امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۸:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1046
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۷
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، اخیرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 92 کل ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، اخیرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 92 کل کشور، با توجه به برخی ابهامات موجود در لایحه بودجه 92 آن را رد کردند، تا برای بررسی مجدد در صحن مجلس رأی‌گیری شود.

بر این اساس، خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس پس از رد کلیات لایحه بودجه سال 92 با سخنگو، برخی از اعضای کمیسیون تلفیق لایحه 92 و نماینده دولت گفت‌وگوهایی درباره علل رد این لایحه و دلایل ایجاد تغییرات در بودجه انجام داده است که در ادامه می‌آید.

کمیسیون تلفیق بررسی بودجه را متوقف کرد/ مستندات دولت ناکافی است

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه 92، گفت: کمیسیون تلفیق به دلیل ناکافی بودن مستندات و اطلاعات لایحه پیشنهادی دولت بررسی بودجه را متوقف کرد.

حاجی با اعلام این خبر که اطلاعات لازم از سوی دولت برای ادامه بررسی کلیات لایحه بودجه 92 به کمیسیون تلفیق ارائه نشده است، گفت: به هیئت رئیسه کمسیون تلفیق ماموریت داده شد، این موضوع را پیگیری کند و تا زمانی که دولت مستندات و اطلاعات کافی را در رابطه با لایحه بودجه ارائه نکند، جلسات کمیسیون تلفیق تشکیل نخواهد شد.

وی ادامه داد: نمایندگان کمیسیون تلفیق بودجه 92 پس از جمع‌بندی مباحث به این نتیجه رسیدند که مستندات و اطلاعات لازم در رابطه با کلیات لایحه بودجه ارائه نشده است.

این عضو کمیسیون تلفیق با تاکید بر اینکه جلسات این کمیسیون فعلاً تعطیل شد، گفت: این کمیسیون منتظر مستندات و اطلاعات کامل‌تری از لایحه بودجه سال 92 است. بنابراین تا زمان رسیدن این اطلاعات طبق تصمیم هیئت‌رئیسه جلسات کمیسیون تلفیق تعطیل خواهد شد.

مخالفت اعضای کمیسیون تلفیق با تبدیل 35 درصد منابع صندوق توسعه ملی

جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق از درخواست دولت برای تبدیل 35 درصد منابع صندوق توسعه ملی گفت: امکان بررسی مجدد لایحه بودجه 92 با نامه تجدید رأی اعضا در کمیسیون تلفیق وجود دارد.

قادری با اشاره به اینکه امکان بررسی مجدد لایحه بودجه 92 با نامه تجدید رأی اعضا در کمیسیون تلفیق وجود دارد، اظهار داشت: اگر اعضای مخالف با کلیات لایحه 92 کمیسیون تلفیق درخواست تجدید رأی کنند، امکان بررسی مجدد آن وجود دارد.

وی ادامه داد: تاکنون عضوی از کمیسیون تلفیق درخواست تجدید رأی نداده است و با این اوصاف این لایحه باید در صحن مجلس به رأی گذاشته و تعیین و تکلیف شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92، دلایل مخالفت نمایندگان با کلیات بودجه را تبدیل 35 درصدی منابع صندوق توسعه ملی به منابع ریالی عنوان کرد و گفت: این میزان استقراض دولت از منابع صندوق توسعه ملی حجم وسیعی را شامل می‌شود که نمایندگان مخالف با آن هستند.

قادری افزود: مصارف 33 هزار میلیارد تومان حاصل از واگذاری‌ها و برخی دیگر از اموال نیز مشخص نشده بود.

وی با بیان اینکه در سند چشم‌انداز 20 ساله کشور به کاهش نرخ بیکاری و تورم اشاره شده، تصریح کرد: در لایحه بودجه سال آینده نه‌تنها به کاهش نرخ بیکاری اشاره نشده، بلکه رشد اقتصادی در آن بین صفر و یک بر آورد می‌شود.

به گزارش فارس، قادری پیش از این با تأکید بر اینکه این لایحه نیازمند تغییرات فراوانی است، گفته بود که نمایندگان عضو تلفیق هر کدام اشکالات جدی را در روند بررسی این لایحه وارد می‌دانستند که پس از جمع‌بندی کمیسیون به رد لایحه بودجه ختم شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه 92 دو روز پیش از موافقت نمایندگان با ارز مبادله‌ای برای درآمدهای دولت خبر داده و گفته بود که دولت به دنبال تک‌نرخی کردن ارز است.

دلایل پنجگانه ردّ کلیات بودجه در تلفیق/ تحقق 57 درصدی درآمد هدفمندی 91

علی‌محمد احمدی عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اشاره به دلایل رد کلیات بودجه سال 92 گفت: در سال گذشته از 66 هزار میلیارد درآمد پیش‌بینی شده برای هدفمندی یارانه‌ها تنها 38 هزار میلیارد آن محقق شد.

در مورد دلایل رد کلیات بودجه سال 1392 کل کشور  در کمیسیون تلفیق بودجه 92 اظهار داشت: دلایل مختلفی برای این اقدام وجود داشت که یکی از آنها رقم بالای منابع درآمدی بودجه بود، به طوری که بودجه 80 هزار میلیارد تومان کسری نشان می‌دهد یعنی درآمدها با منابع سازگاری ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع بعدی هدفمندی یارانه‌ها بود که در سال 91 از 66 هزار میلیارد درآمد پیش‌بینی شده برای این بخش تنها 38 هزار میلیارد آن محقق شد، با این وجود دولت پیشنهاد افزایش دو برابری این منابع را در بودجه امسال داده است.

وی افزود: همچنین نرخ ارز در لایحه بودجه 92 به طور دقیق مشخص نشده بود و بحث طرح‌های تملک دارایی که حدود 40 هزار میلیارد تومان درآمد از این محل دیده شده، در حالی در سال گذشته در خوش‌بینانه‌ترین حالت 20 هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص داده شد.

احمدی تصریح کرد: یکی دیگر از اشکالات لایحه در مورد میزان صادرات نفت بود که با توجه به کاهش فروش نفت، درآمدهای صادراتی پیش‌بینی شده، محقق نخواهد شد.

این نماینده مجلس افزود: مجموعه این عوامل موجب شد که بودجه در کنار شاخص‌های کلانی نظیر رشد اقتصادی و اشتغال که به طور مشخص به آنها اشاره نشده به تایید کمیسیون نرسد و گله نمایندگان این بود که دولت به شکل مستند عملکرد خود را در بودجه منعکس نمی‌کند.

وی ادامه داد: بر این اساس نمایندگان رأی به رد کلیات لایحه بودجه دادند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: منابع درآمدی دولت شامل نفت، مالیات و عوارض و فروش دارایی‌های قابل واگذاری دولت است که این سه منبع اصلی در سال گذشته درآمد بالایی به همراه نداشت، بنابراین  بودجه باید به صورت واقع‌بینانه در نظر گرفته شود.

وی در مورد نرخ ارز و تک‌نرخی کردن آن گفت: الان با وجود مرکز مبادلات نمی‌توانیم از ارز 1226 تومانی استفاده کنیم و طبق برنامه پنجم توسعه هم چیزی به نام ارز مرجع نداشته‌ایم و این یک توافق حسابداری بود.

لایحه بودجه 92 به خاطر عدم موفقیت در کسب نصف بعلاوه یک رأی رد شد

قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: لایحه بودجه 92 به خاطر عدم موفقیت در کسب نصاب نصف+یک رأی، در تلفیق رد شد.

جعفر قادری در مورد رأی تلفیق به کلیات لایحه بودجه 92 گفت:‌ از 55 نفر اعضای کمیسیون تلفیق 44 نفر حاضر بودند که 22 نفر رأی موافق و 22 نفر رأی مخالف دادند و با توجه به اینکه براساس قانون باید برای تصویب یک لایحه حداقل نصف + یک رأی داده شود، بنابراین کلیات لایحه موفق به دریافت رای نمایندگان نشد و باید در روز سه‌شنبه در صحن و جلسه علنی مجلس دوباره رأی‌گیری شود، که اگر رای آورد ادامه جزئیات لایحه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و اگر رای نیاورد، به دولت عودت می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس در مورد این که آیا امکان رای‌گیری مجدد لایحه بودجه در تلفیق تأکید کرد:‌ البته امکان دارد دوباره رأی‌گیری در کمیسیون تلفیق انجام شود، اما با توجه به شرایط، بعید می‌دانم رأی بیاورد، بنابراین کلیات لایحه بودجه 92 همراه با گزارش کمیسیون تلفیق روز سه‌شنبه در صحن مجلس بررسی می‌شود.

قادری در مورد اینکه آیین‌نامه داخلی مجلس در این باره چه می‌گوید، گفت: براساس آیین‌نامه، کمیسیون تلفیق مانند صحن مجلس یا کمیسیون‌های تخصصی نیاز به نصاب دو سوم نمایندگان ندارد، بلکه جلسات این کمیسیون با نصف + یک تعداد اعضا یعنی 28 نفر عضو رسمیت پیدا می‌کند و چون از 44 نماینده 22 رأی مخالف و 22 رأی موافق آمده بود، در واقع این کلیات لایحه موفق به اخذ رأی نمایندگان در تلفیق نشده است.

لایحه بودجه 92 در تلفیق رد شد/ رای‌گیری در صحن مجلس روز سه‌شنبه

سخنگوی کمیسیون تلفیق از رد کلیات لایحه بودجه 92 در این کمیسیون خبر داد، گفت: سه‌شنبه کلیات بودجه در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته می‌شود و اگر رای نمایندگان مثبت باشد، به تلفیق برمی‌گردد.

جعفر قادری با اشاره به اینکه کلیات لایحه بودجه 92 در کمیسیون تلفیق مجلس رد شده است، اظهار داشت: 16 نفر مخالف و تنها 4 نفر موافق در روند بررسی کلیات لایحه بودجه برای سخنرانی ثبت‌نام کردند.

وی درباره تکلیف لایحه بودجه  92 پس از رد آن در کمیسیون تلفیق توضیح داد: کلیات این لایحه باید در صحن مجلس به رأی گذاشته شود و در صورت رأی مثبت نمایندگان به این کمیسیون باز خواهد گشت.

وی افزود: در صورت عدم رأی مثبت نمایندگان، این لایحه به دولت بازگردانده خواهد شد.

قادری درباره عوامل رد کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق گفت: دلایل مختلفی از جمله عدم انطباق با اسناد بالادستی، مغایرت با سند چشم‌انداز و برنامه‌ پنجم توسعه کشور و همچنین بی‌انضباطی‌های مالی در بخش‌های مختلف وجود داشت.

وی ادامه داد: نمایندگان عضو تلفیق هر کدام اشکالات جدی را در روند بررسی این لایحه وارد می‌دانستند که پس از جمع‌بندی کمیسیون به رد لایحه بودجه ختم شد.

نماینده دولت: تعداد رای موافق و مخالف اعضای تلفیق به لایحه یکسان بوده است

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: تعداد رای موافق و مخالف اعضای کمیسیون تلفیق به کلیات لایحه بودجه 92 یکسان و 22 نفر بوده است.

رحیم ممبینی گفت: اعضای کمیسیون تلفیق مجلس 55 نفر هستند که در هنگام رای دادن به کلیات لایحه بودجه 92 تعداد 44 نفر حاضر بودند که از این تعداد 22 نفر رای موافق و 22 نفر رأی مخالف داده‌اند، بنابراین این گونه نبود که آرای مخالف بیشتر از موافق کلیات باشد.

وی افزود: آن گونه که سخنگوی محترم کمیسیون گفته که 16 نفر مخالف صحبت کرده و 4نفر موافق لایحه صحبت کرده‌اند، این کار برخلاف آئین نامه داخلی کمیسیون تلفیق است، چون طبق آئین نامه باید 3 نفر از نمایندگان به عنوان موافق و 3 نفر به عنوان مخالف صحبت کنند که البته ممکن است گاهی یک نماینده موافق یا مخالف 5 دقیقه از وقت خود را به دیگری بدهد و اینکه 16 نفر نماینده به عنوان مخالف و فقط 4 نفر به عنوان موافق صحبت کنند، خلاف آئین نامه کمیسیون تلفیق است. پس از آن نماینده مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات، اتاق بازرگانی و نیم ساعت نماینده دولت صحبت کرد.

وی تاکید کرد: در جریان رای‌گیری برای کلیات لایحه بودجه 92 در تلفیق، 22 نفر نماینده موافق و 22 نفر مخالف رأی داده‌اند.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد گفته سخنگوی تلفیق مبنی بر عدم انطباق لایحه بودجه با اسناد بالادستی و سند چشم‌انداز با رد این ادعا گفت: این مطالب کلی است و اتفاقاً لایحه بودجه 92 دقیقاً در راستای اسناد بالادستی تهیه شده است و از انضباط مالی بالایی برخوردار است.

ممبینی تصریح کرد: دوستان نماینده باید عنایت کنند لایحه بودجه متناسب با شرایط تحریم و روز کشور تهیه شده و علاوه بر آن طی چند روز بررسی کلیات لایحه بودجه، وزیر صنعت، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان خصوصی سازی، رئیس گمرک، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی حضور داشتند و همه مستندات لایحه بودجه تحویل اعضای کمیسیون تلفیق شد.

ممبینی در پایان با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری گفت: باید فرمایش ایشان مبنی بر همدلی و همراهی دولت و مجلس بهتر است کلیات لایحه بودجه تصویب شود و اگر نمایندگان پیشنهاداتی در جزئیات لایحه دارند ارائه شود و دولت نیز از آن استقبال می‌کند.

وی گفت: پارسال هم چنین اتفاقی افتاد و در تجدید نظر و رای گیری مجدد تلفیق کلیات لایحه بودجه تصویب شد.

دلایل ردّ کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق/ بودجه به صحن علنی می‌رود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با برشمردن دلایل رد کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق گفت: بودجه به زودی در صحن علنی بررسی خواهد شد.

عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به رد کلیات بودجه سال 92 کل کشور در کمیسیون تلفیق مجلس، اظهار داشت: در این راستا مخالفین و موافقین بودجه صحبت کردند و آرا مخالف و موافق با هم در عدد 22 برابر شد و به همین دلیل کلیات رای نیاورد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بنده به کلیات این لایحه رای مثبت دادم، گفت: فکر نمی کنم ضعف لایحه در حدی باشد که مجلس و نمایندگان به کلیات آن رای موافق ندهند.

این نماینده مجلس در خصوص دلایل مخالفان برای عدم رای به کلیات بودجه تصریح کرد: مخالفان معتقدند این لایحه پاسخگوی شرایط فعلی اقتصاد کشور نیست و موجب تورم می‌شود.

وی افزود: این مسئله از نگاه موافقان قابل قبول نیست.

یوسفیان در پاسخ به این سوال که انبساطی بودن بودجه موجب مخالفت نمایندگان با کلیات لایحه بوده است،‌ بیان داشت: اصل و اساس نظر مخالفان این است که لایحه بودجه انبساطی است.

وی تاکید کرد: با وجود رای نیاوردن کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق این لایحه در صحن علنی بررسی و نتیجه نهایی مشخص می‌شود.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی: تغییر رویکردهای ارزی در لایحه بودجه 92/ نرخ ارز در بودجه شناور مدیریت شده است

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از تغییر رویکردهای ارزی در لایحه بودجه سال جاری خبر داد و گفت: نرخ ارز در لایحه بودجه 92 مشخص نشده و مبنای آن نظام شناور مدیریت شده است.

رحیم ممبینی در مورد اینکه نرخ ارز در لایحه بودجه 92 چگونه تعیین می‌شود، گفت: چون بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه در ماده 81 بند ج نرخ ارز برمبنای نظام شناور مدیریت شده تعریف شده است، بنابراین عددی را نمی‌توان برای ارز در لایحه بودجه ذکر کرد.

وی تأکید کرد: نرخ ارز در لایحه بودجه مبنای محاسباتی دارد و برای تراز بودجه به کار می‌رود و به هیچ وجه قیمت ارز در بودجه مشخص نمی‌شود، بلکه محاسباتی برای پیش‌بینی منابع و درآمدهای نفتی در لایحه بودجه با توجه به نرخ محاسباتی ارز انجام می‌شود.

ممبینی تأکید کرد: قیمت به کار رفته ارز در محاسبات برای پیش‌بینی منابع ارزی ناشی از فروش نفت فقط جنبه محاسباتی دارد و به هیچ وجه قیمت ارز را مشخص نمی‌کند.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تأکید کرد: در قانون برنامه پنجم نرخ ارز برمبنای نظام شناور مدیریت شده تعریف شده است که این نرخ نیز تابع عرضه و تقاضاست و بر این اساس باید تعیین شود.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تأکید کرد: قطعاً در تعیین نرخ شناور مدیریت شده، دولت به عنوان حاکمیت نقش ایفا می‌کند.

ممبینی در مورد کارگروه ارزی در لایحه بودجه 92 گفت: پیشنهاد ما در لایحه بودجه این است که کارگروهی متشکل از وزیران اقتصادی کابینه و رئیس بانک مرکزی متناسب با شرایط و برای نظام شناور مدیریت شده تشکیل شده و قیمت ارز را تعیین کند.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: آنچه از ارز در لایحه بودجه وجود دارد، در حوزه دولت کلاً یک نرخ برای ارز تصور می‌شود و آن هم شناور مدیریت شده و این نرخ برای همه کالاها و خدمات استفاده می‌شود.

ممبینی خاطرنشان کرد: کالا و خدماتی که قبلاً ارز مرجع می‌گرفتند، نیز از این پس ارز شناور مدیریت شده دریافت می‌کنند و مابه‌التفاوت آن در کالاهای اساسی مانند دارو به عنوان یارانه پرداخت می‌شود.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: یارانه دارو از 420 میلیارد تومان قانون بودجه سال قبل به 2 هزار و 200 میلیارد تومان در لایحه بودجه 92 افزایش یافته است، بنابراین حتی دارو نیز ارز مرجع نمی‌گیرد، بلکه ارز شناور مدیریت شده دریافت می‌کند و مابه‌التفاوت آن با یارانه مصوب جبران می‌شود.

جلیلی: تلفیق خواستار ارائه اطلاعات مستند،شفاف و رسمی از سوی دولت شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: با توجه به عدم ارائه اطلاعات مناسب در لایحه بودجه کمیسیون تلفیق خواستار ارائه اطلاعات مستند،شفاف و رسمی از سوی دولت شد.

اسماعیل جلیلی درباره نتایج جلسه بعد از ظهر امروز کمیسیون تلفیق اظهارداشت: با توجه به عدم ارائه اطلاعات مناسب توسط دولت در لایحه بودجه، کمیسیون تلفیق ادامه بررسی بودجه را به فردا موکول کرد.

وی ادامه داد: قرار شد دستگاه‌های اجرایی اطلاعات خود را برای اقناع نمایندگان ارائه کنند تا تصمیماتی که گرفته می‌شود براساس اطلاعات مستند، شفاف و رسمی بخش‌های اقتصادی دولت باشد.

جلیلی گفت: دستگاه‌های اجرایی باید اطلاعات رسمی مستند درباره آثار تورم و دیگر شاخص‌ها بخصوص در بخش کلیات بودجه را مشخص کنند.

وی ادامه داد: آثار تورمی بودجه، وضعیت نرخ بیکاری، تحقق درآمدها چه در بخش نفت و چه غیر نفتی در لایحه بودجه مشخص نشده است. دولت باید اینها را شفاف در لایحه پیشنهادی خود مطرح و شاخص‌های رسیدن به اعداد و ارقامش را ارائه کند تا تصمیمات اتخاذ شده در بودجه تصمیمات درستی باشد.

جلیلی بودجه سال 91 را شاهد قرار داد و گفت: خطای پیش‌بینی بودجه سال 91 با توجه به شرایطی که وجود داشت و تعجیلی که دولت به خرج داد سبب شد مجلس تلاش کند در بودجه 92 بر مبنای اطلاعات مستندتری بودجه را بررسی کرده و تصمیم‌ بگیرد.

وی گفت: در نشست بعدازظهر دیگر بحث هدفمندی یارانه‌ها مطرح نشد، چون مجلس درباره کلیات به نتیجه نرسید و به اتفاق آراء تصمیم بر این شد دولت اطلاعاتش را شفاف، رسمی و مستند ارائه کند.

خبرنگار فارس پرسید اگر دولت فردا اطلاعاتی را که مجلس می‌خواهد ندهد جلسه تلفیق تشکیل خواهد شد؟

وی پاسخ داد: هیئت رئیسه کمیسیون باید در این باره تصمیم بگیرد، اگر اطلاعات تکمیل نشود ممکن است دولت دچار مشکلات بعدی شود.

مجلس با تورم و بی‌انضباطی اقتصادی مقابله می‌کند / بودجه 92 را تورم‌زدا مصوب می‌کنیم

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس در تلاش است تا گره‌های کور تورم و بی‌انضباطی اقتصادی را شناسایی و نسبت به رفع و دفع آن اقدام کند.

حجت‌الاسلام حبیب برومند اظهار داشت: برای رفع این گره‌های کور مجلس اقدام اساسی را در بودجه سال 92 پیش‌بینی می‌کند به طوری که سعی وافر داریم تا این بودجه تورم‌زدا باشد.

وی توزیع عادلانه امکانات و تسهیلات از سوی دولت به تمام مناطق کشور را در حمایت از تولید و خلق حماسه اقتصادی بسیار ضروری و با اهمیت خواند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: دولت باید به برقراری تعادل برای تامین زیر‌ساخت‌ها و امکانات لازم برای پیشرفت استان‌های کمتر توسعه یافته نگاه عادلانه‌ای داشته باشد تا رشد متوازن اتفاق بیفتد.

برومند با بیان اینکه نمایندگان مجلس برای سامان دادن به وضعیت اقتصادی کشور حرکت دولتمردان را کاملاً رصد می‌کنند، یادآور شد: در این خصوص تذکراتی نیز به دولت داده شده است.

وی با انتقاد از نبود برنامه جامع برای توسعه پایدار اقتصادی در کارنامه و اقدام دولتمردان به خبرنگار فارس در اردبیل گفت: تولید محور اصلی اقتصاد است اما در عمل می‌بینیم که دولت برای حمایت از تولید کشور فقط به شعار اکتفا کرده و در عمل کار خاصی را انجام نداده است.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس ادامه داد:‌ امسال از سوی مقام معظم رهبری سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری شده که در این زمینه همچنان توجه به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در اولویت قرار دارد.

برومند بیان داشت: تکلیف بر همگان روشن است و باید برای پویایی و ازدیاد تولید کشور بخش دولتی به وظیفه و مسئولیت خود عمل کند.

وی عملکرد دولت را در واردات و صادرات غیر‌قابل قبول خواند و افزود: هر روز تعطیلی واحدهای تولیدی و پایین آمدن بهره‌وری و افزایش بیکاری را در کشور شاهد هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس در اردبیل با انتقاد از برخی شکاف طبقاتی در کشور به دنبال سیاست‌گذاری غلط تصریح کرد:‌ دولت باید برای سامان دادن به وضعیت اسف‌بار اقتصادی کشور و ارتقای رفاه اجتماعی مردم برنامه‌های خود را منطقی ادامه دهد تا مبادا در روزهای پایانی دولت ضربه‌ای به این عرصه وارد شود.

لارگانی: وابستگی به درآمد نفت را باید با اتکا به تولید داخل کم کنیم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید در عرصه تولید با افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات داخلی تلاش کرده و وابستگی به درآمدهای نفت را کاهش دهیم.

ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص تأکید مقام معظم رهبری بر اولویت اقتصاد در سال جاری گفت: مقام معظم رهبری چند سال است که شعار سال را اقتصادی انتخاب می‌کنند، از جمله «اصلاح الگوی مصرف»، «همت مضاعف و کار مضاعف»، «جهاد اقتصادی»، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» و ایشان امسال را هم سال «حماسه سیاسی؛ حماسه اقتصادی» نامیدند.

وی افزود: دلیل این نامگذاری‌های اقتصادی شاید این است که اهداف اقتصادی ایشان در سال‌های گذشته محقق نشده است،زیرا اگر خواسته‌های ایشان در زمینه اقتصاد محقق شده بود، قطعا تحریم‌هایی که در سال 91 برای کشور اتفاق افتاد و دشمن هم بسیار بر روی آن‌ تحریم‌ها مانور داد و انتظار داشت که فشارهای زیادی را به مردم  وارد کند تأثیر خود را بطور کامل از دست می‌داد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: اگر فرمایشات مقام معظم رهبری در گذشته عملیاتی شده بود دیگر تحریم‌ها تأثیری در روند برنامه‌ریزی و روند اقتصادی کشور نداشت لذا مقام معظم رهبری تکیه و تأکیدشان بر این است که باید حماسه در زمینه‌های مختلف از جمله مقاصد اقتصادی خلق کنیم.

موسوی لارگانی ادامه داد : رهبری تأکید دارند که باید از تکیه بر اقتصاد نفتی کناره بگیریم و با افزایش تولیدات نفتی و صادرات غیر نفتی اقتصادی پویا داشته باشیم و به جایی برسیم که از هیچ نظر به کشورهای دیگر نیاز نداشته باشیم و تولیدات غیرنفتی‌مان جوابگوی همه نیازهای اقتصادی کشور باشد.

وی گفت: باید دولت، مجلس، قوه قضائیه و مردم همانطور که در 8 سال دفاع مقدس حماسه آفریدند در این مقطع زمانی هم دست به دست هم دهند و در مقابل همه قدرت‌ها بایستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: باید در عرصه تولید با افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات داخلی تلاش کنیم و با استفاده از تولیدات داخلی وابستگی‌ها را کمتر  کنیم تا جایی که هیچ وابستگی به کشورهای غربی نداشته باشیم و آن وقت است که می‌توانیم بگوییم که حماسه اقتصادی آفریده‌ایم.

موسوی لارگانی در خصوص ظرفیت‌های جایگزین نفت در کشور گفت: کشورمان از نظر معادن و ذخایر ‌آن بسیار غنی است و بهره‌برداری از این معادن و ذخایر در ایجاد اشتغال و افزایش تولیدات می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در یکی از فرمایشاتشان اشاره‌ای داشتند به گنجایش و افزایش جمعیت تا مرز 150 میلیون نفر که اشاره ایشان به این موضوع ناشی از توجهی است که ایشان به همین ذخایر خدادادی دارند و این ذخایر ملی زمینه اشتغال، تولید و امکانات مورد نیاز جامعه را فراهم می‌کند.

موسوی لارگانی به ظرفیت‌های موجود و قابل جایگزینی بجای اقتصاد نفتی اشاره کرد و  بیان داشت: افزایش تولیدات صنعتی، کشاورزی و صنایع دستی از جمله ظرفیت‌های قابل جایگزین اقتصاد نفتی است، همچنین فراهم کردن فضا برای ورود گردشگران به کشور و رونق صنعت توریسم با توجه به میراث فرهنگی کشورمان می‌تواند جایگزین دیگری برای جدا شدن کشور از اقتصاد نفتی باشد.

وی در ادامه افزود: رونق صنعت توریسم در کشور نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌هاست، منتهی مقداری از زیر ساخت‌ها آماده نشده و میراثی که در اختیارمان است را به خوبی نگهداری نکرده‌ایم.

موافقت نمایندگان با تعیین قیمت ارز به نرخ مبادله‌ای در بودجه 92

سخنگوی کمیسیون تلفیق با بیان اینکه نمایندگان در خصوص نرخ ارز در بودجه موافق نرخ مبادله‌ای هستند، گفت: در رابطه با اجرای فاز دوم و قیمت حامل‌های انرژی بحثی مطرح نشده و مستندات لایحه توسط وزیر اقتصاد در کمیسیون قرائت خواهد شد.

جعفر قادری با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه عصر سه شنبه کمیسیون تلفیق،‌ اظهار داشت: پس از گزارش وزیر نفت درباره عملکرد سال گذشته، وزیر صنعت نیز گزارش‌هایی را ارائه داد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نمایندگان دولت مستندات لایحه را تقدیم کمیسیون کردند یا خیر، پاسخ داد: وزیر اقتصاد با حضور در جلسه مستنداتی را ارائه کرده است.

وی با بیان اینکه در رابطه با قیمت حامل‌های انرژی در جلسه این کمیسیون بحثی نشده است، گفت: پس از قرائت مستندات وزیر اقتصاد مسائل جزئی‌تر از جمله قیمت حامل‌های انرژی در سال 92 خواهیم پرداخت.

وی با اشاره به قیمت پیشنهادی ارز در لایحه بودجه تصریح کرد: قیمت پیشنهادی نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق با قیمت مرکز مبادلات ارزی نزدیک خواهد بود.

قادری نرخ ارز در بودجه را حدود 2 هزار و 500 تومان اعلام کرد و گفت: نرخ ارز در بودجه نزدیک به نرخ مبادله‌ای خواهد بود و به سوی تک نرخی شدن آن پیش خواهیم رفت.

هاشمی: وجود برخی ابهامات ارزی

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اشاره به رأی‌گیری برای تصویب کلیات بودجه 92 در جلسه عصر امروز گفت: تک‌نرخی کردن نرخ ارز باید به نحوی انجام شود که اقشار یارانه بگیر و کلاهای مشمول ارز مرجع آسیب نبینند.

عبدالکریم هاشمی در مورد جلسه کمیسیون تلفیق بودجه 92 اظهار داشت: در جلسه عصر امروز کلیات لایحه بودجه پس از اظهار نظر موافقان و مخالفان به رأی گذاشته می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس افزود: پس از سه روز بررسی کلیات بودجه در کمیسیون و حضور برخی وزرا و رؤسای سازمان‌های دولتی برای ارائه توضیحات در این خصوص، امروز نمایندگان موافق و مخالف نظر خود را در این باره بیان می‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی توضیحات نمایندگان دولت در مورد درآمدهای دولت با ابهاماتی همراه بود، ادامه داد: بودجه امسال با درصد کمی افزایش، مشابه بودجه سال 91 است و با توجه به محدودیت‌هایی که در فروش نفت وجود دارد، نظر نمایندگان بر این بود که درآمدهای دولت به ویژه فروش نفت واقعی‌تر در نظر گرفته شود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در جلسات قبل، رئیس کل بانک مرکزی توضیحاتی در مورد تقویت پول ملی و جلوگیری از نوسانات نرخ ارز ارائه کرد، اما نمایندگان در این بخش با ابهام روبه‌رو هستند.

وی اضافه کرد: تک‌نرخی کردن نرخ ارز باید به نحوی انجام شود که افراد یارانه‌بگیر، کالاهای اساسی و دارو دچار مشکل نشوند و مجدداً بازار ارز با افزایش نرخ و نابسامانی روبه‌رو نشود.

هاشمی گفت: پیشنهاد دولت این است که طبق قانون برنامه، نرخ ارز به صورت شناور مدیریت شده تعیین شود؛ یعنی با توجه به شرایط نرخ ارز تغییر کند.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به وجود سه نرخ ارز در کشور رانت به وجود می‌آید و برخی افراد به اشکال مختلف ارز مرجع می‌گیرند و در بازار آزاد می‌فروشند یا کالا و خدمات را به نرخ آزاد عرضه می‌کنند.

این نماینده مجلس گفت: نرخ ارز شناور مدیریت شده در صورتی که کنترل شود، می‌تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار