امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۲۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10493
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۱
تعداد بازدید: 117
به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی در شانزدهمین همایش تخصصی معاونان اجتماعی و پلیس‌های تخصصی نیروی ...

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی در شانزدهمین همایش تخصصی معاونان اجتماعی و پلیس‌های تخصصی نیروی انتظامی، گفت:  عزت و استقلال و تمامیت ارزی کشور در انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس حفظ شده است که در سالهای پیش از آن و در جنگ‌های مختلف، خاک کشور از دست می‌رفت این سربلندی جز رهبری امام خمینی(ره) و حضور مردم در صحنه میسر شده است.

سردار احمدی مقدم گفت: امام(ره) مردم و حاکمیت را یکپارچه کرد تا در مقابل استکبار ایستادگی کنند، رمز پیروزی انقلاب امیرالمومنین(ع) است و در همه عرصه‌ها و دوران حیات انقلاب این مسئله باعث حفظ مملکت بوده است.

وی با اشاره به سالروز آزادی خرمشهر، گفت: خرمشهر نماد مهمی در جنگ ایران و عراق بود و حفظ و آزادی خرمشهر نکته کلیدی بود که سرنوشت جنگ را رقم زد.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه گفت: فعالیت نیروی انتظامی باید برگرفته از انقلاب باشد، نگاه به پلیس باید نگاه به روحیه امنیت و با مردم باشد و این نیست که مردم مانند دوران قاجار تهدیدی برای حکومت تلقی شوند و گزمه و قراول و افرادی که در آن موقع بودند با امروز خیلی فرق می‌کنند، آنها می‌خواستند که مردم را نگه دارند تا به حکومت آسیبی نرسد.

وی در ادامه گفت: معاونت اجتماعی در پلیس نماد ولایی بودن و مردمی بودن پلیس است و ولایی بودن و مردمی بودن یک عنصر هستند که از سویی مانند درختی است که از چشمه زلال ولایت سیراب می‌شود و از سوی دیگر وظیفه‌ای جز خدمت به مردم نداشته باشد.

احمدی‌مقدم افزود: فاصله‌ای بین حکومت و مردم وجود ندارد و این دو یکی هستند. درست است که در جامعه انسانی لازم است هرکسی با تقسیم کار در جایی قرار بگیرد ولی افراد تمایزی با یکدیگر ندارند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: در انتخابات هم هر کسی که تشنه قدرت باشد شایستگی و صلاحیت ندارد و کسانی که برای خدمت آماده‌اند و به این نوع تکلیف رسیده‌اند برای خدمت باید خود را معرفی کنند و حتی اگر انتخاب نشوند هم هیچ‌ جای ناراحتی وجود ندارد.

احمدی‌مقدم گفت: اینکه با بی‌اخلاقی و تخریب و استفاده از امکانات دولتی در جهت تبلیغات مشروع و نامشروع و شانتاژ رسانه‌ای، این صندلی را بدست بیاوریم اشتباه است و مردم باید خودشان این انتخاب را بکنند و مسئولان وکیل مردم هستند.

وی در ادامه گفت: باید از مردم و برای مردم خدمت کنیم نه اینکه بر مردم خدمت کنیم و نیروی انتظامی نماد مردم است و برای اینکه امنیت در تمام جامعه وجود داشته باشد باید این سازمان مردمی باشد و اگر امنیت وجود نداشته باشد کل جامعه دچار اشکال می‌شود. ما در ناجا سالانه حدود ۱۰۰ شهید داریم، این برای این است که امنیت برقرار شود و خطرات را به جان می‌خریم که به جامعه آسیب نرسد.

فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرد: فلسفه وجودی پلیس در حکومت اسلامی و فلسفه حکومت اسلامی با سایر حکومت‌ها متفاوت است، در حکومت‌های غیر اسلامی مردم اسیر دست سیاستها و رسانه‌ها هستند و حکومت‌ها حقایق را کتمان می‌کنند و تصویر ایران را در نگاه مردمشان سیاه و خشن جلوه می‌دهند.

وی در ادامه گفت: متناسب با این فلسفه وجود نیروی انتظامی، این سازمان باید مردمی باشد و وقتی اقتدار را به کار گیرد مانند پدری که با فرزندش برخورد می‌کند رفتار کند که در جهت پیشرفت جامعه باشد.

وی اضافه کرد: معاونت اجتماعی باید زبان گویای پلیس و رابطه بین مردم و پلیس باشد و اتاق فکر تمام فعالیتهای ناجا در معاونت اجتماعی است و هیچ سازمانی با فقدان سیاست راهبردی مشخص به هیچ جایی راه پیدا نمی‌کند، اگر فرمانده‌ای جایی صحبت می‌کند باید مصاحبه آن هدفمند و با مفهوم باشد که برداشت غیرصحیح از مصاحبه آن بوجود نیاید.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به فرهنگ‌سازی صحیح در جامعه گفت: نیروی اجتماعی در خط اول فرهنگ‌سازی از طرف پلیس قرار دارد با ساخت سریالهای مختلف مانند هوش ‌سیاه، چهره پلیس را به صورت چهره پیشرفته‌ای نشان داده است که این باید گوشه‌ای از واقعیت موجود باشد.

سردار احمدی‌مقدم گفت: در مقابله با موضوع‌هایی مانند قتل و خودکشی زنان، کارهای خوبی در معاونت اجتماعی صورت گرفته، طبق آمارهای موجود ۶۴ درصد از قتل‌های ما بدون نیت قبلی است البته ۱۰ درصد از قتل‌های کشور به دلیل تراکم جمعیت در شهر تهران و بیشترین آمار قتل در جنوب کشور اتفاق می‌افتد که باید با توجه به آمار قتل، کارهای فرهنگی در مناطق مختلف صورت بگیرد.

وی در ادامه افزود: مثلاً در موضوع فرهنگ رانندگی هم همین اتفاق افتاد و ما شاهد بودیم که در سال گذشته برگه‌های جریمه کمتری صادر شده و مردم به فرهنگ صحیح و استفاده از قانون تمایل دارند.

وی همچنین گفت: ناجا باید اعتماد را در میان مردم برقرار کند و آنچه که مردم می‌پذیرند مهم است و معاونت اجتماعی باید مانند یک معلم و مصلح اجتماعی رفتار کند و وقتی پلیسی صحبتی را ارائه می‌کند باید مردم با اعتماد آن را بپذیرند و اگر این چنین نباشد به نتیجه نمی‌رسیم و بدانیم که مهمترین سرمایه اجتماعی اعتماد است که این اعتماد به سادگی به دست نمی‌آید و سازمانی که اعتماد ایجاد کند می‌تواند موفق باشد.

احمدی‌مقدم گفت: اگر ما مسئله‌ای را ارائه کنیم و با ساختن فیلم‌ها و کارهای تبلیغاتی وضعیت خودمان را خوب جلوه دهیم ولی در باطن به این رفتار عمل نکنیم مانند چوپان دروغگو می‌شویم و این اعتماد کوتاه مدت است.

وی افزود: در شرایطی که نیروی انتظامی حرفه‌ای شدن و علمی شدن سازمان را مورد نظر قرار داده است باید توجه داشته باشیم که انتقاد‌پذیر باشیم و از ابزارهای خود در برابر رسانه‌های گوناگون دشمن و ابزارهای قوی و رنگارنگ آنها استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: امروز در جامعه‌ای قرار داریم که جامعه اطلاعاتی است و رسانه‌ها متنوع هستند و باید ابزارهای مختلف را در دست داشته باشیم و با رصد رسانه‌ها و تقویت مراکز افکار سنجی و مطالعات اجتماعی و کار بر افکار عمومی و سنجش و اندازه‌گیری اجتماعی برنامه‌های خود را کاربردی کنیم که معاونت اجتماعی در این خصوص فعالیتهای بسزایی انجام داده است.

سردار احمدی مقدم گفت: باید با همکاری دستگاه‌ها که نقش اجتماعی دارند و صبوری در برابر ناملایمات و حتی بی‌حرمتی‌ها به سمت برطرف کردن نقاط ضعف سازمان تلاش کنیم تا بتوانیم پیشرفت در سازمان را شاهد باشیم، ما باید تلاش کنیم رفتارها را تصحیح کنیم نه اینکه با مقابله به مثل، رفتارها را تشدید کنیم و فضای اجتماع را متشنج کنیم البته جاهایی هم پلیس باید از مسیرهای قانونی با اقتدار ایستادگی کند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: بعضی‌جاها با سکوت و حل مشکلات، بهتر می‌توان نتیجه گرفت. برای مثال اگر کره در سطح جامعه نایاب شد، یک مسئول می‌تواند با سکوت و پیدا کردن حل مشکل و تدبیر در این‌خصوص مشکل را حل کند نه اینکه به عنوان مسئول اعلام کند دیگر کره نداریم که این باعث تشدید تشنج اوضاع می‌شود؛ ما باید مصلحت مردم را در نظر بگیریم.

وی در ادامه افزود: درخصوص انتخابات هم ما با توجه به ظرفیت‌ها و تهدیدهای دشمن را ارزیابی کنیم، الان فقط بخش اطلاعات نیست که فعالیت می‌کند بلکه رصد اجتماعی نیز وجود دارد و همانطور که از قبل گفتیم، پیش‌بینی می‌کنیم انتخابات امسال امن‌، آرام و پرشور برگزار خواهد شد.

وی افزود: مردم ما هوشیار هستند و با دشمن که از سال قبل با تحمیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی تلاش کردند مردم را به حکومت ناراضی کنند تا چهره‌ای را به مردم تعریف کنند که اینها منجی شما هستند و اگر بیایند ما تحریم‌ها را بر‌می‌داریم البته با توجه به هوشیاری شورای نگهبان دشمنان بعد از اعلام صلاحیت‌ها گفتند که نوع انتخاب در تحریم‌ها هیچ تاثیری ندارد و رفتار قانونی که مردم از این بابت داشته‌اند نشان‌دهنده این است که صلاحیت‌ها حرف اول را می‌زند و مصلحت‌ها در درجه دوم قرار دارند.

 احمدی مقدم گفت: همه اینها مقدمه یک انتخابات خوب است؛ تلاش نیروی انتظامی برای برقراری امنیت است و از لحاظ فردی، ما در انتخابات شرکت می‌کنیم و از فرد خاصی هم جانب‌داری نمی‌کنیم که اگر کسی در مقام پلیس این کار را انجام دهد تخلف کرده و با او برخورد خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها