امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۷:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105146
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 75
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمعی از مسئولان چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ درباره چگونگی برپایی این جشنواره اعلام نظر کردند.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمعی از مسئولان چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ درباره چگونگی برپایی این جشنواره اعلام نظر کردند.

در ابتدا محمدحسن فکری رئیس بخش مسابقات علمی چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ با اشاره به برگزاری نخستین جلسه کمیته ارزیابی و پژوهش در هفته گذشته، بیان داشت: هفته پیش نخستین جلسه این کمیته برگزار شد و درباره نحوه دریافت و ارزیابی مقالات، کتاب‌ و پایان‌نامه‌های دانشجویی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی اضافه کرد: در این جلسه مصوب شد که فرم‌های جدیدی برای ارزیابی و داوری مقالات و آثار پژوهشی ایجاد شود تا از این طریق داوری‌ها با معیارهای مشخص و شفاف صورت پذیرد.

* فکری: اعلام نتایج مسابقات علمی «چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ» در آذر سال جاری

فکری درباره زمان اعلام آثار برگزیده در بخش مسابقات علمی گفت: با بررسی‌هایی که در نخستین جلسه به عمل آمد، تصمیم‌ گرفته شد تا برگزیدگان این حوزه همزمان با برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی در آذرماه اعلام شوند.

رئیس بخش مسابقات علمی چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ گفت: هم اکنون آثاری برای داوری به دبیرخانه جشنواره ارسال شده‌اند و پس از مشخص شدن فرم‌های داروی نسبت به بررسی آثار ارسال شده اقدام خواهد شد.

* همتی: یکی از راهکارهای مناسب برای مقابله با تهاجم فرهنگی، تقویت صنعت چاپ است

در ادامه احمد همتی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان فارس بیان داشت: باتوجه به اینکه صنعت چاپ یکی از ارکان توسعه نشر کتاب و مطبوعات است، این صنعت جایگاه حساسی دارد. امروزه لازمه حضور در صحنه‌های جهانی قدرت است و مؤلفه قدرت نیز پیشرفت فرهنگی است.

وی با اشاره به زیرساخت‌های لازم برای پیشرفت فرهنگ در جامعه، ادامه داد: برای پیشرفت فرهنگی باید زیرساخت‌های لازم فراهم باشد. صنعت چاپ نیز به عنوان یک صنعت مادر از بسترهای مهمی است که باید توسعه یابد زیرا در پیشرفت فرهنگ بسیار تأثیرگذار است.

همتی افزود: افزایش شمارگان کتاب، افزایش مطبوعات و بالا رفتن سطح مطالعه در جامعه از لازمه‌های پیشرفت فرهنگی است که با کمک صنعت چاپ انجام می‌شود.

وی توسعه صنعت چاپ را یکی از راه‌های مقابله با تهاجم فرهنگی غرب دانست و عنوان کرد: امروز فضای جهان رقابتی است و هجمه‌های فرهنگی را باید با روش‌های فرهنگی پاسخ داد بنابراین تقویت صنعت چاپ یکی از راهکارهای مناسب برای مقابله با تهاجم فرهنگی است.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان فارس با اشاره به نقش غیرقابل انکار صنعت چاپ، افزود: اهالی صنعت چاپ از قشرهای زحمتکش جامعه هستند که باید مورد احترام اعضای جامعه قرار گیرند. توجه به زحمتکشان حوزه صنعت چاپ می‌تواند باعث پیشرفت صنعت مهم و استراتژیک چاپ شود.

به گفته وی، جشنواره صنعت چاپ باعث رقابت در سطح کشور می‌شود و بدون شک این فضای رقابتی می‌تواند باعث شور و هیجان اهالی صنعت چاپ شود، همچنین صنعت چاپی از جمله صنایعی است که هیچ کس نمی‌تواند نقش آن را در تحولات فرهنگی، اجتماعی، هنری و سیاسی انکار کند زیرا اگر چاپ نباشد بحث آموزش که موضوع بسیار مهمی است با مشکل روبه رو خواهد شد. جشنواره صنعت چاپ را باید جشنواره‌ای فرهنگی تلقی کرد چرا که امروز فرهنگ و هنر برای پیشرفت به صنعت چاپ نیاز دارد.

همتی صنعت چاپ را عنصر مهمی در پیشرفت علم دانست و گفت: صنعت چاپ در انتقال علم بسیار تأثیرگذار بوده است چراکه در صورت نبود صنعت چاپ پیشرفت علم با این سرعت انجام نمی‌شد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه انقلاب اسلامی بستر رشد را برای کسانی که خواستار پیشرفت هستند فراهم کرده است، ادامه داد: آمار نشان می‌دهد که ایران یکی از کشورهای برتر در زمینه تولید علم است. بنابراین صنعت چاپ با حمایت مسئولان و کمک اهالی خود می‌تواند پیشرفت کند و به قطب اول منطقه تبدیل شود.

* بیطرفان: ایران می‌تواند به قطب علمی صنعت چاپ در منطقه تبدیل شود

در ادامه محمد بیطرفان، رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به نقش غیرقابل انکار صنعت چاپ در جهان، بیان داشت: صنعت چاپ در دنیا صنعتی استراتژیک و مهم محسوب می‌شود و در مسایل اقتصادی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و حتی سیاسی تأثیرگذار است. متأسفانه تا به امروز در کشور ما این صنعت به جایگاه واقعی خود نرسیده است و امیدواریم این امر به زودی محقق شود.

وی در توضیح اقدامات مثبت دولت یازدهم در حوزه چاپ، بیان کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید گام‌های مثبتی برداشته شد و نخبگان به صحنه آمدند که امیدواریم این طرح‌ها ادامه داشته باشد.

بیطرفان ادامه داد: جشنواره صنعت چاپ هر ساله با هدف حمایت و معرفی هرچه بهتر صنعت چاپ به جامعه برگزار می‌شود و می‌توان گفت که تا به امروز تأثیرگذار ظاهر شده است. باید به این نکته توجه داشت که حمایت‌های مالی و معنوی از برگزیدگان می‌تواند سرعت پیشرفت را چند برابر کند، برای مثال، حمایت از برگزیدگان برای حضور در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی یکی از راهکارهایی است که می‌تواند قدرت و کیفیت محصولات چاپی ما را به رخ جهانیان بکشد.

وی با اشاره به راهکارهای پیشرفت جشنواره صنعت چاپ، گفت: جامعیت بخشیدن به جشنواره یکی از برنامه‌هایی است که باید مد نظر برگزارکنندگان جشنواره باشد. برای مثال در این جشنواره می‌توانیم استادان، پایان نامه‌ها، تحقیق‌ها و ایده‌های برتر را نیز معرفی کنیم تا انگیزه دانش‌پژوهی را در بین اهالی صنعت چاپ تقویت کنیم.

این چاپخانه‌دار تهرانی عنوان کرد: یکی از حلقه‌های مفقود شده صنعت چاپ، پرداختن به کارهای پژوهشی است. خوشحالیم که انجمن علمی فناوری صنعت چاپ در دولت تدبیر و امید شکل گرفت و به زودی و با تمام توان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد تا بتوانیم به قطب علمی صنعت چاپ منطقه باشیم.

وی با گلایه از حاشیه‌های موجود در صنعت چاپ، افزود: متأسفانه حاشیه در این صنعت زیاد است، حاشیه‌هایی که هیچ کس راضی به بودنش نیست. باید به این نکته توجه داشت که این حاشیه‌ها هیچ کمکی به ما نمی‌کند زیرا در حال حاضر این صنعت به تدوین طرح و برنامه نیاز دارد نه حاشیه‌هایی که هیچ موفقیتی را در بر ندارد.

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران ادامه داد: اکنون در حال گام نهادن به چهاردهمین پله از جشنواره صنعت چاپ هستیم. امیدوارم در جشنواره‌های آینده انجمن علمی فناوری صنعت چاپ کشور به عنوان بازوهای سازمان‌های عملیاتی و رابط صنعت و دانشگاه بتواند حضوری فعال در جشنواره داشته باشد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها