امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104951
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۲۹
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، غلامرضا هوایی ظهر امروز در همایش ممیزی و بازرسی انرژی و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، غلامرضا هوایی ظهر امروز در همایش ممیزی و بازرسی انرژی و بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر ساختمان گفت: میزان مصرف انرژی در ایران به نسبت دیگر کشورهای دنیا نگران‌کننده است.

وی اظهار کرد: شدت مصرف انرژی در ایران 9 برابر ژاپن و نروژ، 7 برابر کشورهای پیشرفته اروپایی، 3 برابر عربستان سعودی و 4 برابر ترکیه و متوسط جهان است.

مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: ایران با جمعیت یک درصد دنیا بیش از 4 درصد از میزان گاز دنیا را مصرف می‌کند که حدود 40 درصد از کل گاز مصرفی کشور در خانه‌ها مصرف می‌شود.

وی بیان کرد: تولید 600 میلیون مترمکعب گاز و بالغ بر 71 هزار مگاوات برق در کشور اتفاقات خوبی نیست و این در حالی است که سالیانه حدود 1.6 درصد نیز به مصرف انرژی کشور افزوده می‌شود.

هوایی ادامه داد: اگر روند مصرف به همین منوال صورت پذیرد به طور قطع تا سال 1404 ایران به یک واردکننده بزرگ انرژی تبدیل می‌شود.

وی اضافه کرد: حداقل طی 14 سال گذشته هر جا حرفی از انرژی زده شده نگرانی‌های آن نیز بیان شده است، اما متاسفانه هنوز شهرداری‌ها درک مشخصی از مبحث 19 ندارند به همین دلیل قانونگذار دوباره بر رعایت این موضوع تاکید دارد.

مدیرکل دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: اجرای مبحث 19 به یکسری ابزارهای ویژه‌ای نیاز دارد که داشتن یک متولی در استان‌ها از مهم‌ترین آن است.

وی گفت: در حال حاضر آئین‌نامه انرژی به کمیسیون‌های ویژه در دولت رفته که نتیجه آن نصب برچسب انرژی بر روی ساختمان‌ها است که مجری آن نیز سازمان‌های نظام مهندسی خواهند بود.

هوایی اظهار کرد: اگر کسی تمامی مقررات مبحث 19 را رعایت کند درجه E می‌گیرد و از نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان ساخته شده مشکل ندارد، اما اگر فردی بتواند طرح‌های خلاقانه اجرا کند درجه‌های بالاتری دریافت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این طرح می‌تواند در استان اصفهان اجرا شود و در این مسیر همکاری شهرداری‌ها لازم و ضروری است، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از مصالح ساختمانی غیر استاندارد هستند و خودشان باعث هدر رفت انرژی می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/63031/ر

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها