امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۴:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104934
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۸
تعداد بازدید: 25
«اولی هینونن»، کارشناس فنلاندی امور هسته‌ای مدت‌ها معاون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین بود. وی همچنین مشاور ارشد اندیشکده آمریکایی «بلفر» در ...

«اولی هینونن»، کارشناس فنلاندی امور هسته‌ای مدت‌ها معاون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین بود. وی همچنین مشاور ارشد اندیشکده آمریکایی «بلفر» در زمینه عدم گسترش سلاح هسته‌ای و استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است.

هینونن پیش‌تر سر تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه بازرسی از تاسیسات اتمی کشورهای آفریقای جنوبی، عراق، کره شمالی، سوریه و لیبی بوده است. وی همچنین مقالات و مصاحبه‌هایی در نشریات و رسانه‌هایی چون «فارین پالیسی، وال استریت ژورنال، اشپیگل، لوموند، نیویورک تایمز و بی‌بی‌سی» دارد.

از هینونن به عنوان یکی از «مجرب‌ترین کارشناسان امور هسته‌ای ایران» نام برده می‌شود. البته مواضع هینونن علیه ایران در گذشته بسیار تند بوده است.

از جمله این‌که وی در سال 2013 ایران را متهم کرد که در کویر در تدارک ساخت بمب هسته‌ای (!) است. هینونن همچنین اعلام کرده بود که اطلاعات خود را از منبع معینی که قبلا نیز به وی در باره مرکز غنی‌سازی اورانیوم سایت فردو اطلاعاتی داده بوده دریافت کرده است.

اولی هینونن، در گفت‌‌وگویی با خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در سال 2013 در زمینه سایت پارچین نیز اظهار نظری همراه با تهمت و افترا کرده و گفته بود: «هرگونه تلاشی از جانب ایران برای پاکسازی پارچین کار و مسئولیت بازرسان آژانس را به طور قابل توجهی دشوارتر خواهد کرد، و حتی اگر مواد اتمی جایگزینی(!) در این تاسیسات مورد استفاده قرار گرفته شده باشد، پاکسازی کامل تجهیزات و محل بسیار دشوار خواهد بود.»

هینونن، در آخرین اظهار نظر درباره مذاکرات هسته‌ای ایران در ماه گذشته اظهار داشته بود: «تصور می‌کنم این روند به دقیقه آخر کشیده خواهد شد. این مذاکرات عرصه چانه زنی سخت برای طرف‌های درگیر است که خواهان گرفتن حداکثر نتیجه هستند.»

وی در ادامه اظهار داشته بود: «هم کنار گذاشتن تحریم‌ها و هم کنار گذاشتن غنی سازی امری مشکل است بنابراین طولانی شدن مذاکرات بدیهی است. مذاکرات به‌دلیل پرداخته شدن به تصمیم‌گیری بابت میزان غنی سازی و لغو تحریم‌های بین‌المللی به مرحله عمیق‌تری وارد می‌شوند.»

اولی هینونن گفته بود:« در مذاکرات ایران و گروه 1+5 ، لغو تحریم‌ها یکی از موضوع‌های اساسی مورد نظر ایران است. موارد سخت و پیچیده زیادی وجود دارد و احتمالا فقط در آخرین لحظات می‌توان فهمید که مذاکرات هسته‌ای به چه سمتی خواهد رفت.»

و اما هینونن چند روز پیش با خبرنگار بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به گفت‌وپرداخت که به شرح ذیل تقدیم می‌شود. گفتنی است که در این مصاحبه عین جملات هیونن ذکر شده است و بیان دیدگاه وی دال بر تایید محتوای سخنان او از سوی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نیست؛ چرا که مواضع ضد ایرانی هینونن کاملا شناخته شده است. هدف از این مصاحبه آشنایی مخاطبان فارس با نظرات کسانی بوده است که بیشترین نقش را در سیاه‌نمایی از برنامه هسته‌ای کشورمان داشته‌اند چرا که شناخت دشمن، همواره اولین اصل در مقابله با اوست.
 

فارس: آمریکا می‌گوید که نگران ساخت جنگ افزار هسته‌ای از سوی ایران است. آیا از دیدگاه شما کشوری چون آمریکا که تنها استفاده کننده از جنگ افزارهای هسته‌ای در طول تاریخ بوده است می‌تواند چنین ادعایی کند؟ آیا آمریکا چنین مشروعیتی دارد؟ 

 هیونن:« باید عنوان کنم که چند کشور نگران چشم انداز و ماهیت برنامه‌های هسته‌ای ایران هستند که به مدت  2 دهه بدون اجرای تهعدات این کشور به «ان‌پی‌تی»در حال اجرا بود. این موارد باعث شدند تا چندین قطعنامه از سوی هئیت حکام آژانس بین‌المللی هسته‌ای و شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر شود که در آن از ایران درخواست شده بود تا به نگرانی‌های موجود رسیدگی کند.»         

فارس: ایران و گروه 1+5 در مذاکراتی ماراتن‌گونه هستند. آیا شما راه حلی در این زمینه تصور می‌کنید؟ پیش بینی شما از مذاکرات چیست؟ اخیرا «اوباما»، رییس جمهور آمریکا شانس توافق را کمتر از 50% اعلام داشته است . شما چند درصد حصول توافق را پیش بینی می‌کنید؟

هینونن: «این مذاکرات از سال 2003 و از 10 سال قبل شروع شد. باید تاکید کنم که بر اساس طرح اقدام مشترک که اخیرا اجرایی شده است، خود مبین این مهم است که راه حلی برای برون رفت از این موضع وجود دارد. البته دیدگاه طرفین درگیر این ماجرا با هم متفاوت است. من تصور می‌کنم تا قبل از ماه نوامبر رفع اختلاف مشکل است و هر طرف مایل به پیروزی در این ماجرا و رفع نگرانی است.»

فارس: آیا تحریم‌های مورد اعای آمریکا واقعا فلج کننده بودند؟

هینونن:« بله ما شاهد تاثیر تحریم‌ها در خیابان‌های تهران، شهرستان‌ها و روستاها هستیم.»

فارس:نقش اسرائیل و لابی‌های صهیونیستی در اتخاذ مواضع ضد ایرانی واشنگتن علیه ایران به ویژه در امور هسته‌ای چیست؟

هینونن: «البته گروه‌های مختلفی هستند که مخالف برنامه‌های هسته‌ای ایران هستند. اما در خاورمیانه و همسایگی ایران نیز کشورهایی هستند که نسبت به فن‌آوری هسته‌ای و غنی سازی اورانیوم و گسترش آن حساسند. در داخل آمریکا و اروپا نیز گروه‌هایی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران حساسند.»

فارس: مشکل اصلی غرب و به ویژه آمریکا با ایران آیا موضوع هسته‌ای بوده یا سرنگون کردن یک مهره متحد آمریکا در منطقه است؟

هینونن: «روابط ایران و آمریکا از ماجرای انقلاب و گروگان‌گیری به این سو تیره شد. دو طرف به هم بدبین هستند و به همین دلیل است که من معتقدم در مواقعی که اختلافات گسترده هستند، مذاکره می‌تواند موجب درک دوجانبه شود. البته مواردی دیگر نیز چون حقوق بشر از جمله موارد اختلاف هستند اما من اعتقاد دارم که می‌توان با مذاکره و تبادل نظر بسیاری از این نگرانی‌ها را رفع کرد.»

فارس:چند روز قبل «یوکیو آمانو»، دبیرکل آژانس بین‌المللی هسته‌ای تهران را با لحنی مثبت‌تر از قبل ترک کرد؟ ارزیابی شما از این ماجرا چیست؟

هینونن: «آقای آمانو عنوان داشت که رییس جمهور ایران خود را متعهد به حل تمامی مشکلات گذشته و حال از طریق همکاری با آژانس بین‌المللی هسته‌ای می‌داند. به نظر من همکاری ایران با آژانس بین‌المللی هسته‌ای اخیرا بهبود داشته است و ما قطعا نتیجه آن را در گزارش آتی آژانس بین‌المللی هسته‌ای خواهیم دید و طی هفته‌های بعد نیز مشخص خواهد شد که آیا موانع برطرف خواهند شد یا خیر.

روشن است که آقای هینونن در پاسخ به سوالات فارس، از لحنی مبهم و دیپلماتیک استفاده کرده است. وی به این نکته اشاره نکرده که ایالات متحده به‌عنوان تنها استفاده‌کننده از سلاح اتمی مشروعیت لازم برای ادعاهای هسته‌ای علیه ایران را ندارد و تلاش کرده تا با طرح نگرانی‌های کشورهای پیرو آمریکا در نظام بین‌الملل، ادعاهای واشنگتن را توجیه کند.

وی همچنین به‌صراحت اذعان کرده است که تحریم‌ها، بر مردم شهرها و روستاهای ایران تاثیر گذاشته است.

شاید تنها نکات مثبت در سخنان هینونن، اذعان به این واقعیت باشد که ایران در حال همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است؛ همچنین اشاره وی به این موضوع که می‌توان از طریق مذاکره اختلافات را کاهش داد.

تهیه و تنظیم: سید رضا پیراسته
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها