امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۴:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10504
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۲
تعداد بازدید: 111
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، شرکت سوئیسی گلن‌کور با تاکید بر اینکه مبادلاتی که با ایران انجام داده کاملا قانونی بوده است نظر ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، شرکت سوئیسی گلن‌کور با تاکید بر اینکه مبادلاتی که با ایران انجام داده کاملا قانونی بوده است نظر کارشناسان سازمان ملل مبنی بر اینکه این مبادلات احتمالا راهی برای دور زدن تحریم‌ها بوده را رد کرد.

بر اساس این گزارش، گروهی از کارشناسان سازمان ملل در گزارش خود، مبادلات آلومینا در مقابل آلومینیوم شرکت گلن‌کور و شرکت ترافیگورا با ایران را راهی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی اعلام کرده‌ بودند.

سخنگوی شرکت گلن‌کور در این‌باره گفت: این شرکت هیچ قانونی را نقض و از تحریم‌ها تخلف نکرده است. شرکت ترافیگورا در این مورد اظهارنظر نکرده است.

پیش از این رویترز به نقل از منابع غیر رسمی مدعی شده بود که شرکت گلن‌کور هزاران تن آلومینا به یک شرکت ایرانی تامین‌کننده آلومینیوم مورد نیاز برنامه هسته‌ای ایران تحویل داده است. پس از آن، شرکت ترافیگورا نیز تایید کرد که با همان شرکت ایرانی مبادلات داشته است.

شرکت گلن‌کور مبادلات تجاری با ایران را تایید کرده است اما اصرار دارد که از فعالیت شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) برای تامین آلومینیوم موردنیاز شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران که تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار دارد، بی‌اطلاع بوده است.

شرکت گلن‌کور در بیانیه‌ای در 6 فوریه اعلام کرد: این شرکت نخستین بار در ماه دسامبر از رابطه ایرالکو و شرکت تکنولوژی سانتریفیوژ ایران مطلع شده است و فورا به مبادلات با ایرالکو خاتمه داده است.

همچنین این شرکت سوئیسی در این بیانیه خاطرنشان کرده است که آخرین تهاتر خود با این شرکت ایرانی در اکتبر 2012 یعنی 2 ماه پیش از اعمال تحریم اتحادیه اروپا علیه ایرالکو صورت گرفته است.

گلن‌کور با تایید اینکه یک مبادله تهاتری با ایرالکو در آگوست 2011 به امضا رسانده است و این قرارداد کاملا قانونی بوده، هرگونه نقض قوانین از سوی این شرکت یا تلاشی برای کمک به ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها را تکذیب کرد. این شرکت از ارائه جزئیات این تهاتر خودداری کرد.

مقامات سوئیس اعلام کردند که هیچ شواهدی مبنی بر نقض تحریم‌های سازمان ملل یا قوانین داخلی سوئیس توسط گلن‌کور نیافته‌اند اما کارشناسان سازمان ملل که همراهی کشورها و شرکت‌ها با تحریم‌های ایران را رصد می‌کنند، احتمال دور زدن تحریم‌ها به وسیله این مبادلات تهاتری را مطرح کرده‌اند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها