امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104606
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جمشید جعفرپور» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جشنواره مختص فیلم‌های ویدئویی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جمشید جعفرپور» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جشنواره مختص فیلم‌های ویدئویی و بخش شبکه نمایش خانگی به ستاد خبری دومین جشنواره فیلم یاس گفت: جشنواره فیلم‌های ویدئویی فضایی خوبی را فراهم کند تا در آن افراد با استعداد و نخبگان برای ساخت فیلم‌های بلند شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.

وی ادامه داد: قطعا برای تولید هر اثر هنری تولیدکنندگان آن در معرض هزینه‌های مادی و فشارهای روحی قرار می‌گیرند و بر اساس عقل اگر این آثار مفید باشند و در رشد و تعالی جامعه نقش داشته باشند باید به رسمیت شناخته شوند.

جعفرپور با بیان اینکه هیچ کس حق ندارد در آثار هنری بدون اجازه از صاحب اثر دخل و تصرف داشته باشد، گفت: کسی که اقدام به چنین کاری می‌کند مجرم محسوب می‌شود و باید با آن برخورد قضایی صورت گیرد. اگر فیلم‌های تولیدشده در چارچوب قانون و هنجارهای پذیرفته شده جامعه باشد حق مالکیت برای تولیدکننده فراهم می‌کند. ضمن اینکه جامعه باید آن را به رسمیت بشناسد و کسانی که اقدام به قاچاق لوح‌های فشرده می‌کنند و بدون اجازه از آن‌ها استفاده می‌کنند مرتکب خلاف قانونی و اخلاقی شده‌اند.

وی ادامه داد: در تولید آثار ویدئویی و سینمایی بحث حق تالیف را به شکل ناتمام داریم اما به شکل گسترده همه موظف هستند این حق را پوشش دهند و از آن به طور کامل حمایت کنند البته در این زمینه کاستی‌هایی داریم که باید به سرانجام برسد.

جعفرپور با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند مجموعه‌ای را برای حمایت از آثار به مجلس معرفی کند، تاکید کرد: تا زمانی که این کار به شکل قانونی نباشد، بازدارنده‌ترین عامل، اخلاق است. باید بدانیم افرادی که قاچاق می‌کنند به هیچ ضوابطی پایبند نیستند و راه مقابله، قهر و برخورد دستگاه‌های قضایی است.

وی در ادامه افزود: برای عموم مردم اطلاع رسانی و توجه به زحماتی که هنرمند برای خلق یک اثر هنری کشیده ضروری است البته اینکار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده، ضمن اینکه در ابتدای هر لوح فشرده نیز موسسه رسانه‌های تصویری از طریق هنرمندان اطلاع رسانی کرده است.

وی ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی آمادگی کاملی داریم تا هرگونه پیشنهادی را در جهت حفظ آثار بررسی کنیم و به تایید برسانیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره بازارهای خارجی فیلم‌های ویدئویی نیز گفت: بازار این نوع فیلم‌ها به فعالیت‌هایی که موسسه رسانه‌های تصویری انجام داده بستگی دارد و قطعا اگر آثار ویدئویی ما از کیفیت بالایی برخوردار باشند در دنیا جا خواهند داشت.

وی درباره برگزاری جشنواره فیلم‌های ویدئویی نیز گفت: با توجه به استقبالی که از فیلم‌های ویدئویی وجود دارد برگزاری چنین جشنواره‌ای ضروری است زیرا فضای خوبی را فراهم می‌کند تا در آن افراد با استعداد و نخبگان برای ساخت فیلم‌های بلند شناسایی و مورد حمایت قرار گیرند.

جعفرپور همچنین گفت: فیلم‌های ویدئویی در گذشته تحت لوای جشنواره‌های دیگری قرار داشت اما رفته رفته به بلوغ رسید تا جایی که توانست برای خود جایی در میان جشنواره‌ها به عنوان جشنواره ای مستقل باز کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها