امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104644
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: 193
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، کوچه‌های قدیمی تبریز هر کدام حکایت پر رمز و رازی در دل خود پنهان کرده‌اند و جای جای این شهر که ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، کوچه‌های قدیمی تبریز هر کدام حکایت پر رمز و رازی در دل خود پنهان کرده‌اند و جای جای این شهر که از آن به عنوان شهر خانه‌های قجری یاد می‌شود،  گوشه‌ای از تاریخ را به خود اختصاص داده است.

ولی حالا دیگر شهر، آن شهر سابق نیست و برج‌ها و ساختمان‌های بلند شیشه‌ای ِ بد قواره که هیچ نوستالوژی و حس خوبی را زنده نمی‌کنند، جای  بناهای زیبای قاجاری را گرفته است.خانه‌های تاریخی هر کدام به بهانه‌ای خط می‌خوردند و خاک می‌خورند و به سادگی با خاک یکسان می‌شوند و فقط به چشم یک خانه قدیمی که هیچ کاربردی جز تخریب ندارند به آنها نگاه می‌شود.

هر چند خیلی از همین خانه‌های زیبای قدیمی در تبریز به ثبت هم رسیده و با القابی هم نامگذاری شده‌اند ولی انگار به این القاب نباید دلخوش کرد.

اما در حالی که این روزها خبر تخریب بناها و خانه‌های تاریخی تبریز از هر طرف به گوش می‌رسد، کمی آن طرف‌تر از مرزهای ما مشابه چنین ابنیه و تاریخی میزبان مهمترین رویدادهای خبری و رسانه‌ای جهان است

حالا ورق برگشته و توجه به تاریخ و گذشته ملت‌ها آنقدر مهم و اساسی شده که پای بزرگ‌ترین رویدادهای سیاسی دنیا هم به این بناها باز شده و همین‌ها تبدیل به مکانی برای گفتمان‌های تصمیم‌ساز شده است.

اگر تا پیش از این رهبران دنیا ترجیح می‌دادند مذاکرات بین‌المللی را در هتل‌های مدرن و معروف برگزار کنند، حالا آنها هم با بردن محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای به هتل «کوبورگ» که قدمتی چندصد ساله دارد، در واقع با یک تیر چند نشان زده‌اند و در کار برپایی یک رویداد مهم سیاسی و تاثیرگذار توانسته‌اند گوشه‌ای از قدمت تاریخ و فرهنگ خود را هم به نمایش بگذارند.

وقتی درباره پیش این هتل‌کاخ در اینترنت جست‌وجو می‌کنیم می‌یابیم که این کاخه محل پیشین برگزاری مجلس کوبرگ - گوتا با اتاق‌های بزرگ رسمی‌اش مثل قرن 19 همچنان محلی برای یک میزبانی شکیل است. 

کاخ کوبورگ در سال 1839 توسط کارل شلپس، معمار با سبک نئوکلاسیک طراحی و از سال 1840 تا 1845 توسط شاهزاده فردیناند در بالای برانباستی (سنگر قهوه‌ای)، بخشی از تجهیزات دفاعی شهر وین که قدمت آن به سال 1555 برمی‌گردد، ساخته شده است.

به خاطر ایوان مرکزی آن که دارای ستون‌های مستقل بسیاری است، اسپارگلبورگ (قلعه مارچوبه) لقب گرفته است. این قصر امروز پس از بازسازی‌های گسترده تبدیل به یک هتل بسیار زیبا و شیک شده است.

این هتل از ساختمان‌های بسیار تاریخی و قدیمی وین است که در این شهر به قلعه وین مشهور است و مسئولان سعی کردند آن را با وجود قدمت زیاد مرمت و حفظ کنند. دیوارهای بیرونی این هتل، دیوار قدیمی وین است که به همان شکل باقی مانده است.

در زیرزمین آن سرداب‌هایی با سقف‌های بلند و آجرهای بزرگ و دالان‌های تو در تو قرار دارد که در حال حاضر از آن‌ها برای برگزاری مراسم‌ها و میهمانی‌ها و غیره استفاده می‌شود.

جالب است که حتی کنفرانس خبری محمد جواد ظریف با خبرنگاران در دور ششم مذاکرات هسته‌ای هم در یکی از همین سرداب‌ها برگزار شد.

این تنها یک نمونه از کاربردهای حفظ و توجه به خانه‌های تاریخی است. خانه‌هایی که در همین تبریز خودمان هم تعداد آنها بی‌شمار است و مسئولان و مدیران تبریزی انگار از وجود این خانه‌های پر خاطره خجالت می‌کشند که در آنها را بسته‌اند و به جای آن از هتل‌های چند ستاره با معماری مدرن رونمایی می‌کنند.

مثلا دیدارها و میزبانی‌های استاندار آذربایجان‌شرقی از سفیر آفریقای جنوبی که همین دیروز صورت گرفت، می‌توانست در یکی از همین خانه‌های تاریخی صورت گیرد تا ضمن اینکه غبار از روی درهای بسته خانه هنرمندان ِ خطایی گرفته می‌شود، فرصتی هم باشد برای نشان دادن قدمت ِ تاریخ ِ تبریز.

وقتی چنین ملاقات‌ها و جلساتی در بناهایی این چنین برگزار می‌شود، شاید بیشتر از جنبه  دیپلماسی با وقایع و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی گره خورده و نام این بناها و خانه ها را تا سال‌های طولانی در تاریخ حفظ کند.

ولی حالا جای نشان دادن چنین خلاقیت‌هایی، تیشه  تخریب بر جان خانه‌های تبریز سایه انداخته و هر لحظه ممکن است این سایه فرود بیاید و دیگر نه خانه‌ای باشد و نه تاریخی افتخار آمیز.

 
براساس این گزارش، در حالی که یکی از عوامل جذب گردشگر و توسعه صنعت گردشگری در ایران، وجود آثار و بناهای تاریخی است، ولی در شهر تاریخی تبریز در سال‌های اخیر، روند تخریب این گونه بناها شتاب زیادی به خود گرفته است. در شهر تبریز 412 خانه قدیمی وجود دارد که بیشتر آنها در مالکیت خصوصی است و سازمان میراث فرهنگی و حفظ آثار ملی برای جلوگیری از تخریب و بازسازی، آنها را به ثبت ملی درآورده است.

انتهای پیام/60001/ز40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها