امروز : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 25
۱۲:۳۰
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105270
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 7
رضا ملک‌زاده صبح امروز در حاشیه مراسم افتتاح طرح کوهورت مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری با اعلام اینکه بیش از 80 درصد مرگ و میر در کشور ...

رضا ملک‌زاده صبح امروز در حاشیه مراسم افتتاح طرح کوهورت مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساری با اعلام اینکه بیش از 80 درصد مرگ و میر در کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است، اظهار داشت: طرح کوهورت برای شناسایی و جلوگیری از آسیب‌های بیماری غیرواگیر در کشور در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: سکته قلبی، مغزی و وقوع بیماری سرطان در کشور رو به افزایش است که با طرح مطالعاتی کوهورت امکان کنترل بیماری و افزایش طول عمر افراد در کشور وجود دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مطالعه طرح کوهورت در 10 استان کشور پیش‌بینی شد، افزود: در حال حاضر مازندران ششمین استان مجری این طرح است.

وی خاطرنشان کرد: در طرح کوهورت به سراغ افراد سالم جامعه می‌رویم و بررسی عوامل خطرساز بیماری‌ها در برنامه کاری قرار دارد.

این مسئول با اعلام اینکه بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر از سن 50 تا 55 سالگی به سراغ انسان می‌آید، افزود: بسیاری از افراد از بیماری خودشان اطلاعی ندارند که با اجرای این طرح مطالعاتی بر روی افراد انجام می‌شود.

ملک‌زاده اضافه کرد: در این طرح فاکتورهای افزایش طول عمر افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد و بیماری افراد قبل از بروز خطر، شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام می‌شود.

وی گفت: طرح کوهورت بر روی افراد بالای 40 سال انجام می‌شود و در بررسی که در استان گلستان انجام شد، 50 درصد افراد شرکت‌کننده در این طرح دچار فشار خون، 30 درصد چربی خون بودند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: در استان گلستان عوامل خطرزا تشخیص داده شد و در برخی موارد موفق به کاهش بیماری شدیم.

انتهای پیام/86004/ش40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار