امروز : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 26
۰۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104663
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۲۵
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منابع نزدیک به وزارت علوم چندی پیش اسامی 3 هزار بورسیه غیرقانونی را مطرح کرد که ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منابع نزدیک به وزارت علوم چندی پیش اسامی 3 هزار بورسیه غیرقانونی را مطرح کرد که این مسئله جار و جنجال بسیاری را در جامعه دانشگاهی به پا کرد به طوری که بسیاری از افراد بورسیه شده از این رفتار وزارت علوم و افترا به خود گلایه و اعتراض کردند.

به دنبال آن وزارت علوم متوجه اشتباه خود شده به طور رسمی از این افراد عذرخواهی کرد. عذر خواهی از این افراد در شرایطی صورت پذیرفت که به رغم عدم تایید تخلف در بورسیه دانشجویان، اسامی آنها همردیف با مجرمان اقتصادی در اختیار رسانه‌های عمومی قرار گرفت.

اینکه وزارت علوم با افترا به 3 هزار دانشجو و نخبه علمی کشور بدون تحقیق و سند، بورسیه‌های دوره گذشته را غیرقانونی عنوان کرده است، قطعا توسط نهادهای نظارتی بررسی خواهد شد، اما اکنون یک سوال جدی در اذهان به وجود آمده است و آن اینکه فرجی دانا در سال 65 یعنی در بحبوحه جنگ تحمیلی پس از اتمام دوره کارشناسی، بورسیه وزارت علوم می‌شود و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه واترلو کانادا می‌گذراند و تا سال 74 در کانادا بوده است.

با توجه به اینکه فرجی دانا از بورسیه دلاری و احتمالا به همراه خانواده استفاده کرده است، سوال اینجاست که آیا بهره گیری از پول جمهوری اسلامی به مدت 9 سال به صورت دلار، بیت‌المال نیست و نباید مورد سوال قرار گیرد؟ وی چگونه بورسیه شده است و آیا برای بورس شدن آزمون داده و در رقابتی شرکت کرده است؟ شاید آقای فرجی دانا در پاسخ به این سوالات استناداتی داشته باشد اما به همان ترتیبی که نامبرده برای 3 هزار نفر دانشجوی نخبه در افکار عمومی، ایجاد ابهام کرده است، خود وی نیز اکنون در معرض همان سوال و ابهام است.

چگونه است که بورس به حق دانشجویان داخل کشور که هزینه‌ای به مراتب بسیار کمتر از بورسیه آقای وزیر دارد از سوی وزارت علوم، غیرقانونی تلقی می‌شود ولی بورس خارج از کشور همراه با خانواده فاقد اشکال است؟

وزیر علوم که با مطرح کردن غیرقانونی بودن 3 هزار بورسیه داخل آن هم بدون استناد آبرو از افراد بورسیه شده برد، آیا نباید در رابطه با چگونگی بورسیه شدن خودش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز توضیح دهد؟

گفتنی است، در دوره اصلاحات اکثر مدیران از طریق بورس برای تحصیل به خارج از کشور اعزام شدند که از جمله آنها می‌توان به شکوری راد مدیرکل فرهنگی وزارت علوم دولت اصلاحات، کوهی مدیرکل کوی دانشگاه تهران، ریاضی مدیرکل فرهنگی وزارت علوم دوره اصلاحات، دانش معاون پشتیبانی وزیر علوم دوره اصلاحات، شمس مدیرکل حوزه عمرانی و رایزن علمی در انگلستان در دوره اصلاحات، فتح الله امی مشاور فعلی وزیر علوم و علی وطنی رئیس هیات امنا و هیئت ممیزه دولت اصلاحات اشاره کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها