امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۰۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104735
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجید ابهری استاد دانشگاه و رفتارشناس اجتماعی، در جلسه هفتگی انصار حزب الله که در محل ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجید ابهری استاد دانشگاه و رفتارشناس اجتماعی، در جلسه هفتگی انصار حزب الله که در محل این تشکل برگزار شد، به دغدغه‌های فرهنگی موجود در جامعه پرداخت و اظهار داشت: بسیاری از متخصصین علوم دینی و صاحب‌نظران علوم انسانی تلاش کردند تعریف کاملی از دین ارائه دهند که دربرگیرنده تمام عناصر و مؤلفه‌های آن باشد تا این چنین دین حق از دین باطل یا تحریف‌شده تشخیص داده شود و هم‌چنان که دین به جامعه عرضه می‌شود باید فرهنگ دینی و اسلامی همانطور تبیین شود.

وی اضافه کرد: دین مجموعه‌ای از باورهای قلبی و عملی متناسب با آن باورهاست و اینکه ذات اقدس احدیت وحدانیت خویش را بر عرصه کائنات گسترده است.

ابهری با ذکر این نکته که توحید هم از همین نقطه آغاز می‌شود پس توحید را ارج نهاده و موحد می‌شویم و فقط بر او سجده می‌کنیم، توضیح داد: از اینجاست که اعتقاد به نوبت هم به عنوان اصول دین پس از توحید و معاد و بعد از آن فروع دین همان رفتارهای متناسب با باورهاست. اینکه نماز می‌خوانیم، روزه می‌گیریم، خمس و زکات می‌پردازیم و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنیم رفتار متناسب با باور ماست.

این کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است: امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک اصل فرهنگ دینی به ما توصیه شده است؛ یعنی همانطور که نماز واجب است، امر به معروف هم در فرهنگ دینی واجب است.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه امروز مظلوم‌ترین و فراموش‌شده‌ترین فرضیه، امر به معروف و نهی از منکر است و این به فرهنگ جامعه برمی‌گردد، اذعان داشت: حضرت امام(ره) می‌فرمود فرهنگ مبدأ و منشأ همه بدبختی‌ها و خوشبختی‌های جوامع در عالم است.

به گفته ابهری اگر امروز جامعه ما دچار مشکل است به این دلیل است که فرهنگ دینی را در کمدی قرار داده و در آن را بسته‌ایم و در عرصه جامعه، فرهنگ پوچ‌گرایی و لیبرالیستی تسلط یافته است.

وی با اشاره به طرح تکریم بانوان که از سوی شهرداری تهران آغاز شده است، گفت: در مباحث تفکیک محیط کار محرم و نامحرم که یک عارضه فرهنگی است، بنده بارها و بارها اظهارنظر کردم و اعلام کرده‌ام که با همه مخالفان طرح، حاضر به مناظره هستم.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: این مهم نیست که چه کسی این ایده را مطرح کرده است، اگر می‌توانند ایرادی علمی به این موضوع بگیرد. مخالفان این طرح می‌گویند که همجنسگرایی با اجرای این طرح رواج پیدا می‌کند؛ اگر چنین فرضی صحیح باشد در آموزش و پرورش بیش از 100 سال است که دبیرستان‌های دخترانه از پسرانه جدا هستند، آیا دانش‌آموزان همجنسگرا شده‌اند؟

ابهری خاطرنشان کرد: می‌گویند که اگر تفکیک جنسیتی صورت گیرد، الگوهای جنسیتی تخریب می‌شود که حرف باطلی است. بنده بیش از سی سال است که مشاوره می‌دهند، طلاق بین خانم های شاغل 2.5 برابر بیشتر از خانم‌های خانه‌دار است. مگر تفکیک جنسیتی این است که بین خانم‌ها و آقایان دیوار کشیده شود؟

این رفتارشناس اجتماعی با بیان اینکه اگر تفکیک صورت نگیرد بین خانم‌ها و آقایان ایجاد رابطه عاطفی می‌شود، تصریح کرد: من هیچ وقت نگفتم مردها یا زنها ضعیف هستند و تحریک می‌شوند، بلکه می‌گویم این در کنار هم بودن علقه عاطفی ایجاد می‌کند، بنابراین اگر محیط مردانه یا زنانه صرف باشد هر دو راحت‌تر هستند.

ابهری ادامه داد: اصل تفکیک جنسیتی یک اصل بسیار مترقی است؛ زیرا 65 درصد از آزارهای جنسی برای زنان در اروپا و آمریکا در محیط‌های کاری اتفاق می‌افتد. ما معتقدیم مردان و زنان شاغل ما بسیار عفیف و پاکدامن هستند، اما قرار گرفتن آنها زیر یک سقف باعث کاهش بهره‌وری و کارایی می‌شود.

وی در ادامه به طرح استیضاح وزیر علوم در مجلس اشاره و بیان داشت: تا زمانی که سایه لطف مقام معظم رهبری بر سر ماست و رهنمودهای ایشان مشمول ما است هیچ نگرانی نداریم. در قضیه استیضاح وزیر علوم، عده‌ای با جار و جنجال می‌خواهند موضوع را تسویه حساب با شخص رئیس‌جمهور قلمداد کنند.

استاد دانشگاه تهران در ادامه به انتقاد از برخی عملکردهای درون دولت پرداخت و اظهار کرد: آقای روحانی تا به حال یکبار در مورد قیمت خودرو اظهارنظر کردند، ولی یکی از یاران خود ایشان گفت که به رئیس‌جمهور اطلاعات غلط داده‌اند و این چنین به رئیس‌جمهور توهین آشکار نمودند؛ چرا که این حرف به این معنی است که اطلاعات رئیس‌جمهوری آنقدر محدود است که روزنامه‌ها به ایشان اطلاعات غلط داده‌اند و وی هم آنها را نقد کرده است.

«در مورد رانت 650 میلیون یورویی هم باز گفتند اطلاعات غلط به رئیس‌جمهور داده‌اند، از آقای رئیس‌جمهور می‌خواهیم کسانی که ایشان را اشتباهکار می‌دانند چرا باید یک وزیر بگوید که به رئیس‌جمهور، روزنامه‌ها اطلاعات غلط داده‌اند و ایشان آن را تکرار کرده است؛ آقای روحانی! اینها دوست شما نیستند، حزب‌الله دوست شماست، چرا که اگر حرفی می‌زنند از سر درد و برادری است نه سهم‌خواهی.»

ابهری با اشاره به لزوم بازگرداندن بورسیه‌های غیرقانونی خاطرنشان کرد: در مورد وزارت علوم ما معتقدیم که دانشجویان ستار‌ه‌دار نباید دوباره برگردند و همچنین نباید اساتید ولایی و حزب اللهی در دانشگاه‌ها ایزوله و منزوی شوند و باید رؤسای دانشگاه‌ها با نظر اساتید دانشگاه انتخاب شوند.

وی با طرح این مسئله که بعضی فکر می‌کنند استیضاح به خاطر بورسیه‌ها است و این طرز فکر اشتباه است، بیان کرد: این یعنی نمایندگان مجلس آنقدر دچار تردید هستند که به خاطر انتشار بورسیه‌ها می‌خواهند وزیر را استیضاح کنند.

ابهری ادامه داد: مسئله فراموش‌شده در فرهنگ اسلامی ما امر به معروف و نهی از منکر است. اگر امر به معروف و نهی از منکر دولتی شود کارایی خود را از دست خواهد داد و مثل بقیه کارهای از این دست به فراموشی سپرده خواهد شد. به عنوان مثال جهاد سازندگی تا زمانی که به معنای واقعی جهاد بود کارایی بالایی داشت ولی همین که تبدیل به وزارت شد دیگر انقلابی بودن خودش را از دست داد. به همین دلیل هر حرکت انقلابی که بخواهد دولتی شود و در مسیر سازمان و بخشنامه و آیین‌نامه قرار گیرد باید ناگزیر از او ناامید شد.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در قضیه امر به معروف و نهی از منکر وقتی ستاد احیای امر به معروف برنامه‌ریزی می‌کند، باید نهادهای دولتی اجرا کنند و مدام هم احساس وظیفه نمایند. یعنی رسانه‌ها و نهادها باید پای کار بیایند. وقتی انصار حزب‌الله 200ـ300 نفر با موتور به خیابان می‌آیند فوراً همان شب در تلویزیون بی‌بی‌سی مسیح علی‌نژاد که اخیراً هم یک همپالکی در داخل کشور پیدا کرده است درباره آزادی یواشکی و همکارش شهرزاد ایرانی آزادی ایرونی را مطرح می‌کنند و می‌خواهند با راه‌اندازی جنبش آزادی، زنان ایرانی را آزاد کنند. ای بدبخت زنی که این رجاله‌ها می‌خواهند او را آزاد کنند!! من همین جا به برادران انصار خسته نباشید و دست‌مریزاد می‌گویم.

وی با بیان اینکه از مردم هم می‌خواهم که پای کار امر به معروف بیایند، تصریح کرد: خیلی از فجایعی که در جامعه شاهد هستیم سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده است. امروز اگر مردم امر به معروف نکنند وضع از این بدتر خواهد شد. من اینجا به برادران انصار عرض می‌کنم که قطعاً و یقیناً کسانی از اراذل و اوباش وارد خواهند شد تا ایجاد درگیری کنند و عکس و فیلم تهیه کرده و به بی‌بی‌سی و صدای آمریکا بفرستند تا بگویند حزب اللهی‌ها و انصار ریختند و مرم را کتک زدند. من همین جا به وزارت اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی و قوه قضائیه اعلام می‌کنم. هر کس درگیری ایجاد کند از حزب‌الله نیست و حزب‌الله فقط امر به معروف لسانی آن هم با ملاطفت و عطوفت اسلامی خواهد کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها