امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105349
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۵
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ توزیع سهام عدالت در کشور بر اساس بند «ج» سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی به اقشار هدف ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ توزیع سهام عدالت در کشور بر اساس بند «ج» سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی به اقشار هدف مورد نظر در قانون انجام شد.

هدف از اجرای این طرح، مشارکت دادن مردم در تولید و اقتصاد و همچنین بهره‌مندی همه اقشار به صورت عادلانه از منافع حاصل از تولید و فعالیت‌ اقتصادی در کشور است.

هم‌اکنون از 45.3 میلیون نفر مشمول شناسایی شده دریافت سهام عدالت، حدود 42 میلیون نفر ثبت‌نام شده‌اند و آخرین مرحله فراخوان که مربوط به شناسایی و ثبت نام کارگران فصلی و ساختمانی است که در اغلب استان‌ها انجام شده و تنها در استان تهران به دلیل گستردگی و تعداد بالای مشمولان هنوز در حال انجام است.

تعداد کارگران فصلی و ساختمانی مشمول دریافت سهام عدالت یک میلیون و 960 هزار خانوار هستند که در مجموع با احتساب اعضای خانوار آنها، تعداد کل مشمولان سهام عدالت این گروه 6 میلیون و 550 هزار نفر برآورده شده است.

تحویل اوراق سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی در استان تهران که بیشترین مشمول را در کل کشور دارد، از خرداد امسال آغاز شده و بر اساس اعلام مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت استان تهران در این مرحله 280 هزار خانوار که از سال گذشته ثبت‌نام و تکمیل مدارک کرده‌اند، مشمول دریافت سهام عدالت هستند که در مجموع تعدادشان حدود 900 هزار نفر است.

به گفته مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی، تمام دارندگان دعوت‌نامه سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی که تاکنون موفق به ثبت نام نهایی و دریافت برگه سهام عدالت نشده‌اند، تا پایان مردادماه فرصت دارند، با مراجعه به شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستانی نسبت به ثبت‌نام نهایی و دریافت برگه‌های سهام عدالت اقدام کنند.

وی در ادامه گفت: اگر تعداد مشمولان جامانده‌ زیاد باشد، احتمال تمدید این زمان جهت ثبت‌نام نهایی و دریافت برگه سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی وجود خواهد داشت.

اما با توجه به آنچه مسئولان اعلام کرده‌اند، امروز آخرین روز دریافت برگه سهام عدالت از سوی کارگران فصلی و ساختمانی است.

البته در حال حاضر اوراق سهام عدالتی که در اختیار مردم است و مبلغ اسمی آن ده میلیون ریال است، قابلیت خرید و فروش ندارد و فروش وکالتی آن هم غیرقانونی است، اما پیش‌بینی می‌شود به زودی و با احتساب 50 درصد تخفیف اعمال شده برای خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی، حدود 15 درصد سهام عدالت در وجه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی آزاد شده و در اختیار مردم قرار گیرد. در این صورت مشمولان می‌توانند تا سقف سهام آزاد شده، آن را تملک یا خرید و فروش کنند.

حمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون چند روز پیش در این باره گفت: این موضوع به زودی در مجلس به بحث گذاشته می‌شود و تصمیم‌گیری نهایی به سرانجام می‌رسد و خرید و فروش سهام عدالت تا پایان امسال تعیین تکلیف خواهد شد.

البته بر اساس آخرین مصوبه کمیسیون تخصصی شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی با عنوان دستورالعمل آماده‌سازی و ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به بازار سرمایه و معاملاتی شدن سهام آنها مواردی به تصویب رسیده است.

حالا باید دید با توجه به اینکه بخش زیادی از اقشار مختلف مردم که عمدتاً آسیب‌پذیر هستند، برگ سهام عدالت در اختیار دارند، دولت چه تصمیمی برای معاملاتی شدن این اوراق و فراهم کردن زمینه سودآوری آن برای مردم خواهد گرفت.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها