امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105273
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز، بابک دین‌پرست بعد از ظهر امروز در نشست تخصصی کارشناسان فرهنگی و پیشگیری ستادهای مبارزه با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شیراز، بابک دین‌پرست بعد از ظهر امروز در نشست تخصصی کارشناسان فرهنگی و پیشگیری ستادهای مبارزه با موادمخدر استان‌های کشور در شیراز، اظهار داشت: سال گذشته همچنین 570 تن انواع مواد نیز کشف و ضبط شد.

وی افزود: طبق آمار سال 90 حدود یک میلیون و 325 هزار نفر معتاد در کشور وجود دارند که از این تعداد 9.3 درصد را بانوان و 90.7 درصد را آقایان تشکیل داده‌اند.

دین‌پرست ادامه داد: 21.5 درصد از معتادین کشور دارای مدرک تحصیلی لیسانس به بالا و 53 درصد معتادان دارای شغل مشخص هستند که نشان از این دارد که بیکاری و بی سوادی دلیل رفتن به سمت اعتیاد نیست.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: 63 درصد از معتادان متاهل و سن اولیه اعتیاد نیز در گروه‌های مختلف 25 تا 30  سال هستند.

این مسئول تصریح کرد: در حوزه مبارزه با مواد مخدر ناهماهنگی و همپوشانی‌هایی وجود دارد اما ستاد مبارزه با مواد مخدر سیاستگذار، هماهنگ‌کننده و برنامه‌ریز اصلی در حوزه مواد مخدر است.

دین‌پرست بیان کرد: بر طبق ماده 33 قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام کشور، 12 عضو در این ستاد به ریاست رئیس جمهور و با عضویت پنج وزیر حضور دارند.

وی عنوان داشت: دستگاه‌های قضایی و انتظامی دارای اثر در حوزه مواد مخدر، بنابر سیاست‌گذاری ستاد مبارزه با مواد مخدر هماهنگ می‌شوند.

این مسئول با اشاره به مجازات‌های سختی که در حوزه مواد مخدر در مورد متخلفان اعمال می‌شود، اظهار داشت: چند عامل دلیل اصلی رفتن به سمت استفاده از مواد مختلف است که لذت بردن، کنجکاوی، تفریح و رفع مشکلات روحی و روانی مهم‌ترین آنها است.

به گفته وی، با وجود محکومیت‌ها و برخوردها با توزیع‌کنندگان مواد مخدر همچنان سالانه شاهد افزایش جرائم در این حوزه هستیم و از این رو باید ریشه‌های اجتماعی این جرم را در حوزه‌های اجتماعی خشکاند.

وی افزود: نمی‌توان ایران را با ایتالیا مقایسه کرد که ما همسایه افغانستان و پاکستان هستیم و ایتالیا همسایه سوئیس، نروژ و سوئد است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران در بحث استفاده از شیوه‌های درمانی اعتیاد در جهان رتبه برتر دارد، گفت: 6 هزار و 300 مرکز درمان اعتیاد در کشور فعال است که 750 هزار معتاد را زیر پوشش قرار داده‌اند.

وی ضمن تاکید بر سنجش اثربخشی مجازات‌ها، اضافه کرد: اگر این مجازات‌ها اعمال نمی‌شد مشخص نبود چه اتفاقی در کشور می‌افتد اما با این وجود همچنان به کار در حوزه‌های پیشگیرانه اجتماعی نیاز است.

دین‌پرست با اشاره به اینکه ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارد، تصریح کرد: یک هزار و 851 سازمان مردم‌نهاد در بحث مبارزه با مواد مخدر مشغول هستند که 41 درصد آنها بحث فرهنگی و پیشگیری و 59 درصد آنها نیز در بخش درمان و کاهش آسیب‌ها فعالیت می‌کنند.

این مسئول در مورد ابعاد فرهنگی مواد مخدر مثالی عنوان و بیان کرد: چرا باید در هر فیلمی قهرمان فیلم در پایان از دام اعتیاد به ‌راحتی عبور کرده و وارد زندگی عادی شود، اما در عمل می‌بینیم سال 90 بیش از 3 هزار و 75 نفر در کشور بر اثر اعتیاد جان خود را از دست داده‌اند.

وی در پایان با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی از جمله ورزش تاثیر فراوانی در مورد مباحث پیشگیرانه دارد، تصریح کرد: 25 خانه روستایی ورزش برنامه‌ریزی شده که برای آنها 300 میلیون تومان نیز اعتبار اختصاص یافته است.

انتهای پیام/2448/ذ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها