امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104916
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قروه، صدای آژیر آمبولانس که بلند می‌شود، خواه ناخواه با نگاهی به آینه خودرو، کنار می‌کشیم تا مسیر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قروه، صدای آژیر آمبولانس که بلند می‌شود، خواه ناخواه با نگاهی به آینه خودرو، کنار می‌کشیم تا مسیر عبور برای آمبولانس باز شود، شاید نفس‌های یک انسان در گرو این کار انسانی ما باشد.

این صدا برای همه ما دلهره را به همراه دارد و برای کسانی که عازم این ماموریت هستند دلهره آورتر، این صدا را که می‌شنویم بی‌اختیار به یاد حادثه می‌افتیم، یک تصادف، حمله قلبی، افتادن از بلندی، غرق‌شدگی و هزاران حادثه‌ای که باید فوریت‌های پزشکی خود را به سرعت به محل حادثه برساند تا مصدومی نجات یابد.

البته گاهی وقت‌ها این صدا می‌تواند به منزله آغاز یک تولد باشد و کودکی پا به عرصه وجود بگذارد تا در دنیای آدم‌ها انسانیت را بیاموزد.

در شرح وظایف مراکز فوریت‌های پزشکی آمده است که بیماری‌ها و حوادث اورژانس به مواردی اطلاق می‌گردند که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادی - درمانی، منجر به صدمات عضوی و یا جانی و نیز مشکلات روانی بیمار می‌شود.

در این راستا وظیفه سیستم فوریت‌های پزشکی 115 رسیدن بر بالین بیمار در کوتاه‌ترین زمان ممکن و ارائه خدمات درمانی و انتقال به مراکز درمانی است.

اورژانس‌ها را به چند دسته تقسیم می‌کنند که از آن جمله می‌توان به اورژانس‌های قلبی، تنفسی، گوارشی، زنان و زایمان، اورژانس‌های اعصاب، محیطی و شغلی و بروز حوادث ترافیکی دارای مصدوم اشاره کرد.

البته افرادی هم که با این گونه مراکز تماس می‌گیرند باید ضمن حفظ خونسردی به سؤالات پزشکان و پرستاران 115 در مورد سن، جنس، تعداد مصدومین، سابقه بیماری و نحوه بروز حادثه به‌دقت پاسخ بدهند.

مهم‌ترین نکته برای رسیدن به موقع آمبولانس مرکز فوریت‌های پزشکی به محل حادثه، بازکردن مسیر است چرا که چند لحظه هم برای یک بیمار اورژانسی حیاتی است.

در این میان تصور کنید، عصر یک روز تعطیل یک تماس تلفنی با مرکز فوریت‌های پزشکی برقرار شود و از آنان برای کمک به یک مصدوم استمداد شود.

گروه فوریت‌ها با عجله خود را به آمبولانس می‌رساند و آماده می‌شود تا از مرکز خارج شود و به موقع بر بالین مصدوم حضور یافته و اقدامات اولیه پزشکی را ارائه دهد.

اما ناگهان با یک ماشین مواجه شوند که درست در مقابل درب ورودی مرکز پارک کرده است و هیچ اثری از راننده و سرنشینان آن نیست...

این حکایتی است که تاکنون چندباری برای گروه فوریت‌های پزشکی در قروه پیش آمده است.

اما این پایان این حکایت نیست، گاهی شده که با تلاش همه افراد حاضر در محل راننده پیدا شده است و خودرو خود را جا به جا کرده است، اما در طول مسیر با ترافیک سنگین خودروهایی که به سمت تنها جاذبه‌های گردشگری شهر در حرکتند و یا از آنجا بر می‌گردند روبرو شده‌اند و صدای آژیر هم برای گشودن مسیر کافی نبوده است.

در اینجا با تمام وجودشان صدای آخرین نفس‌های یک بیمار را می‌شنوند و هیچ کاری از آنها بر نمی‌آید.
اینجا تنها باید خدا را صدا زد ...

* دور بیمارستانی که باید مریض‌ها را دور زد

اما این سوی ماجرا هم خواندنی است، شهری با 70 هزار نفر جمعیت دو بوستان دارد و یک دریاچه که یکی از این دو بوستان به نام بوستان رضوان در مسیر بیمارستان شهید بهشتی قروه واقع شده است و هر شهرداری هم که انتخاب شده برای بهسازی این بوستان که در روزهای تعطیل و غیرتعطیل پذیرای شهروندان قروه‌ای و دیگر اهالی این شهرستان از شهرهای همجوار است، تلاش کرده است.

آخرین تلاشی هم در این راستا انجام شد، بهسازی بلواری بود که به بیمارستان منتهی می‌شد و وسایل ورزشی هم در آن تعبیه شد تا به سلامت شهروندان کمک شود.

اگر روزهای تعطیل سری به این جاذبه بزنید قطعا به سختی می‌توانید یک گوشه خلوت پیدا کنید و این یعنی کمبود شدید فضاهای تفریحی در قروه.

پرترددترین فضای تفریحی این شهر نزد اهالی به اسم دور بیمارستان شناخته می‌شود، بیمارستانی که از لازمه‌های آن وجود مکانی ساکت و به دور از هیاهوی ماشین‌ها و آدم‌هاست تا بیماران روند بهبودی خود را به سرعت و با آرامش طی کنند، اما گاهی پیش می‌آید که ...

قطعا هیچ یک از این دو مکان را نمی‌توان جابه جا کرد، اما باید فرهنگی باشد که هم به مردم و هم به بیماران کمک کند و برای فرهنگ‌سازی باید همت داشت.

* سلب آرامش از فوریت‌های پزشکی

مسئول مرکز فوریت‌های پزشکی قروه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مشکلات موجود در این زمینه گفت: ترافیک شدید، پارک دوبل خودروها و پارک وسایل نقلیه در مقابل مرکز فوریت‌های پزشکی از جمله مشکلاتی است که در تعطیلات و روزهای گرم سال با آن مواجهیم.

شاهرخ محمدی با بیان اینکه سرعت عمل یکی از ویژگی‌های اعضای مرکز فوریت‌های پزشکی است، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات ذکر شده، برخی مواقع با 5 تا 6 دقیقه تاخیر موفق به حضور در محل حادثه شده‌ایم.

وی با بیان اینکه وجود پرترددترین مکان تفریحی قروه در کنار مرکز فوریت‌های پزشکی موجب سلب آرامش از این مرکز شده است، خاطرنشان کرد: بارها پیش آمده است که برای رفع مشکل با پلیس 110 تماس گرفته‌ایم.

این مسئول با اشاره به انجام 319 ماموریت فوریت‌های پزشکی در قروه در سال جاری گفت: متوسط حضور گروه‌های فوریت‌های پزشکی بر بالین مصدومین هشت دقیقه است که در برخی موارد به دلیل مشکلات عنوان شده با پنج دقیقه تاخیر انجام می‌گیرد.

وی همچنین افزود: در سال جاری چهار مورد غرق‌شدگی در شهرستان رخ داده است که دو مورد در چشمه آبگرم معدنی بابا گرگر، یک مورد در شیروانه و یک مورد در جامه شوران از روستاهای اطراف شهرستان رخ داده است.

* تفریح به هر قیمتی را نپسندیم

اگر خودمان را جای یکی از مصدومین و بیماران نیازمند کمک‌های فوریت پزشکی و یا اطرافیان وی بگذاریم، مطمئنا به خود اجازه نخواهیم داد تا مانع از حضور این گروه شویم و قطعا به آنها کمک هم خواهیم کرد.

شاید کسانی که تاکنون به این موضوع فکر نکرده‌اند انگشت‌شمار باشند و تنها به یک تلنگر نیاز دارند تا در دلشان زمزمه کنند: بنی آدم اعضای یک پیکرند ...

تفریح چند ساعته ما به قیمت نفس‌های یک انسان نمی‌ارزد، با درایت تفریح کنیم...
.................................

گزارش از کلثوم مومنی
................................
انتهای پیام/79009/صا40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها