امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104902
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۷
تعداد بازدید: 58
عبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات «محراب قلم» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری درباره وضعیت نشر کشور، بیان کرد: متأسفانه هیچ حرکت مثبتی از ...

عبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات «محراب قلم» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری درباره وضعیت نشر کشور، بیان کرد: متأسفانه هیچ حرکت مثبتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بهبود وضعیت نشر کشور صورت نمی‌گیرد، به گونه‌ای که در رفتار دوستان فرهنگی، سکوتی حاکم است که دلیل آن نیز معلوم نیست.

وی با بیان اینکه اوضاع اقتصادی نشر کشور، اوضاع خوب و قشنگی نیست، اضافه کرد: انتشارات «محراب قلم» سالیانه به طور طبیعی بیش از 200 عنوان کتاب چاپ اول و تجدید چاپ را منتشر می‌کند، اما امسال با توجه به وضعیت نامناسب نشر کشور، امکان اینکه حتی بتوانیم 50 درصد از این تعداد را به چاپ برسانیم، وجود ندارد.

* رکود اقتصادی بر فضای نشر کشور حاکم است

فریدون ادامه داد: تولیدات این انتشارات تا قبل از چاپ رو به جلو است، اما چشم‌انداز وضعیت اقتصاد نشر، چشم‌انداز خوبی را حکایت نمی‌کند یعنی از نظر ما امسال چشم‌انداز خوبی برای اقتصاد نشر مشاهده نمی‌شود اما اگر در این حوزه اتفاق خوبی رخ دهد، قطعاً ما نیز به افزایش تولیدات خود خواهیم پرداخت.

وی با ابراز ناامیدی از وضعیت نشر و نبود برنامه‌ای مناسب و تأثیرگذار توسط مدیران فرهنگی نسبت به این موضوع، گفت: کشور شاهد رکود اقتصادی است اما این رکود اقتصادی برای حوزه نشر بسیار اسفبار است.

رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان عنوان کرد: تاکنون هیچ حرکتی توسط مدیران فرهنگی برای بهبود وضعیت نشر صورت نگرفته است، یعنی به جز بحث معافیت مالیاتی کتاب‌فروشان به نظر می‌رسد تاکنون هیچ اتفاق خاص دیگری در این حوزه رخ نداده است اما همچنان امیدواریم که امسال، سال خوبی برای نشر کشور باشد.

* لزوم توسعه مراکز توزیع کتاب به روش درست و جامع در کشور

فریدون در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مسئولان فرهنگی برای بهبود وضعیت نشر باید دست به چه اقداماتی بزنند، بیان کرد: مسئولان فرهنگی کاری نمی‌کنند، که بخواهیم به آنها پیشنهاداتی ارائه دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که نظر خود شما برای بهبود این وضعیت چیست، ادامه داد: معتقدم با تبلیغات صحیح و توسعه مراکز توزیع کتاب به روش درست و جامع می‌توان تاحدی وضعیت نشر کشور را بهبود بخشید.

وی افزود: به تازگی فراخوان چندین نمایشگاه کتاب نظیر «یاد یار مهربان» و پنجاه هزار نمایشگاه در مدارس از سوی انتشارات «منادی تربیت» اعلام شده است که شاهد فراخوان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در سایر استان‌های کشور نیز از سوی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وابسته به وزارت ارشاد هستیم اما تجربه نشانگر آن است که نتیجه‌ای از این نمایشگاه‌ها حاصل نخواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها