امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۳:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104668
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۲۵
تعداد بازدید: 165
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجله خبری ـ تحلیلی لیبراسیون در مطلبی با این موضوع نوشت: اوباما در چند سال اخیر در منطقه خاورمیانه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجله خبری ـ تحلیلی لیبراسیون در مطلبی با این موضوع نوشت: اوباما در چند سال اخیر در منطقه خاورمیانه اشتباهات عدیده‌ای را مرتکب شده است که حتی برای وی نه راه پیش گذاشته و نه راه پس.

حملات هوایی علیه داعش در عراق، ارسال تجهیزات و اسلحه برای کردها، کمک کردن به ایزدی‌ها و در مقابل، کمک‌های مالی پشت پرده به داعش، باز گذاشتن بازارهای نفتی برای انتقال نفت عراق از طریق داعش به بازارهای جهانی، یاری نمودن عربستان سعودی در آموزش، هدایت و پشتیبانی مالی داعش و غیره همه حکایت از سردر گمی اوباما در برخورد و اعمال سیاست‌های خود با افراط‌گراهای منطقه دارد.

اوباما این روزها حتی در تعطیلات تابستانی خود نیز از موج انتقادهای شدید آمریکایی‌ها و برخی از جمهوری‌خواهان رها نیست. «وال استریت ژورنال» در مطلبی اخیراً نوشت «آمریکا برای سومین بار در بیست و پنج سال اخیر وارد جنگ با عراق شده است» و در ادامه این مطلب اشاره می‌کند که اوباما برای رها شدن از این معرکه با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

از زمان بمب‌باران مواضع داعش در عراق، تقریباً رئیس جمهور آمریکا هر روز این جمله را تکرار کرده است که «دخالت آمریکا در عراق این بار به صورت موقت خواهد بود». ولی امروز اوباما با دو مشکل نظامی و سیاسی در منطقه خاورمیانه مواجه است.

از لحاظ نظامی، داعش هر روز تهدیدات خود را علیه مواضع آمریکا افزایش می‌دهد و نشان داده است از پشتوانه قوی برای تهدید برخوردار است؛ از طرفی دیگر برگزاری انتخابات اخیر در عراق و حضور نخست وزیر جدید در این کشور کار را برای آمریکا بیش از پیش مشکل کرده است.

تصمیم اخیر آمریکا برای اعزام نیروهای کمکی به عراق به منظور حمایت از ایزدی‌های این کشور انتقادهای زیادی را از داخل آمریکا متوجه اوباما نموده است. حتی طرح اخیر پنتاگون برای تخلیه ایزدی‌ها از منطقه خطر در عراق موج جدیدی از سردرگمی کابینه را نمایان کرده است.

کارشناسان بسیاری معتقدند که از طرفی آغاز حملات هوایی آمریکا در عراق به بهانه هدف‌گیری مواضع داعش و حمایت از کسانی که از دست این گروه افراطی به کوه‌ها و بیابان‌ها پناه برده‌اند و از طرف دیگر ادعای تازه آمریکا برای برقراری صلح و آرامش در عراق و کمک به استقرار ثبات در منطقه موجب می‌شود که اوباما نیروهای زمینی بیشتری را به عراق اعزام کند که این رویکرد دقیقاً متناقض سخنرانی‌های وی برای حضور موقت و بازگرداندن نیروهای آمریکایی از عراق است.

یکی از نمایندگان دولت در سخنرانی خود عنوان کرده بود که گزینه‌های زیادی در مورد عراق روی میز است ولی ترجیح آمریکا بر این است که هیچ نیروی جدیدی از آمریکا در درگیری‌های این کشور دخالت نکند.

در واقع امروز اوباما در داخل  آمریکا با موج شدیدی از انتقادها مواجه است که همگی مخالف اعزام نیروهای جدید به منطقه خاورمیانه به ویژه عراق هستند؛ جمهوری‌خواهان تقریباً از هر تریبونی استفاده می‌نمایند و این نظر را اعلام می‌کنند که رئیس‌جمهوری خود نمی‌داند در حال حاضر چه کار می‌کند و درک دقیقی از شرایط خاورمیانه و اوضاع آمریکا ندارد.

«پیتر کینگ»، نماینده جمهوری‌خواه نیویورک اخیراً در مصاحبه مطبوعاتی خود عنوان کرده است که اوباما به هیچ عنوان تهدیدی که داعش می‌تواند برای آمریکا داشته باشد را درک نکرده است. وی در ادامه می‌گوید که در حال حاضر آمریکا توان نظامی لازم برای مقابله با این جبهه را ندارد و این چیزی است که اوباما نمی‌خواهد بپذیرد.

ابعاد دیگر این اختلافات در داخل آمریکا زمانی روشن‌تر می‌شود که هیلاری کلینتون نیز با مخالفان و منتقدان علیه اوباما هم‌صدا می‌شود. کلینتون هفته گذشته در مصاحبه‌ای با «آتلانتیک» اعلام کرد: «اشتباه آمریکا در تشکیل جبهه‌ای قوی علیه بشار اسد در سوریه موجب ایجاد خلائی در منطقه شد که توسط گروه‌های داعش و النصره این خلاء منطقه‌ای پر شد.»

این سخنان کلینتون حتی موجب تعجب کاخ سفید شد؛ این سخنان باعث شد که اوباما در تعطیلات تابستانی خود و دور از دفتر ریاست جمهوری نیز موضوع را پیگیری کند.

هفته گذشته اوباما از برگزاری انتخابات در عراق و نتیجه آن اظهار خوشحالی کرده بود ولی از طرفی هم اعلام کرد که در حال حاضر قصد ندارد با نخست وزیر جدید مراوداتی داشته باشد. این رویکرد از داخل آمریکا با انتقادهای زیادی مواجه شد و به گفته منتقدان آمریکایی «سردرگمی» اوباما در برخورد با کشورهای خاورمیانه و به ویژه عراق و گزینش سیاست صحیح در این منطقه را بیش از پیش نشان داد.

آنچه موج انتقادها را بیش از پیش تشدید می‌نماید سیاست دوپهلوی «جان کری» در خاورمیانه  است که به عقیده جمهوری‌خواهان وی فردی ناشایست برای اعمال‌نظر و اجرای قدرت آمریکا در خاورمیانه و به ویژه در پرونده عراق است.

ولی آنچه به نظر شفاف و روشن می‌آید، این است که سردرگمی آمریکا در خاورمیانه اوباما را در گردابی از مشکلات و انتقادهای شدید از داخل و خارج مواجه کرده است. حمایت‌های پشت پرده آمریکا از گروه‌های افراطی مانند داعش، یاری نمودن این گروه‌ها برای غارت منابع نفتی و گازی منطقه خاورمیانه، کمک‌های نظامی بی‌شمار به این گروه‌ها و تجهیز آن‌ها در منطقه و نشان دادن چراغ سبز برای جنایت‌های این گروه‌، داعش را امروز برای آمریکا به تهدیدی جدی و قدرتمند تبدیل کرده است که اوباما برای مواجه با این مشکل مجبور به تغییر رویکرد در قبال آن‌هاست، تغییر سیاستی که مشخص نیست چه پیامدی برای آمریکا به همراه خواهد داشت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها