امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۲۳:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10519
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۳
تعداد بازدید: 81
حسین پناهیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه معاملات محصولات کشاورزی با عرضه شرکت ...

حسین پناهیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه معاملات محصولات کشاورزی با عرضه شرکت بازرگانی دولتی و دیگر شرکت‌ها در بورس کالا از سر گرفته شده است، اظهار داشت: دیگر شرکت‌ها هم برای عرضه اقدام کرده‌اند.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به آخرین اقدامات این بورس در راستای راه‌اندازی تابلوی ارزی، ادامه داد: تابلوی ارزی به تنهایی معنایی ندارد و باید بورس ارز راه‌اندازی شود که ظاهرا نمایندگان مجلس با راه‌اندازی آن مخالفت کرده‌اند.

پناهیان در پاسخ به این سوال که آیا در راستای راه‌اندازی تابلوی ارزی که رئیس سازمان بورس به جای بورس ارز پیشنهاد داده بود، اقدامی در بورس کالا صورت گرفته یا خیر، افزود: در این باره رایزنی و یا اقدامی نکرده‌ایم و اطلاعاتی در این باره نداریم.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط نامساعد ارزی در کشور، ورود به مباحث ارزی را به مصلحت نمی‌دانیم، تا سازوکار و یا ابزار جدیدی در این باره ایجاد کنیم.

مدیر عامل بورس کالای ایران ادامه داد: دو سال پیش در رابطه با راه‌اندازی بورس ارز مطالعاتی را انجام شد، اما اکنون با توجه به شرایط نامساعد ارزی پیشنهادی را در این رابطه ارائه نشده است.

پناهیان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا سازمان بورس پیشنهاد و یا تکلیفی برای راه‌اندازی تابلوی ارزی به بورس کالا نداشته است، گفت: تعیین تکلیف سازوکار جدید ارزی باید در بانک مرکزی نهایی و سپس در بورس راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: امکان دارد منظور از تابلوی ارزی همان واریزنامه‌های ارزی باشد که تا 6 سال پیش معامله می‌شدند.

مدیرعامل بورس کالا گفت: مبنای مبادلات در تالار بین‌المللی بورس کالا «دلار ایالات متحده امریکا» است و کالاها بر همین مبنا فروخته می‌شود.

پناهیان ادامه داد: شرکت‌ها حاصل از فروش کالاها دلار دریافت می‌کنند و نحوه تسعیر آن نیز توسط شرکت‌ها تعیین می‌شود.

* همکاری متقابل بورس انرژی و کالا

پناهیان در ادامه با اشاره به اینکه بورس انرژی و کالا همکاری‌های خوبی با یکدیگر دارند، گفت: بورس کالا قطعا برای موفقیت بورس انرژی کمک خواهد کرد و به طور متقابل ما هم در مواردی از بورس انرژی کمک می‌گیریم، تا کالاها و محصولات در سایه تعامل معامله شوند.

وی با اشاره به اینکه انتفاع سهام‌داران هر دو شرکت مد نظر سازمان بورس است، افزود: با توجه به اینکه سازمان بورس، ناظر بی‌طرف در این جریان بود سعی شد سهامداران به هیچ نحوی متضرر نشوند.

مدیرعامل بورس کالا تصریح کرد: بنده به عنوان مدیرعامل بورس کالا، سعی کردم از حقوق سهامداران این شرکت صیانت کنم؛ سازمان بورس هم در جریان عدم متضرر شدن سهامداران شرکت، کمک‌ کرده است.

* سه ماهه دوم امسال شاهد راه‌اندازی معاملات آتی ذرت و میلگرد خواهیم بود

وی درباره آخرین اقدامات در راستای راه‌اندازی معاملات آتی دیگر محصولات از جمله ذرت، میگرد، کنجاله‌ها، تصریح کرد: مقدمات اولیه برای راه‌اندازی معاملات آتی چند محصول از جمله ذرت و میلگرد برای هئیت پذیرش آماده شده است.

وی درباره زمان راه‌اندازی این نوع از معاملات، گفت: ذرت و میلگرد از جمله محصولاتی هستند که به طور موازی چرخه اداری آنان در حال پیگیری است و در سه ماهه دوم امسال راه‌اندازی می‌شوند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار