امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۸:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10538
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۳
تعداد بازدید: 125
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از گمرک ایران، عباس معمارنژاد با بیان اینکه استفاده از سامانه‌های هوشمند گمرکی ابزاری مؤثر برای اجرای مدیریت ...

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از گمرک ایران، عباس معمارنژاد با بیان اینکه استفاده از سامانه‌های هوشمند گمرکی ابزاری مؤثر برای اجرای مدیریت یکپارچه مرزی است، گفت: مدیران گمرکات اجرایی بایست با بهره‌گیری از ابزارها نسبت به اعمال مدیریت یکپارچه مرزی اقدام کنند.

رئیس‌ کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص سامانه‌های هوشمند افزود: سامانه هوشمند ورود و خروج کالا تاکنون در 11 گمرک و سامانه هوشمند ترانزیت در 24 گمرک پیاده‌سازی شده است که مراحل تکمیلی آن تا پایان شهریورماه سال جاری انجام خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر 88 درصد از حجم تجارت کشور از طریق 11 گمرکی صورت می‌گیرد که سامانه هوشمند ورود و خروج کالا در آن راه‌اندازی شده است.

رئیس‌ کل گمرک ایران با اشاره به ضرورت نظارت و پیگیری امور مربوط به پیاده‌سازی سامانه‌های هوشمند در گمرکات اظهار داشت: چگونگی بهره‌برداری از این سامانه‌ها، میزان تأثیرگذاری آنها بر فرایندهای گمرکی و مشکلات احتمالی از جمله موضوعاتی هستند که در جلسات هفتگی یا دو هفته یک‌بار با مدیران، معاونان امور گمرکی و مسئولان اجرایی سامانه‌های هوشمند مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه از پایان یافتن مرحله طراحی مفهومی طرح جامع گمرک نوین خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اجرای این طرح در سال جاری، انتظار می‌رود که مدیران گمرکات درخصوص چگونگی پیاده‌سازی و اثربخشی بیشتر آن راهکارها و پیشنهادهای خود را ارائه کنند و در این امر مشارکت فعال داشته باشند.

اشراف اطلاعاتی گمرکی از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود که معمارنژاد برخورداری مدیران از آن را ضروری خواند و گفت: مدیر واقعی و کارآمد کسی است که نسبت به اطلاعات و فرایندهای گمرکی اشراف کامل داشته باشد و سیستم را به خوبی بشناسد؛ در این صورت به راحتی می‌تواند نقاط ضعف را شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کند.

وی با اشاره به بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های گمرکی گفت: یکی از وظایف و مسئولیت‌های مهم مدیران اجرای دقیق و کامل بخشنامه‌های گمرکی و نظارت پیگیر بر حسن انجام آنها است.

رئیس‌ کل گمرک جمهوری اسلامی ایران بازسازی و نوسازی فضای فیزیکی گمرکات را از اقدامات مؤثر در جهت افزایش رضایت‌مندی کارکنان و مراجعان دانست و گفت: این امر به خصوص در مورد گمرکات مرزی اعم از هوایی، دریایی و زمینی که ویترین کشور هستند از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون وزیر اقتصاد در بخش دیگری از اظهارات خود به موضوع مدیریت یکپارچه مرزی اشاره کرد و گفت: اجرای موفق این طرح نیازمند قانون، ابزار، پیگیری مستمر و شمّ مدیریتی است و مدیران برای اعمال قوی این طرح باید تلاش کنند تا عوامل فوق فراهم شود.

وی استفاده از سامانه‌های هوشمند گمرکی را ابزاری مؤثر برای اجرای طرح مدیریت یکپارچه مرزی خواند و ابراز امیدواری کرد: با پیاده‌سازی این طرح، هماهنگی بیشتری در ورود و خروج کالا از مرزهای گمرکی صورت گیرد.

رئیس ‌کل گمرک همچنین با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از روش‌ها و شیوه‌های مدرن اطلاعاتی اظهار داشت: دنیا، دنیای اطلاعات است و مدیریت بر مبنای اطلاعات شکل می‌گیرد به همین دلیل مدیران باید تلاش کنند تا با بهره‌گیری از تازه‌ترین اطلاعات و داده‌های علمی و تخصصی، بهترین خدمات را به مراجعان ارائه کنند.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها