاع تمام قدی هم کرد به نظر می‌رسد در معاونت هنری و در فضای جنگ نرم مختصات جدیدی در حال شکل‌گیری است که در مجالی دیگر باید به آنها پرداخت.
 
انتهای پیام / ا  
 
   
 
   

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها