امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105135
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، حجت‌الاسلام احمد بهشتی‌مهر ظهر امروز در بازدید مدیر مرکز دایرة المعارف الحسینیه در لندن از موسسه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، حجت‌الاسلام احمد بهشتی‌مهر ظهر امروز در بازدید مدیر مرکز دایرة المعارف الحسینیه در لندن از موسسه شیعه‌شناسی با بیان اینکه موسسه شیعه‌شناسی در حوزه مسائل شیعیان فعالیت می‌کند اظهار کرد: از نگاه موسسه بین شیعه‌شناسی و تشیع‌شناسی تفاوت وجود دارد، مطالعات شیعه‌شناسانه مطالعه وضع شیعیان دنیا به عنوان گروه و جمعیت تلقی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شیعه‌شناسی نوعی از مطالعات جامعه‌شناسانه و مردم‌شناسانه است، در حالی که تشیع‌شناسی که اکثر موسسات موجود در قم به آن می‌پردازند مطالعه مکتب، مذهب و اندیشه‌ها است.

معاون پژوهشی موسسه شیعه‌شناسی عنوان کرد: رویکرد این موسسه دانشگاهی و آکادمیک است و این موسسه تبلیغی و تبشیری نیست، بلکه موسسه دانشگاهی و پژوهشی است.

وی یادآور شد: بخشی دیگر از فعالیت‌های موسسه ناظر به فعالیت‌های علمی مستشرقین است که بر همین اساس رصد می‌شود که در فضای بیرون کشور درباره شیعیان چه کسانی سخن می‌گویند و چه مطالبی را بیان می‌کنند، بنابراین ترجمه، نقد و بررسی این مطالب در دستور کار قرار دارد.

بهشتی‌مهر خاطرنشان کرد: اطلاعات مربوط به دنیای شیعیان باید از سوی شیعیان منتشر شود، بر همین اساس مجموعه‌ای از آثار و مجلات منتشر شده است.

وی ادامه داد: برخی از مشکلات را بیان کردیم و امروزه به دلیل مسائل مالی فعالیت‌های موسسه کاهش یافته است.

معاون پژوهشی موسسه شیعه‌شناسی یادآور شد: 40 کتاب در حوزه شیعه‌شناسی منتشر شده که در سه گرایش تاریخ، کلام و جامعه شناسی شیعیان است.

وی عنوان کرد: ماهنامه اخبار شیعیان،‌ فصلنامه علمی ترویجی بانوان شیعه،‌ دو فصلنامه الهیات اجتماعی و فصلنامه علمی پژوهشی شیعه شناسی نیز به همت موسسه منتشر شده است.

در این بازدید مطالبی در زمینه دایرة المعارف الحسینیه در لندن نیز ارائه شد. تا کنون این دایرة المعارف در حوزه‌های مختلف مربوط به امام حسین(ع) به زبان عربی منتشر شده و قرار است در آینده این دایره‌المعارف ترجمه شود.
انتهای پیام/78003/ح30/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها