امروز : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 24
۱۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104997
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، محمدرضا صادق پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه در خانه معلم اردبیل اظهار کرد: ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، محمدرضا صادق پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه در خانه معلم اردبیل اظهار کرد: نظام رسانه‌ای کشور درحال تدوین و تصویب نهایی است که امیدواریم با دیدگاه‌های خوب و نظرات سازنده‌ای که اصحاب رسانه ارائه می‌کنند بتوانیم این بنا را با استحکام کافی بسازیم.

وی گفت: همه باید کمک کنیم تا بر اساس ضوابط و مقررات قانونی و در چارچوب منافع نظام و اهدافی که دولت پیگیری می‌کند اصول حرفه‌ای در تشکیل این سازمان رعایت شود تا خبرنگاران به مانند بسیاری از حرف و مشاغل جایگاه واقعی خود را پیدا کنند و یک نظام صنفی قوی شکل بگیرد.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور افزود: ما به مانند سازمان نظام پزشکی و یا مهندسی و یا سایر صنوف باید این مجموعه‌ را از جنبه‌های مختلف عقلانی و کارشناسی تقویت کنیم و دولت در این زمینه از دیدگاه‌های کارشناسی استفاده می‌کند و خودش را عقل کل نمی‌داند بلکه به مشارکت سازنده در این زمینه نیازمند است.

صادق با رد شایعه دولتی شدن این سازمان تازه تاسیس رسانه‌ای که با مصوبه مجلس اجرایی و عملیاتی می‌شود، بیان کرد: دولت تلاش می‌کند تا بخش عظیمی از فعالیت‌ها را به صنوف و گروه‌های کارشناسی مختلف واگذار کند.

این مسئول با ابراز خرسندی از حضور در جمع اصحاب رسانه و مطبوعات اردبیل ادامه داد: امیدواریم فضایی فراهم آید تا رسانه‌ها و مجموعه‌های فعال در این زمینه پیام‌رسان خواسته‌ها و مطالبات مردم باشند و جایگاه‌هایشان را بهتر و دقیق‌تر تبیین کنند.

از نقد منصفانه و شجاعانه و دارای اهلیت استفاده می‌کنیم

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور گفت: دولت تدبیر و امید فضای آزاد رسانه‌ای و نقد را به جد دنبال می‌کند همان‌گونه که در زمان فعالیت‌های انتخاباتی رئیس جمهور اعلام کردند نقد عالمانه و منصفانه را از سوی اهالی منصف مورد پذیرش قرار داده و تلاش دولت بر این است تا بعد از گذشت یک سال از فعالیت خود بر این عهد و پیمان پایبند باشد.

صادق افزود:‌ آماده کردن فضا و مراقبت از آن یک حرکت دو طرفه است که تلاش می‌کنیم در کنار ایجاد ظرفیت مناسب بتوانیم از نقدهای سازنده نیز حمایت کرده و اصلاح امور را به شکل واقعی انجام دهیم تا همه از این فضا سود برده و منفعت ببرند.

وی تصریح کرد: دولت روحانی عقیده دارد که فرایند ایجاد فضای آزاد در بستر قانونی برای خبرنگاران فراهم آید و دولت نیز خود را ملزم به حمایت از این فضا می‌داند.

لفظ پالایش خبرنگاران را قبول نداریم

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: لفظ پالایش خبرنگاران و ارسال بخشنامه در این زمینه به خانه مطبوعات مورد پسند ما نیست و آنچه که ما دنبال می‌کنیم آن است که در حوزه مطبوعات هر آنچه به عنوان تصمیمات دولت مورد توجه است از سوی رسانه‌ها جایگاه واقعی خود را همراه با نقد داشته باشد.

صادق عنوان کرد: ما قول می‌دهیم که بر اساس معیارهای قانونی پیگیر و عهده‌دار حل و فصل بسیاری از مشکلات و معضلات صنفی و حرفه‌ای خبرنگاران باشیم و اگر اصلاح نیز نیاز است در این زمینه انجام شود.

شغل خبرنگاری سخت است اما زیان‌آور نیست

محمد رضا صادق در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ما در نظامات جدید و قانون سازمان نظام صنفی تلاش می‌کنیم تا سختی شغل خبرنگار را به نحوی بگنجانیم و کمبودهایی که در این زمینه وجود دارد رفع و رجوع کنیم اما در حال حاضر در قوانین کشوری هیچ موردی در زمینه زیان‌آور بودن شغل خبرنگاری دیده نشده و در این زمینه نمی‌توانیم اقدام خاصی را انجام دهیم.

وی با اظهار بی‌اطلاعی از توزیع سهام عدالت در بین خبرنگاران گفت: بنده در این زمینه هیچ اطلاعی از توزیع سهام عدالت ندارم.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور با یادآوری اینکه بهترین هدیه برای خبرنگاران بیمه تکمیلی آن‌ها است، گفت: دولت در تلاش است تا با حمایت از حرفه خبرنگاران نسبت به پوشش بیمه تکمیلی آن‌ها اقدام کنند.

صادق در پاسخ به این سوال که هدیه مادی به خبرنگاران در گرامیداشت روز خبرنگار تعلق می‌گیرد یا نه، ادامه داد: ما بیشتر از آنکه به فکر جنبه مادی کار خبرنگاران باشیم جنبه معنوی کار را در پیش گرفتیم که امیدواریم به جای حمایت‌های مادی بیمه تکمیلی خبرنگاران مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.

این مسئول با یادآوری اینکه دولت هیچ شکایتی را از خبرنگاران تاکنون نکرده است، بیان کرد: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم با دستور رئیس جمهور تمام شکایاتی که جنبه سوء تفاهم داشت، پس گرفته شد و دولت یازدهم در این یک سال هیچ شکایتی را از رسانه‌ها انجام نداده بلکه سعی داشته است به جای شکایت کردن و گلایه فضای پرشور و نشاط و آرامی در جامعه برقرار کند.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور افزود: البته برخی از شکایات مربوط به تضییع بیت‌المال بوده در این زمره قرار نمی‌گیرد ولی تمام تلاش دولت یازدهم بر این است تا همه موانع از پیشروی خبرنگاران در انجام رسالت آن‌ها برداشته شود.

صادق ادامه داد: ما نیز یقین داریم که فعالیت رسانه‌های محلی به ویژه نشریات فعال محلی با گسترش فعالیت رسانه‌های الکترونیکی محدود شده و حتی در دریافت رپورتاژ و کسب برخی درآمدها حرکتشان محدود شده ولی در حمایت از رسانه‌های محلی سعی داریم به سمت حرفه‌ای شدن و حمایت همه جانبه و مراقبت مالی در تامین آگهی‌ها و رپورتاژها حرکت کنیم.

وی در خصوص فعالیت شبکه‌های اجتماعی نیز عنوان کرد: کار گروه ویژه‌ای با همراهی شورای انقلاب و نمایندگان قوه قضاییه، قوه مجریه، قوه مقننه، نیروی انتظامی و صدا و سیما و 13 نماینده از نهادهای ذیربط و شش وزارتخانه تشکیل شده است تا زیر نظر دادستان عمومی فعالیت‌ها در این زمینه رصد شود ولی قطعاً پیشنهادات ارائه شده در این جلسه را مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور با حمایت همه‌جانبه از اصحاب رسانه و دفاع از نقد سازنده آن‌ها گفت: نباید این نقدها به سمت تخریب و تضعیف دولت و نظام پیش برود که قطعاً مخالف چنین امری هستیم.

صادق برنامه اطلاع‌رسانی دولت را یک برنامه منسجم و هدفمند توصیف کرد و افزود: برنامه اطلاع‌رسانی منسجمی در این زمینه شکل گرفته و دولتی که برآمده از خواست مردم است از انتظارات معقول رسانه‌ای استقبال می‌کند.

این مسئول ضرورت گسترش آموزش‌های حرفه‌ای برای خبرنگاران و بخش‌های تحریریه را ضروری خواند و ادامه داد: این نگرش در قالب سازمان نظام رسانه‌ای کشور مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور در پایان سخنان خود گفت: دولت در مجموع از تشکل‌ها و جایگاه‌های قانونی حمایت می‌کند و بنده درخواست اصحاب فرهنگ هنر و رسانه این استان را در تکمیل تالار شهر اردبیل با رئیس جمهور در میان خواهم گذاشت.

انتهای پیام/62001/الف30

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها