امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۶:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104616
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، همایش «حکومت علوی نگاهی پس از 14 قرن» که از نخستین روزهای بهار سال جاری توسط دانشگاه مفید در پنج ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، همایش «حکومت علوی نگاهی پس از 14 قرن» که از نخستین روزهای بهار سال جاری توسط دانشگاه مفید در پنج محور فراخوان شده بود، مورد استقبال نویسندگان و پژوهشگران قرار گرفت و پس از تمدید مهلت ارسال چکیده مقالات به دبیرخانه اکنون مهلت ارسال اصل مقالات به دبیرخانه از 20 مرداد ماه تا 15 شهریور ماه سال جاری تمدید شده است.

محورهای این همایش را «مبانی مشروعیت، وظایف حکومت»، «اخلاق سیاسی و حکومتی»، «رهیافت‌ها و آیین حکومت» و «زمینه‌ها، دستاوردها و ارزیابی نتایج آن» تشکیل می‌دهد که هر یک از این محورها دارای شرح و بسطی است که به هدایت پژوهشگر به آنچه خواسته شده می‌انجامد.

این محورها دارای عناوین فرعی است که «مبانی مشروعیت»، عناوین فرعی حکومت و حق مردم و حکم خدا، حکومت و راهکارهای کسب قدرت، ویژگی‌های حاکم اسلامی و سنت اسلامی و سیره عقلایی از عناوینی است که در این محور به پژوهشگران و نویسندگان پیشنهاد شده است.

عناوین زیر محور «وظایف حکومت» شامل وظایف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تربیتی و آموزشی و اجتماعی حکومت است که هرکدام به‌صورت مجزا، موضوعات مدنظر در این محور را برای دریافت مقالات تشکیل می‌دهند.

در محور «اخلاق سیاسی و حکومتی» موضوعاتی مانند وحدت اجتماعی، شفافیت و صداقت، رواداری حقوق مخالفان و حفظ حدود آزادی‌ها برای پژوهشگران علاقه‌مند به نگارش مقاله در این محور پیشنهاد شده است.

ساختارسازی و قانون‌مندی، استواری بر اصول و مبانی، اصلاح‌گری و تحول‌خواهی و مصلحت‌اندیشی و عمل‌گرایی نیز عناوین فرعی مطرح ذیل محور «ره‌یافت‌ها و آیین حکومت» هستند.

ذیل محور «زمینه‌ها، دستاوردها و ارزیابی نتایج آن» نیز 10 محور فرعی با عناوین حکومت علوی و سنت‌های جاهلی، حکومت علوی و سنت نبوی، حکومت علوی و سنت خلفا، حکومت علوی و فرهنگ ملل تازه‌مسلمان، نتایج کوتاه‌مدت اجتماعی و اقتصادی، نتایج کوتاه‌مدت سیاسی و فرهنگی، نتایج بلندمدت در جامعه، فرهنگ و سیاست، تأثیر حکومت علوی در ترسیم الگوی حکومت اسلامی، تأثیر حکومت علوی در تمدن اسلامی و عناصر تمدن در حکومت علوی قرار دارد.

نویسندگان و پژوهشگران می‌توانند مقالات خود را به دبیرخانه همایش بین‌المللی «حکومت علوی نگاهی پس از چهارده قرن» به نشانی الکترونیکی www.hokomatealavi.com ارسال کنند.

همایش بین‌المللی «حکومت علوی نگاهی پس از چهارده قرن» به همت دانشگاه مفید، مؤسسه خیریه مکتب امیرالمؤمنین (ع)، جامعه‌المصطفی العالمیه، حمایت و تایید علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در مهر ماه 1393 در دانشگاه مفید قم برگزار می‌شود.
انتهای پیام/78005/ع30/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها