امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104779
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس رضا ملک‌زاده در نشست هم‌اندیشی تأسیس واحدهای پژوهشی در مراکز پزشکی غیر دولتی در سازمان نظام پزشکی گفت:‌ مهم‌ترین ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس رضا ملک‌زاده در نشست هم‌اندیشی تأسیس واحدهای پژوهشی در مراکز پزشکی غیر دولتی در سازمان نظام پزشکی گفت:‌ مهم‌ترین تحقیقات دنیا در بیمارستان‌های خصوصی انجام می‌شود و این در حالی است که به پتانسیل موجود در بخش خصوصی توجه نکرده‌ایم و اگر بخواهیم به خوبی این تحقیقات در دنیا دیده شود باید در لیست تولیدکنندگان قرار گیرد.

وی افزود: بودجه تحقیقات در آمریکا 130 میلیارد دلار است که 100 میلیارد آن از بخش خصوصی تأمین می‌شود اما در ایران کل بودجه تحقیقات 300 میلیون دلار است.

ملک‌زاده گفت: زمانی کشور به رشد بالندگی در تحقیقات می‌رسد که کارهای علمی از دولتی به سمت خصوصی برود و این در حالی که مهمترین سرمایه بخش خصوصی علاقه‌ فعالانی است که در این حوزه کار می‌کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت از اجرای طرح نیماد از سال آینده خبر داد و گفت: این طرح بودجه را در اختیار محققان قرار می‌دهد تا بتوانند تحقیقات خود را گرندسازی کنند مصوبات این طرح در شورای عالی گسترش وزارت بهداشت تصویب شده و در این رابطه رایزنی کرده‌ایم تا بودجه خوبی به بخش خصوصی داده شود.

وی ادامه داد: طراحی‌های خوبی در بخش خصوصی انجام می‌شود اما کار علمی مهمتر است تأیید کردن یک موضوع علمی یا رد کردن آن بهتر از انجام جراحی است.

ملک‌زاده تصریح کرد: بر اساس آمار نمی‌توانیم نخبگان را به خوبی جذب کنیم 70 نفر اول کنکور در دانشکده‌های علوم پزشکی تهران مشغول می‌شوند اما سیستم طوری نیست که امکان رشد آنها را فراهم کند به همین دلیل تعدادی از آنها به بخش خصوصی و برخی به خارج از کشور می‌روند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت:‌ پتانسیل عظیمی از نیروها وارد بخش خصوصی شده اما نتوانسته‌ایم زیرساخت‌ها را فراهم کنیم به همین دلیل کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که به مراکز و مؤسسات تحقیقاتی بخش خصوصی مجوز بدهیم و در این زمینه سختگیری نخواهیم کرد.

وی بیان داشت: در حال حاضر 40 میلیارد تومان هزینه می‌کنیم تا اعضای هیئت علمی بتوانند هر مجله‌ای را به صورت دیجیتال مطالعه کنند اما از این هزینه‌ای که می‌شود به خوبی بهره نمی‌گیریم. بنابراین می‌توانیم سیستمی راه بیندازیم تا همه پزشکان و اعضای هیئت علمی در بیمارستان‌ها بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

وی همچنین گفت:‌ در صندوق نوآوری و شکوفایی یک هزار میلیارد تومان بودجه داریم و حاضریم به مراکز تحقیقاتی بخش خصوصی با سود کم و بازه زمانی طولانی وام بدهیم.

ملک‌زاده نسبت به ارزانی پژوهش در کشور انتقاد کرد و گفت:‌ در سال‌های گذشته 4 میلیون دلار گرند گرفته‌ایم و این در حالی است که هزینه پژوهش در ایران قابل مقایسه با کشورهای خارجی نیست و در ایران بسیار پژوهش‌ها ارزان است.

وی پیشنهاد داد: همان طور که مصوب کرده‌ایم بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های دولتی یک تا 3 درصد از بودجه خود را در اختیار پژوهش قرار دهند بخش خصوصی نیز می‌تواند در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و قدم‌های مهمی را بردارد.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها