امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104631
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوژردن، رئیس مرکز هنرهای تجسمی بلژیک، در دیدار ظهر امروز (27 مرداد) با حجت‌الاسلام ابوالقاسمی، معاون

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوژردن، رئیس مرکز هنرهای تجسمی بلژیک، در دیدار ظهر امروز (27 مرداد) با حجت‌الاسلام ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که با حضور فرانسوا دل مومول، سفیر بلژیک در تهران در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد، ضمن درخواست برای حضور فرهنگی ایران در اروپا، از کشورمان برای حضور در نمایشگاه بزرگ هنری اتحادیه‌ی اروپایی در بروکسل دعوت کرد.

دوژردن در این دیدار با بیان اینکه فرهنگ، از عوامل مهم و نقش‌آفرین جوامع امروزی است، گفت: به عنوان نماینده بزرگ‌ترین جامعه‌ی فرهنگی در کشور بلژیک که مأموریت‌اش ارتباط بین جوامع مختلف است، در ایران حضور دارم. مرکز ما در بروکسل، پایتخت بلژیک و همچنین پایتخت اتحادیه‌ی اروپا است. به همین دلیل می‌توانیم پل ارتباطی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران با بلژیک و حتی سایر کشورهای اروپایی باشیم که در بلژیک نمایندگی دارند.

وی افزود: در ارتباط‌گیری با ایران به دنبال دو هدف هستیم. نخست اینکه هنرمندان ایرانی فعال در سایر کشورها را بشناسانیم و دوم اینکه برای شناختن بهتر فرهنگ گذشته‌ی ایران، اقدام کنیم.

رئیس مرکز هنرهای تجسمی بلژیک ادامه داد: یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های اروپا را به زودی با همکاری اتحادیه‌ی اروپا و ایتالیا، با موضوع نقاشی در قرن سیزدهم و همچنین نمایشگاه دیگری با موضوع تفاوت‌های نقاشی پرتره در پیش و پس از سال 1500 میلادی را برگزار خواهیم کرد که در آن تفاوت نگاه‌ در اقوام مسلمان (عثمانی‌ها)، مسیحی (اروپایی‌ها) و افراد بدون دین (آمریکایی‌های تازه کشف شده) را به نمایش بگذاریم.

دوژردن همچنین با اشاره به اینکه عثمانی‌ها در هنر خود بسیار وامدار ایران بوده‌اند، گفت: در نمایشگاه بزرگ دیگری، به دنبال آن هستیم تا فرهنگ‌های بزرگ دنیا را به اروپاییان معرفی کنیم. به همین دلیل است که از ایران دعوت می‌کنیم تا در این نمایشگاه‌های بزرگ در بروکسل حضور داشته باشد. این نمایشگاه با حضور کشورهای متعدد و در سطح بسیار بالایی برگزار خواهد شد و فرهنگ‌های متعددی از تمام دنیا در آن حضور خواهند داشت.

وی در ادامه‌ سخنان خود ضمن اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه‌ بلژیک به ایران و ایجاد فضای تعاملات جدید بین ایران و اروپا، اظهار کرد: این نمایشگاه در بروکسل که هم پایتخت بلژیک و هم پایتخت اتحادیه‌ اروپایی است، برگزار خواهد شد و ما قصد داریم تا در آن شیفتگی غرب به سابقه‌ فرهنگ چندهزار ساله‌ی ایران را به نمایش بگذاریم.

 

دوژردن، در این دیدار گفت: از شما می‌خواهم که ارایه‌ آثار کنید و در این نمایشگاه، نه تنها در فرهنگ که در هنر و موسیقی هم حضور فعال داشته باشید. این حضور می‌تواند به ارتباط بیشتر بلژیک و ایران کمک کند.

* سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در 70 کشور جهان نمایندگی مستقل دارد

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این دیدار با برشمردن مأموریت‌های این سازمان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را نماینده‌ تمام نهادهای فرهنگی داخل کشور دانست که اقدامات فرهنگی و هنری ایران در خارج از کشور را به عهده دارد.

وی با بیان اینکه وزیران امور خارجه‌، فرهنگ و ارشاد اسلامی و علوم ایران در شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عضو هستند، گفت: شما وقتی با این سازمان به گفت‌وگو می‌نشینید، مانند این است که با تمام سازمان‌های فرهنگ و هنری ایران به گفت‌وگو نشسته‌اید.

وی ادامه داد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بیش از 70 کشور جهان از جمله 17 کشور اروپایی نمایندگی مستقل دارد و در کشوری هم که نمایندگی نداشته باشد، سفیر ایران در آن کشور، نماینده‌ی سازمان خواهد بود، مانند کشور بلژیک.

ابوالقاسمی همچنین با معرفی بخش‌های مختلف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به دو قرن رابطه‌ ایران و بلژیک و خدمات متقابل دو کشور به هم اشاره و اظهار کرد: قرارداد فرهنگی بین ایران و بلژیک، بیش از 70 سال پیش به امضا رسیده است و ما فکر می‌کنیم که در آینده می‌توانیم در چارچوب همان تفاهمنامه، همکاری و تعاملات فرهنگی و هنری خود را پیش ببریم.

وی با اشاره به اعتقاد ایرانیان به هنر پاک از جمله؛ موسیقی و سینمای پاک، گفت: ایران به دلیل داشتن سابقه بسیار کهن، دارای ذخایر باستانی و تاریخی زیادی است که نمونه‌های آن را می‌توانید در موزه‌های ایران تماشا کنید. در موزه‌های ایران آثار تاریخی گاه با قدمت 7 هزار ساله وجود دارند که نشان دهنده غنای فرهنگی و تمدنی ایران است.

ابوالقاسمی با اشاره به اینکه ایران دارای تجربیات بسیار فرهنگی است، گفت: حاضریم تا این تجربیات را در اختیار شما بگذاریم. البته این را هم باید تأیید کنم ما هم به تجربیات شما نیاز داریم و در حوزه‌ فرهنگ و هنر، برای استفاده از ارزش‌ها و ظرفیت‌های انسانی، همه به یکدیگر احتیاج داریم.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین برای نمایندگی بخش‌های مختلف هنری برای حضور در نمایشگاه بروکسل اعلام آمادگی کرد و گفت: به صورت رسمی و توسط وزارت امور خارجه درخواست حضور ایران در این نمایشگاه را به همراه تمام آنچه از ما را می‌خواهید را به ما ارایه دهید تا به سرعت لازم در دستور کار ما قرار بگیرد.

وی همچنین از رییس مرکز هنرهای تجسمی بلژیک خواست تا رایزنی‌های لازم راه‌اندازی نمایندگی فرهنگی ایران در بروکسل را در کشور خود انجام دهد.

وی گفت: دولت و حکومت ما به دنبال جهان به دور خشونت هستند. شما می‌دانید که در تمام خشونت‌هایی که امروز در سطح جهان انجام می‌شود، حتی یک ایرانی وجود ندارد. از طرفی هم می‌دانیم که در بلژیک مسلمانان زیادی زندگی می‌کنند و برخی مواقع برای شما مشکلاتی ایجاد می‌کنند. شما می‌توانید به وسیله‌ی ما، به آموزش اسلام بدون خشونت آنها بپردازید که البته این یک کار بلندمدت است.

ابوالقاسمی ادامه داد: برنامه‌ میان‌مدت پیشنهادی ما، امضای تفاهمنامه و موافقتنامه‌ فرهنگی بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مرکز هنرهای تجسمی بلژیک برای پیش بردن بهتر کارهاست. برنامه‌ی کوتاه‌مدت هم همان ارسال درخواست شما برای حضور در نمایشگاه بزرگ بروکسل است که ما آمادگی خود را برای این کار دوباره تکرار می‌کنیم.

معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در پایان سخنان خود گفت: سازمان ما همچنین آمادگی خود را برای برگزاری یک هفته‌ فرهنگی در بروکسل که مجموعه‌ای از تمام هنرها است را اعلام می‌کند که به اعتقاد ما می‌تواند مقدمه و طلیعه‌ای برای حضور فرهنگی و هنری ایران در بلژیک و نمایشگاه بزرگ بروکسل باشد.

همچنین در این دیدار  فرانسوا دل مومول، سفیر بلژیک در تهران، در سخنان کوتاه ضمن اظهار تأسف از ترک ایران بعد از 3 سال به دلیل بازنشستگی و اتمام دوره‌ مأموریت‌اش، از اینکه آخرین دیدار کاری‌اش در تهران را در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گذراند، ابراز خوشحالی کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها