امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105240
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی پیش از ظهر امروز در دیدار با نخبگان فرهنگی حوزه علوم انسانی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی پیش از ظهر امروز در دیدار با نخبگان فرهنگی حوزه علوم انسانی دانشگاه‌های کشور در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) از علوم اسلامی به عنوان کلید سعادت نام برد و گفت: بالاترین خدمت به اسلام آموزش دادن این معارف به مسلمانان است.

وی، برپایی نظام اسلامی در کشور ایران را نعمتی کم‌نظیر دانست و تصریح کرد: حوزه‌های علمیه، کتاب‌های دینی و عالمان برجسته از برکات انقلاب اسلامی است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی خاطرنشان کرد: وظیفه امروز ما استفاده از بسترهای ایجاد شده برای گسترش معارف اسلامی است.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: علم و معرفت از بهترین ویژگی انسان است و نسبت به سایر ویژگی‌های او برتری دارد.

وی اضافه کرد: علوم اسلامی در میان علوم امروزی از جایگاه والایی برخوردار هستند، چراکه سبب به سعادت رسیدن انسان می‌شود و در هیچ دین و مکتبی به اندازه اسلام این موضوع مورد تأکید قرار نگرفته است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان آیاتی از قرآن کریم، عنوان کرد: بالاترین مزیت انسان علم اوست که ملائکه از آن بهره‌ای نبرده‌‌اند و این امر مقام انسان را نسبت به ملائکه برتر می‌سازد.

این مسئول از روحانیون به عنوان برترین افراد آگاه به معارف اسلام یاد کرد و ادامه داد: برخی افراد با استفاده از علوم انسانی به خداوند نزدیک‌تر می‌شوند و این امر لیاقت جانشینی خداوند را به آن‌ها می‌دهد.

آیت‌الله مصباح‌ یزدی، علوم انسانی را هدایت‌کننده انسان‌ها خواند و بیان کرد: علوم مذکور صراط مستقیم مسلمانان برای رسیدن به بهشت و هم‌نشینی با پیامبر اسلام (ص) است.

وی با اشاره به اینکه علم انسان اکتسابی است و خداوند علم را تنها برای افراد ویژه‌ای وحی خواهد کرد گفت: اگر فردی معارف اسلام را فراگیرد و به آن‌ها عمل کند در رسیدن به سرچشمه خوبی‌ها از دیگران سبقت گرفته است.

این استاد برجسته درس اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به جایگاه تعلیم و آموزش در مذهب اسلام خاطرنشان کرد: افرادی که علوم اسلامی را آموختند باید آن‌ها را به دیگران آموزش دهند و این امر وظیفه و وسیله شکر نعمت برای بندگان است.

وی از علوم اسلامی به عنوان کلید سعادت نام برد و یادآور شد: بالاترین خدمت در دین اسلام آموزش این علوم به مردم است.

آیت‌الله مصباح یزدی اضافه کرد: اگر انسان از حقایق عالم هستی بی‌خبر باشد در گمراهی به سر می‌برد و این گمراهی او را از تقرب به خداوند تبارک و تعالی باز می‌دارد.

وی با اشاره به دوران نبود وسایل ارتباطی و سختی انتقال اطلاعات ابراز کرد: در دوران‌های گذشته افراد اهل معرفت برای به دست آوردن احادیث و روایات باید مسافت‌های بسیار طولانی را طی می‌کردند اما امروزه دسترسی به اطلاعات بسیار آسان شده است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) از برگزاری کلاس تبیین معارف اسلام در آرژانتین با حضور استاد مسیحی خبر داد و متذکر شد: افرادی در مناطق بسیار دور برای آموختن به معارف اسلام هزینه‌های زیادی می‌کنند و این امر نشان‌‌دهنده گسترش معارف اسلام در دنیاست.

وی با اشاره به وضعیت کنونی گستره معارف اسلامی در ادامه عنوان کرد: امروزه بستر مناسبی برای گسترش معارف اسلامی ایجاد شده است که باید به بهترین نحو از این بستر استفاده شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، برقراری نظام حکومت اسلامی در ایران را نعمت کم‌نظیری از جانب خداوند متعال دانست و اظهار کرد: آموزش معارف اسلام در حوزه‌های علمیه، حضور افراد عالم و دانا در سطح کشور و تهیه منابع و مآخذ نمونه دنیای اسلام از برکات این نعمت الهی است.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: جوانان و نوجوانان در طول زندگی روزمره خود اوقاف فراغت بسیاری دارند که می‌توانند با استفاده از خواندن کتاب‌های دینی شناخت خودشان نسبت به اهل بیت (ع) را افزایش دهند.

این استاد برجسته درس اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به فعالیت دانشگاه‌های مجازی و آموزش دروس مذهبی به صورت نیمه حضوری بیان کرد: در این زمینه اقدامات مناسب و مطلوبی انجام شده که قابل تقدیر است و دانش‌پژوهان می‌توانند با استفاده از این مراکز مدارک تحصیلی نیز دریافت کنند.

وی به برگزاری جلسه‌های مذهبی در محله‌ها تأکید کرد و گفت: آموزه‌های اسلامی باید در جلسه‌های مذهبی محلی از جمله قرائت قرآن برای مردم تبیین شود.

این استاد برجسته درس اخلاق حوزه علمیه قم در پایان بیان کرد: اگر علوم اسلامی مورد استفاده قرار گیرد، فضای فکری جامعه اسلامی خواهد شد و نگاه خداپسندانه در تمام عرصه‌های جامعه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/2258/ذ40/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها