امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۴:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10514
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۳
تعداد بازدید: 85
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از بیزینس ریکوردر، پاکستان با صادرات 30 هزار تن گندم به ایران بر اساس توافق دولت‌های 2 کشور برای فروش 100 ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از بیزینس ریکوردر، پاکستان با صادرات 30 هزار تن گندم به ایران بر اساس توافق دولت‌های 2 کشور برای فروش 100 هزار تن گندم به ایران موافقت کرد.

بر اساس این گزارش، پاکستان در نظر دارد تا یک میلیون تن گندم و 200 هزار تن برنج به صورت مبادلات پایاپای به ایران صادر کند. بر اساس توافق دو کشور در 21 نوامبر 2012، در مرحله اول 100 هزار تن گندم پاکستان در چارچوب توافق دو کشور به ایران صادر می‌شود و در مرحله دوم،900 هزار تن گندم باقیمانده توسط شرکت‌های خصوصی صادر خواهد شد.

در این توافقنامه، قیمت گندم صادراتی پاکستان به ایران، هر تن 300 دلار تعیین شده است، همچنین بیمه محموله‌ها و هزینه‌های آن برعهده خریدار خواهد بود.

به نوشته این گزارش، با توجه به هزینه‌های حمل و نقل و قیمت کنونی بین‌المللی گندم،‌ ایران، هر تن گندم پاکستان را 70 دلار ارزان‌تر خریداری می‌کند.

شرکت برق پاکستان تایید کرده است که بیش از 53.21 میلیون دلار به شرکت توانیر ایران بدهکار است و ایران درخواست کرده است تا این مبلغ با پول گندم وارداتی از پاکستان جبران شود. طرف ایرانی با محاسبه 9 میلیون دلار از طلب توانیر به عنوان بهای 30 هزار تن گندم وارداتی از پاکستان موافقت کرده است.

به گفته منابع آگاه، سرپرست وزارت آب و نیروی پاکستان با ارائه تخفیف 70 دلاری هر تن گندم به ایران مخالفت کرده و گفته است، درحالی‌که پاکستان به مردم خود یارانه نمی‌دهد چرا باید به ایران تخفیف دهد.

در نهایت پس از مذاکرات بسیار، کابینه پاکستان تصمیم گرفت تا سازوکار قیمت‌گذاری گندم صادراتی به ایران توسط اداره ملی تحقیقات و امنیت غذایی پاکستان با مشورت وزراتخانه‌های بازرگانی،‌ مالی و آب و نیرو و بر پایه منافع ملی و روابط برادرانه میان ایران و پاکستان تعیین شود.
انتهای پیام/م
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها