امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105150
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حاشیه نشست ایفلای سال 2014، سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حاشیه نشست ایفلای سال 2014، سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه از بخش‌های مختلف کتابخانه و آرشیو ملی فرانسه دیدار کردند.

در این دیدار که «پاسکال دال پونت» معاون رئیس آرشیو ملی فرانسه، «فرانسوا لومر» رئیس امور بین‌الملل آرشیو ملی فرانسه و «امانوئل روسو» رئیس بخش حفاظت و نگهداری آرشیو ملی فرانسه حضور داشتند دو طرف در زمینه گسترش همکاری‌ها در حیطه «دیجیتال‌سازی اسناد»، «مرمت اسناد»، «برگزاری نمایشگاه‌های مشترک» و «آموزش کارکنان» به بحث و تبادل نظر پرداختند.

* صالحی امیری: توجه کتابخانه ملی ایران به دسترسی آسان محققان و پژوهشگران به اسناد

سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این دیدار، بیان داشت: یکی از موضوعات مورد توجه کتابخانه ملی ایران، بحث دیجیتال‌سازی است. به همین منظور با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران نشستی را برپا کردیم تا با طراحی‌های ملی، مخازن خود را دیجیتال کنیم، همچنین این کار یکی از اهداف اصلی طراحی شده آرشیو و کتابخانه ملی ایران است که پروژه بسیار بزرگی خواهد بود.

وی افزود: کتابخانه ملی ایران برای تسهیل هر چه بیشتر محققان و پژوهشگران جهت دسترسی به اسناد، تلاش‌های بسیاری می‌کند، حتی چندی پیش نیز همایش «ایران از نگاه سیاحان سفرنامه نویس فرانسوی» را در این سازمان برگزار کردیم و هم‌اکنون نیز اسناد ارزشمندی از فرانسه و سایر کشورهای اروپایی در ایران به ویژه از دوره صفویه وجود دارد، که برای ما بسیار ارزشمند است.
 
* دال پونت: آرشیو ملی فرانسه، مستقیماً زیر نظر وزارت ارشاد این کشور اداره می‌شود

در این دیدار «پاسکال دال پونت» معاون رئیس آرشیو ملی فرانسه نیز ضمن ابراز خوشحالی از سفر هیأت ایرانی به فرانسه، بیان داشت: آرشیو ملی فرانسه قلب آرشیوهای فرانسه است و مستقیماً زیر نظر وزارت فرهنگ این کشور اداره می‌شود.

به گفته وی، این مرکز در مسیر حفظ حافظه عمومی فرانسه تلاش می‌کند و همچنین دارای سابقه‌ای طولانی است.

معاون آرشیو ملی فرانسه گفت: از سیاست‌های آرشیو ملی فرانسه می‌توان به دسترسی همگان به آرشیو، اشاره کرد چراکه آرشیو ملی فرانسه مسئول جمع‌آوری اسناد از تمام دستگاه‌های اداری فرانسه و وزارتخانه‌ها به تعداد 15 و 700 سازمان دولتی است و در عین حال با آرشیوهای خصوصی که دارای اسناد ارزشمندی هستند نیز همکاری دارد.

وی ادامه داد: کشور فرانسه دارای 308 کیلومتر آرشیو است یعنی این سازمان در سال 2013 چهارده کیلومتر آرشیو جمع‌آوری کرده‌ است، همچنین در سال گذشته بیش از 188 هزار نفر بازدیدکننده داشتیم.

لازم به ذکر است، آرشیو ملی فرانسه هم‌اکنون فاقد رئیس است.

بر اساس این گزارش، سیدرضا صالحی امیری ضمن دیدار از کتابخانه ملی فرانسه، ابراز امیدواری کرد تا همکاری‌های این کتابخانه و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گسترش پیدا کند.

گفتنی است، کتابخانه ملی فرانسه با دارا بودن 360 هزار متر مربع مساحت، بزرگترین کتابخانه ملی دنیا است. راه‌اندازی اتاق ایران در کتابخانه ملی فرانسه و تبادل منابع از جمله مباحث مطرح شده میان طرفین در این بازدید بود که مورد استقبال طرف فرانسوی نیز واقع شده است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها