امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105124
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مقام معظم رهبری در دیدار جامعه قرآنی با معظم‌له، به حرکت راهبردی قرآنیان برای ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مقام معظم رهبری در دیدار جامعه قرآنی با معظم‌له، به حرکت راهبردی قرآنیان برای انس عمومی با قرآن تأکید کرده و فرمودند: «کارى که قرآنى‌ها امروز در کشور ما می‌کنند، به‌ نظر من یک کار راهبردى و مهم است. درست است که انس با قرآن براى خود تلاوت‌کننده قرآن و مأنوس با قرآن مایه‌ ارتفاع درجات و تعمیق معارف است - این به جاى خود محفوظ .... امّا در وراى این یک دستاورد دیگرى وجود دارد که دایره‌ آن وسیع‌تر است و آن عبارت است از نزدیک کردن جامعه‌ اسلامى به فهم قرآن و به اُنس با قرآن و نزدیک شدن به قرآن؛ این خیلى مهم است».

ایشان در این دیدار با اشاره به فعالیت‌های قرآنی که تاکنون صورت گرفته است، تصریح کردند: «در زمینه تلاوت و حفظ و الحان کار‌های خوبی شده و پیشرفت‌هایی حاصل شده اما در سطح عموم مردم نه؛ در حد مطلوبی نیستیم باید ترتیبی داده شود تا آحاد مردم با قرآن به نحوی انس داشته باشند و معانی را درک کنند و یا به طور اجمال از مفاهیم قرآن سردر بیاورند».

پس از مطالبات اخیر رهبری در حوزه قرآن و اهمیت تحقق آن در جامعه، پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با فعالان و مسئولان قرآنی گفت‌وگوهایی داشت که  در ادامه دقایقی را با «کریم دولتی» استاد و داور قرآن کریم به گفت‌وگو نشستیم تا موضوع انس عمومی و آموزش قرآن کریم در جامعه را بررسی کنیم.

مطالبات اخیر رهبری برآیندی از مطالبات گذشته ایشان بود 

«کریم دولتی» استاد قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به دیدار جامعه قرآنی با مقام معظم رهبری در نخستین روز ماه مبارک رمضان سال جاری و مطالبات ایشان، اظهار داشت: از مجموع فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی متوجه می‌شویم که دغدغه‌ای که ایشان در نخستین ماه مبارک سال جاری مطرح فرمودند مسائلی بود که در دیدارهای گذشته نیز به اهمیت اجرایی شدن آن تأکید داشتند با این تفاوت که امسال در کنار توجه به انس عمومی با قرآن به حرکت راهبردی قرآنیان نیز اشاره فرمودند که این حرکت راهبردی می‌تواند الگویی برای قرآنیان کشور در جهت ارتقای فعالیت‌های قرآنی باشد.

انس عمومی با قرآن نهادینه نشده است

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در مناسبت‌های مختلف فرموده بودند که انس عمومی با قرآن در جامعه نهادینه نشده است و ما در این زمینه خلأ داریم که در این راستا فکر نمی‌کنم کسی باشد که این دغدغه را قبول نداشته و حتی فکر یا حرکتی برای رفع آن نکرده باشد.

نگاه تک‌بعدی به فعالیت‌های قرآنی آسیب‌زا است

دولتی با آسیب نگاه تک‌بعدی به فعالیت های قرآنی تصریح کرد: آنچه که به عنوان راهبرد باید مدنظر قرار گیرد این است که جامعه قرآنی برای تحقق مطالبات رهبری به سمت جزئیات نرود؛ یعنی اگر همه افراد به روخوانی قرآن مسلط شدند تصور نکنند که این مطالبه محقق شده است؛ این‌ها راهبرد نیست بلکه بخشی از فعالیت‌ها برای رسیدن به منویات ایشان است بنابراین برای رسیدن به جایگاه مطلوب باید از نگاه تک‌بعدی به فعالیت‌های قرآنی بپرهیزیم و با نگاه جامع سعی در محقق ساختن مطالبات قرانی رهبری داشته باشیم.

همانطور که رهبری فرمودند حفظ قرآن هدف نیست

این استاد قرآن کریم با اشاره به اینکه حفظ قرآن هدف نیست، گفت: رهبر معظم انقلاب در سال 1390 به حفظ قرآن تاکید بسیاری داشتند به طوری که 10 میلیون حافظ قرآن را مطالبه کردند که این امر به عنوان مسئله اساسی مد نظر قرار گرفت؛ اگر افراد با دقت به فرمایشات اخیر رهبری توجه کنند متوجه می‌شوند که مطالبات ایشان در نخستین روز ماه مبارک رمضان امسال برگرفته از همان مطالبات پیشین است بنابراین جامعه قرآنی باید برای تحقق آن بیش از پیش تلاش کند تا در زمانی کوتاه به مطالبات رهبری جامه عمل بپوشاند.

حفظ قرآن حرکت راهبردی برای انس با آیات الهی است

دولتی با بیان اینکه انس عمومی با قرآن همان راهبردی است که جامعه را به سوی تدبر در آیات الهی سوق می‌دهد، خاطر نشان کرد: حفظ قرآن به نوعی حرکت راهبردی است چرا که حفظ قرآن برای اینکه مردم با قرآن زندگی و مسائل اصلی زندگی خود را از مفاهیم قرآنی استخراج کنند، لازم است اما نباید تنها به حفظ قرآن اکتفا کرد بلکه همانطور که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند باید حفظ و تلاوت قرآن را مقدمه‌ای برای انس عمومی با آیات الهی در نظر گرفت.

مسئولان فعالیت‌های قرآنی را اولویت‌بندی کنند

داو.ر بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به وظایف خطیر مسئولان قرانی برای تحقق منویات رهبری، افزود: برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری علاوه بر حرکت راهبردی حافظان و قاریان، مسئولان قرآنی نیز باید با الویت‌بندی فعالیت‌های قرآنی امور نتیجه‌بخش در این عرصه را تبیین و نهادیه کنند.

هنوز گامی در جهت تحقق منویات رهبری برنداشتیم

این استاد قرآن کریم ادامه داد: تاکنون مسئولان کشور به طور شایسته‌ به مطالبات مقام معظم رهبری پاسخ ندادند به طوری که حتی نتوانسته‌اند به طور مقطعی نیز جامعه را با قرآن مأنوس سازند که بتوانیم ادعا کنیم که حداقل یک گام در این راستا جلو هستیم؛ البته زحمت‌هایی نیز در این زمینه کشیده شده است و نمی‌توان گفت جامه قرآنی نسبت به مطالبات رهبری بی‌تفاوت بوده اما مشکل این است که هنوز تفکر و سبک زندگی قرآنی ساماندهی و به جامعه تزریق نشده است که برای رفع این مشکل همه باید دست به دست هم داده و با برنامه‌‌ریزی پیش روند.

شورای توسعه مرکز فرماندهی فعالیت‌های قرآنی است

وی، شورای توسعه فرهنگ قرآنی را بازوی اصلی ارتقای فعالیت‌های قرآنی عنوان کرد و گفت: افرادی که در حوزه قرآن مسئولیت‌ دارند باید با هم‌افزایی و همچنین کمک به شورای توسعه فرهنگ قرآنی سعی در گسترش فعالیت‌های قرآنی و تحقق انس عمومی با قرآن داشته باشند چرا که شورای توسعه فرهنگ قرآنی، فرماندهی فعالیت‌های قرآنی را بر عهده دارد و وظایف دستگاه‌ها را تبیین و آنها را ساماندهی می‌کند بر همین اساس وظیفه خطیری بر عهده دارد که البته دستگاه‌ها و جامعه قرآنی نیز برای پیشبرد امور قرآنی باید به دستور‌العمل‌های این شورا تمکین کنند.

عمل به مصوبات شورای توسعه گامی در جهت تحقق منویات رهبری است

این داور بین‌المللی قرآن کریم تصریح کرد: شورای توسعه فرهنگ قرآنی متشکل از نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف قرآنی است بنابراین تصمیمی که در این شورا گرفته می‌شود تصمیم شخص یا گروه خاصی نیست بلکه تمامی دستگاه‌ها در آن دخیل هستند به همین جهت با عمل به مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی می‌توان گامی در جهت تحقق منویات رهبری برداشت.

باور رفع مشکلات جامعه با قرآن را نهادینه کنیم

این استاد قرآن کریم با اشاره به لزوم توجه به مسائل مبنایی و زیربنایی حوزه قرآن، خاطر نشان کرد: روخوانی و حفظ قرآن بخشی از حرکت راهبردی به سمت انس با آیات الهی است تا فرهنگ قرآنی در جامعه تزریق شود. اگر مردم باور کنند که قرآن کتاب الهی و راهنمایی برای زندگی بهتر است به سوی یادگیری مفاهیم آن پیش خواهند رفت بنابراین در ابتدا باید این باور را در جامعه ایجاد کنیم که قرآن بهترین راهنما برای رفع مشکلات است.

تحقق مطالبات رهبری نهضت عمومی می‌طلبد

دولتی با بیان اینکه تحقق مطالبات رهبری در حوزه قرآنی نیازمند نهضتی عمومی است، افزود: برای محقق ساختن مطالبات قرانی رهبری باید همه تلاش کنند و در کنار همت همکانی، جامعه قرآنی باید از کارهای سلیقه‌ای که در عین زیبایی ظاهر، درونی ناکارآمد دارد اجتناب بورزند و به سمت عقل و خرد جمعی بروند که در این راستا توجه به نظرات کارشناسان نقش مؤثری در گسترش فعالیت‌های قرآنی دارد.

حفظ تو‌أم با درک مفاهیم قرآنی باعث انس عمومی با قرآن می‌شود

 وی، گام برداشتن برای پیشرفت فعالیت‌های قرآنی را وظیفه‌ همگانی عنوان کرد و گفت: مسئولان در این رابطه در اولویت هستند بر همین اساس باید انس عمومی با قرآن را هدف اصلی قرار داده و با نیت خاص و استمداد از حق تعالی در این عرصه فعالیت کنند تا به هدف نهایی انس با قرآن و عبودیت برسیم. 

دولتی با اشاره به اهمیت تدبر در آیات الهی نیز تصریح کرد: یکی از راهکارهایی که می‌تواند ما را در انس عموم مردم با قرآن هدایت کند حفظ آیات الهی توأم با درک معانی آن است که امیدوارم جامعه قرآنی با گسترش درک مفاهیم قرآن گامی به سوی سبک زندگی قرآنی بردارد.

به گزارش فارس، «کریم دولتی» دارای مدرک دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث است که نام وی میان استادان، حافظان، داوران و فعالان قرآنی کشور مطرح است. وی همچنین ریاست دانشکده علوم و فنون قرآن، ریاست کمیته خادمان و فعالان قرآنی، عضو مرکز طبع و نشر قرآن کریم و عضویت در هیئت علمی دانشگاه علوم و مذاهب اسلامی را در کارنامه فعالیت‌های پیشین خود به ثبت رسانیده است.

انتهای پیام/ آ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها