امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۸:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104764
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، استان کویری یزد با توجه به گستره وسیع جغرافیایی، از مناطق حفاظت شده، پارک‌های ملی و مناطق حیات ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، استان کویری یزد با توجه به گستره وسیع جغرافیایی، از مناطق حفاظت شده، پارک‌های ملی و مناطق حیات وحش بسیاری برخوردار است و این ویژگی، جمعیت قابل توجهی از گونه‌های گیاهی و جانوری را در مناطق مختلف استان در قالب کلکسیونی کامل گردآوری کرده است.

گرچه برخی از گونه‌‌های موجود در این کلکسیون کمیاب و نادر است اما این کمیابی به خاطر منحصر بودن برخی گونه‌ها به مناطق مرکزی ایران به ویژه استان یزد است.

در بین مناطق متعدد حفاظت شده در استان یزد، کالمند و بهادران تنوع زیستی متنوع‌تری را در خود جای داده و گرچه خشکسالی امان گونه‌های جانوری و گیاهی را بریده است، اما این مناطق همچنان از داشته‌های طبیعی و ارزشمند ملی به شمار می‌روند و گونه‌های موجود در آن شاید در هیچ کجای کشور یافت نشوند.

منطقه حفاظت شده کالمند و بهادران در شهرستان مهریز بیش از 230 هزار هکتار وسعت دارد و در فاصله هفت کیلومتری مهریز قرار گرفته و زیستگاه ارزشمند گونه‌های کمیاب مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، کل و بز، قوچ و میش و آهو به شمار می‌رود و پرشمارترین جمعیت میش و بز و آهوی استان یزد را دارد.
این ویژگی‌های منحصر به فرد منطقه کالمند و بهادران، خبرنگار و عکاس فارس را به منطقه کشاند تا یک روز را در کنار مسئولان محیط زیست، محیط‌ بانان زحمتکش و البته گونه‌های ارزشمند موجود در منطقه بگذرانند.

بیابان بی‌انتهایی که تصور زیستن گونه‌های جانوری را از ذهن دور می‌کند

بیابان بی‌انتهای منطقه که به نظر از وجود گونه‌های گیاهی خالی بود، باور اینکه در منطقه وسیع کالمند و بهادران، به جز معدود خزندگان گزنده و انواع مارمولک‌های کوچک و بزرگ موجود دیگری وجود داشته باشند را اندکی سخت می‌کرد اما همین که علوفه و آب توسط محیط بانان در میانه‌های روز و زمانی که آفتاب دیگر کم‌کم به وسط آسمان می‌رسید، به آبشخور رسید، جمعیتی از گونه‌های کل و بز، آهو و حتی گور خر ایرانی را ظاهر کرد.
گورهای ایرانی که در بخشی از این منطقه به نام گوراب، تکثیر و پرورش داده می‌شوند، زمانی تنها چند راس بودند اما اکنون تعداد آنها افزایش یافته و گوراب به منطقه توزیع گورهای ایرانی به سایر مناطق کشور تبدیل شده است.

گربه‌سانان نیز در این منطقه نسبت به سایر مناطق استان یزد جمعیت بیشتری دارند که گونه‌های مختلفی توسط محیط زیست در این منطقه شناسایی و مشاهده شده‌اند.
مسئول اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهریز در بازدید خبرنگار فارس از منطقه کالمند و بهادران، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: منطقه 230 هزار هکتاری کالمند و بهادران بیشترین جمعیت کل، بز و آهو که به بالغ بر دو تا سه‌هزار راس است را در خود جای داده است.

از زاد و ولد هوبره تا یکه‌تازی یوزپلنگ آسیایی در منطقه کالمند و بهادران

مهدی تیموری خاطرنشان کرد: هوبره نیز در این منطقه به صورت وحشی زاد و ولد می‌کند و بعد از منطقه قره تپه شهرستان خاتم، دشت‌های مهدی‌آباد و علی‌آباد مهریز، بهترین فضاهای زیست این پرنده نادر و کمیاب هستند.
مهدی تیموری، رئیس محیط زیست مهریز

وی ادامه داد: جمعیت خوبی از زاغ بور نیز در این منطقه وجود دارد و جمعیت بالایی از پرندگان شکاری مانند عقاب‌ها و شاهین‌ها شامل هفت گونه شکاری در این منطقه مشاهده شده و در مجموع بیش از 65 گونه پرنده وحشی در مهریز شناسایی شده است.

تیموری همچنین یادآور شد: این منطقه دارای بیشترین جمعیت و تنوع گربه‌سانان است به نحوی که در کل کشور، هشت گونه از گربه‌سانان وجود دارد که در منطقه کالمند و بهادران، هفت گونه از آنها مشاهده شده است.

مسئول اداره محیط زیست مهریز، گونه‌های یوزپلنگ، پلنگ، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، گربه جنگل و گربه پالاس را از گونه‌های مشاهده شده در این منطقه برشمرد.

وی تصریح کرد: برخی از گونه‌ها که شرایط زیستی تاریخی در منطقه داشته‌اند و در مقطعی منقرض شدند، توسط محیط زیست در رهاسازی و به طبیعت معرفی شد که از آن جمله می‌توان به گورخر ایرانی اشاره کرد.

پرورش گورخر موفق‌ترین طرح محیط زیست یزد در حیات وحش کشور

تیموری افزود: یکی از موفق‌ترین طرح‌های محیط زیست، طرح مرکز ملی تکثیر و پرورش و رهاسازی گورخر ایرانی است که این طرح اکنون در منطقه گوراب در فاصله 45 کیلومتری مهریز در کنار قلعه زین‌الدین قرار دارد.
وی در توضیح و تشریح این منطقه که مورد بازدید خبرنگار فارس نیز قرار گرفت، بیان کرد: از سال 1376، بیش از 135 هکتار از منطقه حفاظت شده کالمند و بهادران فنس‌کشی شد و به وسیله کارشناسان محیط زیست، سه راس گورخر از توران در استان سمنان به این مرکز انتقال داده شد که از سال 76 تاکنون، جمعیت این گورها به بیش از 70 راس رسیده است.

مسئول اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان مهریز ادامه داد: در سال 87، تعدادی از این گورها شامل شش راس به مناطق تنگه حنا در مهریز انتقال داده شدند که اکنون تعداد آنها نیز به 13 راس رسیده است.

وی از تولد سه کره جدید در سال جاری و تولد دو کره دیگر در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: گورخرهای این مناطق پس از اینکه به مرحله زادآوری رسیدند به مناطق دیگر از جمله فارس، کرمان، خراسان و حتی سمنان و مرکز تکثیر دیگری در ابرکوه فرستاده می‌شوند.

تولد گور کره‌های ایرانی در گوراب

تیموری خاطرنشان کرد: برای اینکه دشت‌های سایر مناطق کشور نیز از این گونه بهره‌مند باشند، در حال حاضر 15 راس در سایت گوراب تحت نظارت هستند که سه راس آنها کره یک ماهه هستند.
گرچه منطقه کالمند بهادران از مناطق حفاظت شده استان یزد به شمار می‌رود اما به جز خشکسالی که یک پدیده طبیعی است، تعرض‌های انسانی تا حدی این منطقه را در معرض تهدید قرار داده و محیط‌بانان و مسئولانی که سال‌ها در این مناطق زحمت کشیده و تلاش کرده‌اند را نگران کرده است.

پس از اینکه خشکسالی‌های متعدد در منطقه، چشمه‌ها را خشکاند، قنات‌ها را بی‌آب کرد و بر آب چاه‌ها تاثیر گذاشت، مسائل و موارد دیگری حیات وحش این منطقه را تهدید می‌کند.

گذر جاده از این منطقه حفاظت شده که به جاده سنتو معروف است و یزد را به استان‌های کرمان و هرمزگان متصل می‌کند، تاکنون شش قلاده یوزپلنگ را به کام مرگ فرستاده است و تهدیدی برای گورخرها نیز به شمار می‌رود.

اما به جز جاده، راه‌آهن نیز به یکی از دغدغه‌های مسئولان محیط زیست مهریز تبدیل شده است.

عبور راه آهن یزد ـ شیراز از منطقه حفاظت شده کالمند و بهادران

تیموری در این زمینه عنوان کرد: بخشی از راه آهن شیراز به یزد از این منطقه عبور می‌کند که در آینده عبور قطارها، خطری جدی برای گونه‌های حیات وحش خواهد بود.

وی، وجود راه‌های دسترسی روستایی را نیز از دیگر مشکلات این منطقه برشمرد و افزود: گونه‌های حیات وحش در منطقه کالمند و بهادران بارها قربانی راه‌های دسترسی شده‌اند و جاده‌ها به جز جمعیت انسانی، از جمعیت حیات وحش نیز قربانی گرفته‌اند.

کمبود نیروی محیط‌بان نیز از مسائلی است که محیط زیست مهریز را به شدت در معرض محرومیت قرار داده و اکنون نیاز این منطقه به 23 نیرو را فقط 12 نیرو با کمترین امکانات و تجهیزات، حقوق و مزایا تامین می‌کنند.

البته بحث لزوم مشارکت‌های مردمی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حیات وحش همچنین مشکلات محیط‌بانان و نیاز منطقه به نیروهای بیشتر، مسائلی است که در این بازدید مورد بررسی قرار گرفت اما در گزارش‌های جداگانه‌ای به آنها پرداخته خواهد شد.

******************

گزارش: مهدی جلیلیان

عکس: جواد راغبیان

*****************

انتهای پیام/2464/ع40/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها