امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105155
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 112
محمد صادق کوشکی در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با انتقاد از عدم موضعگیری سریع و قاطع وزارت خارجه در قبال تحرکات

محمد صادق کوشکی در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با انتقاد از عدم موضعگیری سریع و قاطع وزارت خارجه در قبال تحرکات اجتماعی و اعتراضات مردمی در آمریکا گفت: جمهوری اسلامی در مورد آنچه که در آمریکا به عنوان نقض حقوق بشر سیاهان آمریکا روی داده است باید خیلی فعالتر برخورد می‌کرد و اگر وزارت خارجه به صورت فعال در همان روز‌های اول وارد می‌شد آمریکایی‌ها با این گارد که ایران حق دخالت در امور داخلی ما را ندارد برخورد نمی‌کرد.

*مباحث حقوق بشری و نژادپرستانه جزو مسائل داخلی کشورها نیست

وی افزود: هم اکنون جا دارد که وزیر امور خارجه کشورمان به قضیه بحران اجتماعی و اعتراضات مردم به دلیل تبعیض نژادی ورود پیدا کند و از مسئله نقض گسترده حقوق بشر و رفتار نژادپرستانه‌ای که دیگر جزو مباحث داخلی کشورها محسوب نمی‌شود انتقاد کند زیرا این موضوع مربوط به بشریت است.

این استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اظهار داشت: نقض حقوق بشر و نژادپرستی امر داخلی کشورها محسوب نمی‌شود و باید طبق موازین حقوق بشری به این مسئله ورود جدی پیدا کنیم.

کوشکی تصریح کرد: وزارت خارجه باید اتفاقات ایالت میسوری را به عنوان نژادپرستی، نقض حقوق بشر و کشتار افراد بی‌گناه محکوم کند.

*رفتار قاطع و سریع وزارت خارجه موجب می‌شود آمریکایی‌ها به لاک دفاعی بروند

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه خاطرنشان کرد: هرچه وزارت خارجه ما فعال‌تر برخورد کند طرف آمریکایی اجازه پیدا نمی‌کند این مسئله را امری داخلی قلمداد کند ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند اتفاقات و اعتراضات اجتماعی را از مجامع حقوق بشری مانند مجمع عمومی سازمان ملل متحد و کمیسیون‌های حقوق بشر در ژنو پیگیری کند.

وی اظهار داشت: وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هر چقدر در قبال اینگونه مسائل فعال‌تر برخورد کند آمریکایی‌ها مجبور به رفتن لاک دفاعی می‌شوند.

کوشکی افزود: جمهوری اسلامی ایران به دلیل ریاست بر جنبش عدم تعهد و جایگاه حقوقی آن باید شروع کننده حرکت و موج جدید مبارزه با نژادپرستی سیستماتیکی که در حال رخ دادن است باشد و خود را پرچم‌دار مبارزه با نژادپرستی سیستماتیکی که توسط ایالت متحده آمریکا در جهان رخ می‌دهد نشان دهد و در آن وقت است که آمریکایی‌ها گارد متفاوتی خواهند گرفت و نمی‌توانند آن را مسئله‌ای داخلی تلقی کنند.

*باید دیدگاه‌های خودمان را در امر مبارزه با نژادپرستی و حقوق بشر به دنیا بگوییم

این استاد دانشگاه تهران ضمن انتقاد از عدم ورود جدی وزارت خارجه به حوادث شهر فرگوسن آمریکا و انتقاد و موضعگیری قاطع و جدی گفت: اینکه سخنگوی وزارت امور خارجه با اظهار نکته‌ای ابراز نگرانی ایران را از نژادپرستی در آمریکا و سرکوب شدید تظاهرات آنجا اعلام کند پاسخش همان پاسخ آمریکایی‌هاست که این بحث داخلی ماست و اعتراض حق اعتراض ندارد ولی ما به عنوان رئیس جنبش غیرمتعهدها باید موضع جدی‌تر و قاطع‌تری داشته باشیم.

کوشکی در پایان خواستار حرکت جدیدی و بین‌المللی از سوی جمهوری اسلامی ایران و جایگاه ریاست جنبش عدم تعهد به اسم موج نوین مبارزه با نژادپرستی سیستماتیک توسط آمریکا در جهان شد و اظهار داشت: اگر حرکت بین‌المللی در دنیا علیه آمریکا به دلیل رفتارهای نژاد پرستیش روی دهد این کشور دیگر نمی‌تواند بحث عدم دخالت کشورها را مطرح کند ضمن اینکه ایران می‌تواند با این بحث تبلیغاتی علیه حاکمیت ایالات متحده آن را به کار گیرد و دیدگاه‌های حق خودمان را در زمینه مبارزه با نژادپرستی و حقوق بشر در جهان اعلام کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها