امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104700
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «فایننشال‌تایمز» روز سه‌شنبه در گزارشی به بهانه یادداشت اخیر نخست‌وزیر انگلیس در هفته‌نامه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «فایننشال‌تایمز» روز سه‌شنبه در گزارشی به بهانه یادداشت اخیر نخست‌وزیر انگلیس در هفته‌نامه «ساندی‌تلگراف» نوشت که وی تلاش می‌کند تا خود را صاحب راهبردی مشخص برای مقابله با تهدیدات تروریستی نشان دهد. با این حال چنین چیزی حقیقت ندارد و سیاست خارجی لندن توسط واشنگتن تجویز می‌شود.

در ابتدای این گزارش آمده است: «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان که امروز تعطیلات خانوادگی خود را آغاز می‌کند، طی موجی رسانه‌ای تلاش کرد افکار عمومی را نسبت به نقش خود در راهبری جریان مبارزه با افراط‌گرایان، متقاعد کند. کامرون در ادامه سخنرانی‌اش همانطور که درباره گسترده‌تر شدن تلاشهای سیاسی، نظامی و دیپلماتیک برای شکست جهادگران صحبت می‌کرد عنوان نمود که تهدید داعش برای او «مبارزه‌ای تا پایان عمر سیاسی‌اش خواهد بود.»

فایننشال تایمز استراتژی سه مرحله‌ای لندن برای مقابله با داعش را بنابر گفته‌های روز دوشنبه‎‌ مقامات انگلیسی در این خصوص اینطور توصیف می‌کند: «گام نخست پشتیبانی از کردهای عراق به عنوان خط مقدم مبارزه با داعش و تسلیح آنها درصورت درخواست. گام دوم سعی در مختل نمودن جریان حمایت مالی از داعش که از طریق شورای امنیت سازمان ملل صورت میپذیرد و گام سوم همکاری با نخست‌وزیر جدید عراق و دیگر کشورهای منطقه من جمله ایران برای مقابله با داعش.»

اما یک مامور امنیتی ارشد سخنرانی آخر هفته آقای نخست وزیر را نتیجه «محاسبه سیاسی» قلمداد می‌کند. «ششناک یوشی» محقق موسسه خدمات سلطنتی می‌گوید انتخاب‌های نخست وزیر بطور کامل توسط ایالات متحده تجویز می‌شوند و «انگلستان گزینه مستقلی ندارد. کامرون نمی‌تواند در برابر آمریکایی‌ها دست پیش را داشته باشد.»

جابجایی هفته گذشته «نوری المالکی» نقطه عطفی به شمار می‌آید ولی دولت ائتلافی جدید راه درازی در پیش دارد. مقامات آمریکایی می‌خواهند پیش از شروع جدی تلاش نظامی، شواهد معتبری در عراق ببینند دال بر کاهش تنش و اختلافات فرقه‌ای. اما بسیاری از همکاران کامرون ضمن ابراز نگرانی از فقدان تفکر منسجم دولت انگلستان درباره خاورمیانه بر این باورند که نخست وزیر می‌بایست استراتژی جدی برای مقابله با تهدید داعش داشته باشد.

فایننشال تایمز در ادامه با اشاره به سردرگمی سیاست انگلستان در چالش‌های منطقه از دید منتقدان می‌نویسد: «در سوریه، انگلستان از شورشیان سنی در مقابل دولت اقتدارگرا حمایت کرد اما حالا در مرز عراق از دولت شیعی‌محور در مقابل شورشیان سنی پشتیبانی می‌کند، در حالی که در مصر، لندن با حمایت از عبدالفتاح السیسی طرف رهبر مستبد سنی را گرفته است.»

این گزارش سپس با اشاره به صحبتهای کامرون درباره تنها دیپلمات انگلیسی مقیم در اربیل عراق، به نقل از یکی از اعضای ارشد حزب محافظه کار می‌نویسد: «آنجا از حضور کارکنان امور خارجه ما خالی شده. خیلی ساده است، ما آنجا متخصصی نداریم که بتوانیم در هنگام رخداد وقایع به طور مناسب واکنش نشان دهیم.»

فایننشال تایمز در خاتمه بزرگترین مسئله غرب در مواجهه با داعش را کمبود اطلاعات درباره گروه‌های فعال در منطقه عنوان می‌کند و می‌نویسد مقامات امنیتی ایالات متحده در نشستی خصوصی اعتراف کردند که حتی تخمین درست و قابل اعتمادی از تعداد نیروهای تکفیری در دست ندارند. عملیات اطلاعات شناسایی، آنگونه که انگلستان شگرد دارد، مهمترین اقدام در هموار نمودن مسیر مقابله با داعش خواهد بود و مفیدترین کاری است که انگلستان می‌تواند در این زمینه انجام دهد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها