امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104777
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، رئیس کمیته نهادهای مردمی و جوامع محلی احیای دریاچه ارومیه ظهر امروز در ابتدای این نشست گفت: ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، رئیس کمیته نهادهای مردمی و جوامع محلی احیای دریاچه ارومیه ظهر امروز در ابتدای این نشست گفت: برای احیای دریاچه ارومیه 14 وظیفه مجزا پیش‌بینی شده است که از این بین 6 مورد از آن به کمیته نهادهای مردمی مربوط می‌شود.

محمدحسین حسن‌زاده با تاکید بر اینکه برای همه ما محرز بوده که تمام ابزار کار دست نهادهای دولتی است، تصریح کرد: در مقابل این ابزار، ما نیز نیروهای عظیم مردمی را داریم که با ایمان و عزمی راسخ می‌توانند کمک کنند.

وی ادامه داد: به طور حتم مشارکت مردم نیز در دست گروه‌های مردم‌نهاد است تا بتوانند با حفظ و تقویت ان‌جی‌او‌ها به دولت کمک کنند.

این مسئول با تاکید بر لزوم شکل‌گیری هسته‌های مردمی اظهار کرد: باید تلاش کنیم از افرادی که در کار با جوامع محلی تخصص دارند استفاده کنیم چرا که آموزش‌های سیستم دولتی جوابگو نیست و تجربه ثابت کرده که با شکست مواجه می‌شود.

رئیس کمیته نهادهای مردمی و جوامع محلی احیای دریاچه ارومیه همچنین از خلیل ساعی، دبیر شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه درخواست کرد نسبت به آموزش تسهیل‌گران تلاش کند.

*بار اصلی احیای دریاچه ارومیه بر دوش مردم است

عضو هیئت امنای خیریه مستمندان تبریز نیز گفت: بنده آدم علمی و دانشگاهی نیستم و تا امروز هر گامی که در راستای اقدامات خیریه برداشته‌ام به یاری مردم و با کمک جامعه بوده است.

سعید جلالی افزود: عادت کرده‌ایم که هر زمان با ایمان و اعتقادی راسخ برای امری خیر از مردم کمک گرفته‌ایم، به همان میزان نیز از مردم انرژی مثبت دریافت کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون نیز بار اصلی احیای دریاچه ارومیه بر دوش مردم است؛ از طرفی 24 هزار حلقه چاه در یک طرف دریاچه قرار دارد و هشت هزار حلقه چاه نیز در طرف دیگر که برای هر کدام از این چاه‌ها به نیروهای مردمی نیاز داریم.

رئیس هیئت مدیره خیران مدرسه‌ساز آذربایجان‌شرقی یادآور شد: باید این موضوع را به همین میز محدود نکرده و منتظر بازتاب صحبت‌های خود باشیم.

جلالی تاکید کرد: باید به دنبال تنفیذ مسئولیت به امثال من، امکاناتی نیز برای اقدامات عملی داده شود؛ در جریان زلزله ارسباران موفق شدیم با 44 میلیارد تومان، 92 مدرسه در مناطق زلزله‌زده احداث کنیم که تمام اینها را مردم با ایمان و ارتباط متقابل داده‌اند.

عضو هیئت امنای خیریه مستمندان تبریز افزود: باید جمع‌بندی این جلسات را به خلیل ساعی، دبیر شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه هم منتقل کنیم تا بداند که برنامه‌های این کمیته جدی است.

*انعکاس بحران دریاچه ارومیه به مردم ضعیف است

در این بین دبیر تشکل زیست محیطی رفتگران طبیعت آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به اینکه انعکاس بحران دریاچه ارومیه به مردم خیلی ضعیف است، گفت: مثلاً بهداشت و درمان در این ارتباط فقط بحث بیماری‌های ناشی از خشکی دریاچه ارومیه را بیان می‌کند و تاکنون هیچ نیرویی این‌ها را جمع‌بندی نکرده است.

عاطفه مجتهدی ادامه داد: بحث حساس‌سازی اذهان عمومی به طور کامل در این مورد اتفاق نیفتاده است و از همین رو مردم عادی به آگاه‌سازی کامل نرسیده‌اند.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد زنجیره انسانی برای احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: ایجاد این زنجیره به صورتی که هر فرد به طور شماره‌دار برای احیای دریاچه وظیفه‌ای داشته باشد، ضروری است.

این مسئول با اشاره به اینکه برای احیای دریاچه ارومیه این مسئولان هستند که باید به زیرمجموعه گروه‌های مردم‌نهاد بیایند، افزود: پس از راهیابی مسئولان است که تشکل‌های مردم‌نهاد به طور کامل شکل خواهند گرفت.

دبیر تشکل زیست محیطی رفتگران طبیعت آذربایجان شرقی یادآور شد: باید بررسی کنیم که چه امکاناتی در دست خواهیم داشت تا بر همان اساس هدف‌گذاری کنیم.

*توجه به نحوه کار با جوامع محلی ضروری است

رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: باید نحوه کار با جوامع محلی را بررسی کنیم و توجه داشته باشیم در بخش‌های محلی، اقشار مختلف مردمی نیز قابل بحث هستند.

شهرام شفیعی با تاکید بر اینکه ساختار در اقشار مختلف مردمی متفاوت است، افزود: اگر در بخش‌های مردم‌نهاد آموزش و همکاری مردم به طور صحیح نباشد، هر گونه سرمایه‌گذاری نیز بی‌نتیجه خواهد بود.

شفیعی ادامه داد: به نظر من اگر بدون برنامه حرکت کنیم مثل این می‌ماند که سفره‌ای پهن شود و عده‌ای هم بدون برنامه وارد کار شوند ولی از این سفره چیزی بر می‌دارند که در این صورت مجدداً وارد بحرانی تازه خواهیم شد.

وی با تشکر از مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز برای برگزاری چنین جلسه‌ای گفت: پیشقدم شدن در بحث‌های زیست محیطی مخصوصاً در مورد موضوعی حیاتی مثل احیای دریاچه ارومیه بسیار قابل تقدیر است.

در پایان این جلسه مقرر شد، برای نظارت بر پروژه‌های اجرا شده در زمینه احیای دریاچه ارومیه اختیاری برای کمیته نهادهای مردمی اختصاص یابد.

انتهای پیام/60001/ز40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها