امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104795
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، احسان ایروانی بعد از ظهر امروز در نخستین نشست مشترک هم‌اندیشی احیا و بهره‌برداری ابنیه تاریخی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، احسان ایروانی بعد از ظهر امروز در نخستین نشست مشترک هم‌اندیشی احیا و بهره‌برداری ابنیه تاریخی فرهنگی خراسان جنوبی، اظهار داشت: در طول تاریخ ایرانیان مانند سایر نقاط جهان همیشه مکان زندگی خود را با توجه خاص به شرایط اقلیمی، جغرافیایی و امنیتی انتخاب می‌کردند از این رو در سراسر سرزمین پهناور ایران هرکجا چشم‌اندازی با ارزش از نظر فرهنگی، تاریخی یا طبیعی وجود دارد بی‌شک می‌توان بنایی باارزش برای احیا و استفاده در راستای اهداف جلب توریست نیز یافت.

وی در ارتباط با وظایف صندوق احیا و بهره‌برداری تصریح کرد: صندوق احیا، مجری احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی فرهنگی در ایران به استناد بند (ز) ماده 114 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اساسنامه مصوب هیئت وزیران، اقدام به معرفی ابنیه تاریخی، فرهنگی قابل احیا در محورهای گردشگری کشور می‌کند.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور افزود: در این راستا ابنیه با قدمت تاریخی 100 تا 400 سال، به کاربری‌های مختلف مرتبط با صنعت گردشگری اختصاص داده می‌شود.

ایروانی اضافه کرد: از جمله این کاربری‌ها، هتل، مجموعه‌های پذیرایی تاریخی و مجموعه‌های تاریخی بین راهی اقامتی پذیرایی است.

وی گفت: عمده خدمت‌رسانی در این مجموعه‌ها بر محور فرهنگ، آداب و سنن مناطق مختلف ایران بوده که در راستای ارائه تجربه‌های منحصربه‌فرد برای گردشگر گام بر‌می‌دارد.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور متذکر شد: در فاز نخست، صندوق احیا در نظر دارد "زنجیره پردیس" مشتمل بر بیش از 140 بنای تاریخی در محورهای اصلی کشور را برای ساماندهی، مرمت، احیا و بهره‌برداری مناسب از آن، مطابق با استانداردهای بین‌‌المللی برای مشارکت‌ با بخش خصوصی معرفی کند.

ایروانی حفاظت پایدار از ابنیه تاریخی فرهنگی به واسطه تعیین کاربردی و بهره‌برداری را از جمله رسالات صندوق احیا عنوان کرد و یادآور شد: ارتقای گردشگری فرهنگی و تاریخی بر مبنای پتانسیل‌های فرهنگی و تاریخی کشور و اشاعه، توسعه، مرمت و احیا توسط بخش خصوصی و ارتقای توانمندی و تخصصی در این زمینه از دیگر آرمان‌های این صندوق است.

وی به برنامه‌های سال جاری صندوق احیا اشاره کرد و اظهار داشت: دو بخش "جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت در احیا و بهره‌برداری متناسب اماکن تاریخی دولتی" و "طرح ملی حمایت از مالکان و جذب مشارکت مردمی در احیا و بهره‌برداری متناسب اماکن تاریخی" از جمله برنامه‌های این صندوق در سال جاری است.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور تصریح کرد: هدف ما از طرح حمایت از مالکان بناهای تاریخی این است که مالکان به جای تخریب بناهای خود به حفظ و نگهداری آن تشویق شوند.

ایروانی با تاکید بر ایجاد معافیت‌ها و بسته‌های تشویقی برای مالکان بناهای تاریخی در راستای حفظ و نگهداری ابنیه تاریخی، افزود: با ایجاد این موقعیت زمینه حفظ بنای تاریخی با تغییر کاربری آن به چرخه زندگی و کارکردهای امروز فراهم می‌شود.

وی متذکر شد: اعطای مجوز بهره‌برداری از اماکن تاریخی، سیاست‌گذاری‌های کلان و جامع احیای این اماکن و تعیین و تغییر کاربری متناسب اماکن قابل احیا از جمله وظایف صندوق احیا است.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور با بیان اینکه طی پنج سال اخیر تعداد هشت بنای تاریخی توسط صندوق حفظ بناهای تاریخی در سطح کشور مرمت و احیاء شده است، یادآور شد: توسعه فعالیت‌های صندوق احیا در سطح استان‌ها، سبب کارگشایی و توسعه فعالیت‌های حفظ و احیای اماکن تاریخی می‌شود.

ایروانی متذکر شد: با حمایت مدیران کل میراث فرهنگی سطح استان‌های کشور نسبت به گزینش و تعیین کارشناسان صاحب صلاحیت از بدنه اداره کل استان به عنوان نمایندگی صندوق احیا اقدام می‌شود.

وی از ایجاد شورای بافت تاریخی خراسان جنوبی خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این شورا از قانون برنامه چهارم توسعه نشأت می‌گیرد بنابراین با تشکیل آن زمینه حفظ و حراست از بافت تاریخی سطح استان بهتر از گذشته فراهم می‌شود.

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور به قانون 1309 حفاظت آثار اشاره کرد و افزود: قوانین میراث فرهنگی تا حدودی تکمیل شده است و اگر در هر دهه نقاط ضعف و قوت اماکن شناسایی و برطرف شود به میراث فرهنگی کمک خواهد شد.

ایروانی گفت: صندوق احیا در طول شش سال گذشته برای نخستین بار در سطح کشور با شناسایی پتانسیل‌های اقتصادی در زمینه گردشگری به سمت و سوی اماکن تاریخی گام برداشته است.

انتهای پیام/69017/غ40/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها