امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۰۵:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105388
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، احزاب، تشکل‌ها و شخصیت‌های سیاسی در هفته‌ای که گذراندیم نشست‌، دیدار و مواضع گوناگونی

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، احزاب، تشکل‌ها و شخصیت‌های سیاسی در هفته‌ای که گذراندیم نشست‌، دیدار و مواضع گوناگونی در مورد مسائل مختلف اتخاذ کردند.

در ادامه مهمترین محورهای فعالیت احزاب و شخصیت‌های سیاسی از نظرتان می‌گذرد:

* فرجی‌دانا در ایستگاه بهارستان از قطار دولت پیاده شد


در هفته‌‌ای که گذشت جلسه استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رای عدم اتماد نمایندگان ملت به وی بر صدر رسانه‌های خبری کشور قرار گرفت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی چهارشنبه هفته گذشته پارلمان و در جریان بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با «عدم‌اعتماد» به فرجی‌دانا موافقت ‌کردند و بر این اساس اولین وزیر استیضاحی دولت یازدهم، نتوانست مجدداً رأی اعتماد مجلس را کسب کند.

بدین ترتیب فرجی‌دانا دیگر نمی‌تواند به فعالیت خود در ساختمان وزارت علوم در شهرک غرب ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، طبق آیین‌نامه داخلی، رئیس مجلس پس از پایان سخنرانی دولتی‌ها و نمایندگان در جریان بررسی استیضاح یک وزیر، «عدم اعتماد» به وی را به رأی وکلای ملت می‌گذارد و در صورتی که نمایندگان با «عدم‌اعتماد» موافقت کنند، به معنای آن است که خانه ملتی‌ها اعتمادشان را از وزیر مربوطه برداشته و پس گرفتند.

این امر در حالی است که وقتی رئیس‌جمهور فردی را برای تصدی پست وزارت به مجلس معرفی می‌کند، جلسه «رأی اعتماد» به وی در پارلمان برگزار می‌شود و رئیس مجلس نیز پس از پایان سخنرانی‌ها، «رأی اعتماد» به وزیر پیشنهادی را به رأی مجلسی‌ها می‌گذارد.

رئیس‌‌جمهور در همین روز در حکمی با قدردانی از زحمات رضا فرجی دانا در دوره مسئولیت شان به عنوان وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری، محمدعلی نجفی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه تعیین کرد.


* «ندا» اعلام موجودیت کرد/ صادق خرازی عضو هسته مرکزی
در پی مطرح شدن واژگان نواصلاح‌طلبی در فضای سیاسی کشور تشکلی با نام «نـدا» اعلام موجودیت کرد.

برخی از جوانان اصلاح‌طلب که عمدتاً در حزب منحله مشارکت در سال 88 فعال بودند اخیراً تشکل جدیدی را تحت عنوان «نـدا» مخفف «نسل دوم اصلاح طلبان» راه‌اندازی کرده‌اند.

برپایه این خبر یکی از اعضای شورای مرکزی این تشکل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   تشکل «نـدا» را متشکل از 12 نفر به عنوان هسته مرکزی اعلام کرد.

وی که نخواست نامی از او منتشر شود به فارس گفت:‌ چهره‌هایی همچون صادق خرازی، سجاد سالک و رضا شریفی در هسته مرکزی تشکل مذکور هستند.

این فرد مطلع تصریح کرد:‌ در حال حاضر «نـدا» مراحل اولیه ثبت خود را در وزارت کشور انجام داده است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که آیا تاکنون با آقای عارف نیز مذاکره‌ای داشته اید؟ گفت:‌در این خصوص با آقای عارف صحبتی نداشتیم و هنوز هم تصمیمی در این باره نگرفته‌ایم.

*اعضای کمیته سیاسی حزب کارگزاران معرفی شدند


همچنین در هفته‌ای که گذشت، اعضای کمیته سیاسی جدید کارگزاران با پیشنهاد دبیر کمیته و رای شورای مرکزی انتخاب شدند. برپایه این خبر رئیس کمیته سیاسی محمد هاشمی و دیگر اعضای آن عبارتند از غلامحسین کرباسچی، حسین مرعشی، محمد قوچانی، رضا امر‌اللهی، محمد عطریانفر و فائزه هاشمی.


گفتنی است کمیته سیاسی مهمترین کمیته حزب کارگزاران سازندگی است که یکی از وظایف آن تعیین مواضع حزب در جلسات و ارائه آن از طریق صدور بیانیه اطلاعیه و تحلیل است.

خبر دیگر از حزب کارگزاران در هفته گذشته  اینکه، اولین شماره از نشریه حزب کارگزارن با نام عصر جدید منتشر شد. به گزارش فارس روایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از امیرکبیر، دیدگاه کارگزارن درباره طرح اقتصادی دولت روحانی و... برخی عناوینی است که در این نشریه به چشم می‌خورد.

منتجب نیا: کروبی پیغام داده که در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فعال باشیم
رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: در مورد چگونگی فعالیت حزب اعتماد ملی تاکنون چندین جلسه داشته‌ایم و نظرات مختلفی نیز مطرح شده است اما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم و قرار است در جلسات آینده جمع‌بندی بشود.

وی اذعان داشت: در اینکه حزب ما باید تا زمانی که وجود دارد و قانونی است به فعالیت خودش ادامه دهد تردیدی نیست  و در دولت آقای روحانی نیز برخلاف دولت گذشته اصرار دارند که ما فعالیت داشتیم.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل ما این بود که در غیاب دبیر‌کل‌مان حزب را فعال کنیم گفت: این تردید در خیلی از دوستان ما بود که نکند آقای کروبی به فعالیت حزب تمایلی نداشته باشد اما وقتی آقای کروبی پیغام داده‌اند که من موافق هستم حزب را فعال کنیم و حتی در شورای هماهگنی جبهه اصلاحات حضور فعال داشته باشید قائدتاً دیگر جای تردیدی برای کسی باقی نمی‌ماند.

*شانزدهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری 11 و 12 شهریور برگزار می‌شود

شانزدهمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری از تاریخ 11 شهریور 1393 به مدت دو روز در تهران برگزار می‌شود.

پیش از این آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو هیأت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری از برگزاری شانزدهمین اجلاس دور چهارم مجلس خبرگان در 11 و 12 شهریور به ریاست آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی به فارس خبر داده بود.

پانزدهمین اجلاس رسمی خبرگان رهبری دوره چهارم به ریاست آیت‌الله مهدوی‌کنی نیمه اسفند 92 در مجلس قدیم برگزار شد.

*آذر منصوری: نمی دانم چرا نواصلاح طلبی مطرح شده است/ دنبال براندازی نبودیم

در هفته ای که گذشت، آذر منصوری عضو سخنگوی حزب منحله مشارکت طی گفت‌وگویی اظهار داشت: اصلاح‌طلبی نه به دنبال براندازی بوده و نه به دنبال رفتارهای احساسی، البته ممکن است نقدهایی در این ارتباط به این جریان وارد باشد ولی با توجه به ظرفیت‌های موجود، جریان اصلاح‌طلبی سعی کرده که از این امکان استفاده کند برای اینکه روندهای نادرست را در کشور اصلاح و زمینه را برای تحقق یک جامعه دموکراتیک در همه ابعاد ایجاد کند.

وی در مورد نواصلاح‌طلبی نیز گفت: اصلاً نمی‌دانم چرا بحث نواصلاح‌طلبی مطرح شده است و چه ضرورتی داشت در شرایط فعلی این موضوع مطرح شود؛ هر جریان سیاسی برای اینکه بتواند به بقای خودش ادامه دهد و به ورطه انحطاط و زوال نیفتد باید بر ضرورت نفی درونی و بیرونی خودش تأکید داشته باشد و این یک اصل مسلم است.

متن کامل این گفت‌وگو را از اینجا مطالعه کنید.

*محتشمی: کنگره جبهه اصلاح طلبان منتفی شد

مجید محتشمی سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان با اشاره به کنگره جبهه اصلاح‌طلبان که قرار بود در مرداد ماه برگزار شود، خاطرنشان کرد: این کنگره بنا به دلایلی کنسل شد و زمان جایگزین آن نیز هنوز مشخص نشده است.

*وزیر کشور: خانه احزاب منحل نشده است
عبدالرضا رحمانی فضلی ‌وزیر کشور در گفت‌و‌گویی با روزنامه شرق بحث‌های جدیدی را درباره فعالیت خانه احزاب، باشگاه احزاب و احزاب منحله مطرح کرده است.

رحمانی فضلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بعد از گذشت یک‌سال بحث خانه احزاب معطل مانده و بحث باشگاه احزاب یعنی دولت عقب‌نشینی می‌کند، مگر خانه احزاب حکم محکومیت داشته که اجازه نمی‌دهند دوباره باز شود؟ اظهار داشت: شما اطلاع کافی ندارید و سوالتان را از روی اطلاع دقیق نمی‌پرسید. هیچ‌کدام از اینها نیست. خانه احزاب منحل نشده است، بسته هم نشده، خانه احزاب به‌خاطر اختلافات درونی‌ای که در هیات‌مدیره آن بوده تشکیل نشده است.

*جلیلی: استکبار به دنبال ایجاد جنگ شیعه و سنی است

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه تبیین اندیشه سیاسی اسلام، گفت: آمریکا، اروپا و غربی‌ها به علاوه رژیم صهیونیستی تلاش کردند قدرتی که در تقابل بین جهان اسلام، صهیونیسم و استکبار شکل گرفته بود را به یک جنگ شیعه و سنی تبدیل کنند.

وی ادامه داد: تقریباً دو سه سال تمام توان خودشان را برای این کار به کار گرفتند. از سوریه شروع کردند. بعد با مسائلی که وجود دارد به عراق کشاندند. حتی در جاهای دیگر دعواها این باشد. مثلاً در اندونزی هم یک عده از مسلمان‌هایش تکفیری بشوند و یک عده هم مقابل تکفیری. عوض این که مجموعشان ضد صهیونیسم و ضد آمریکا بشوند. یکی از فرصتهای این بحث این است که دوباره آن وحدت جهان اسلام شکل بگیرد و حربه همیشگی آنها که با دعوای شیعه و سنی و اینها را به جان هم انداختن بتوانند فضا را برای مطامع خودشان دنبال کنند، ناکام بماند و دوباره تمام ظرفیت جهان اسلام اعم از شیعه و سنی علیه صهیونیست و آمریکا قرار بگیرد.

*یونسی: محوریت پژوهشکده تحقیقات استراتژیک را نمی‌پذیرم

در هفته‌ای که گذشت، پس از اتمام ماموریت علی یونسی در معاونت حقوقی و فقهی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع، قرار بود وی در «پژوهشکده تحقیقات استراتژیک دینی» که پیش از این هاشمی رفسنجانی پیشنهاد تاسیس آن را مطرح کرده بود، فعالیت کند.

دستیار ارشد رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی که پیش از این گفته می‌شد قرار است در این پژوهشکده حضور یابد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ضمن تایید این خبر اظهار داشت: این پژوهشکده به ما مربوط نمی‌شود و آنها خودشان تشکیل می‌دهند.

وی تاکید کرد که محوریت این پژوهشکده دینی فقهی را نخواهد پذیرفت.

*شریفی: خاتمی گفت از عنوان «نسل دوم اصلاحات» استفاده نکنید

حجت شریفی عضو هیات موسس «ندا» با بیان اینکه خاتمی توصیه کرده از عنوان «نسل دوم اصلاحات» استفاده نکنیم، گفت: ما می‌خواهیم درون حاکمیت کار سیاسی کنیم و برای اصلاحات دستاوردهای جدید به دست آوریم.

عضو هیات موسس سازمان سیاسی «ندا» ادامه داد: بسیاری از دوستان در انتخابات مجلس قبلی و ریاست‌جمهوری معتقدند بودند که نباید در انتخابات شرکت کرد اما بخش جوان‌تر مسیر خودشان را رفتند و با تبعیت از خاتمی و هاشمی در انتخابات فعالانه شرکت کردند. از این رو بعد از سال 92 فرصت تنفس به وجود آمد و زمزمه‌ها برای شکل‌گیری و سازمان‌دهی تشکیلاتی در بین اصلاح‌طلبان ایجاد شد و این جمع هم به این نتیجه رسید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر فقط اعضای هیات موسس مشخص هستند و عموما از شاخه جوانان جبهه مشارکت‌اند گفت: نه عموما بچه‌های مشارکت نیستند اما به دلیل اینکه بزرگترین جریان اصلاح‌طلب مشارکتی‌ها بودند طبیعتا در حال حاضر کثرت نیروی «ندا» هم بیشتر از این تشکیلات است.

*برگزاری نشست سالیانه جمعیت جوانان در مهرماه/ محوریت نشست انتخابات آینده مجلس

محمدجواد محمدی‌نوری دبیرکل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، از برگزاری نشست سالیانه تشکل متبوعش در مهرماه امسال خبر داد و گفت : به دلیل برخی برنامه‌ریزی‌ها جهت برگزاری مناسب، تصمیم گرفتیم  نشست سالیانه را مهرماه برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: این نشست با حضور شخصیت‌های سیاسی و با محوریت بحث در مورد مجلس دهم برگزار خواهد شد.

*کنعانی مقدم: برگزاری مجمع عمومی حزب سبز در مهرماه/حضور محسن رضایی در جلسات جبهه ایستادگی
حسین کنعانی‌مقدم دبیرکل حزب سبز، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به آخرین فعالیت های حزب متبوعش اظهار داشت: پیش‌نیازهای  برگزاری کنگره سراسری و مجمع عمومی حزب فراهم شده است ولی استانداری‌ها باید برای تشکیل دفاتر استانی اقدام کنند.

دبیرکل حزب سبز با بیان اینکه برگزاری مجمع عمومی و انتخاب اعضای شورای مرکزی به مجوزدارشدن دفاتر استانی وابسته نیست، تصریح کرد: مجوز حزب سبز سراسری است و ارتباطی با مجوز داشتن دفاتر استانی ندارد، اما دفاتر استانی باید فعالیت خود را دارای مجوز کنند.

کنعانی مقدم اضافه کرد: محوریت کنگره اصلاح اساسنامه و انتخاب اعضای جدید شورای مرکزی است.

وی با ذکر این نکته که از محسن رضایی برای حضور در مجمع عمومی دعوت کرده‌‌ایم، بیان داشت: آقای رضایی در جلسات جبهه ایستادگی حضور پیدا می‌کنند و انشاالله وی یکی از سخنرانان کنگره خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار