امروز : پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 26
۰۲:۲۶
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1054
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۷
تعداد بازدید: 431
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،  داستان تکراری و نخ نما شده کرایه تاکسی ها هیچ وقت پایانی ندارد و شورایی ها و دولتی ها قصد ندارد این موضوع را سامان ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،  داستان تکراری و نخ نما شده کرایه تاکسی ها هیچ وقت پایانی ندارد و شورایی ها و دولتی ها قصد ندارد این موضوع را سامان دهند.

هر ساله در ابتدای سال نرخ کرایه تاکسی ها 15 تا 25 درصد افزایش می یابد( و نهایتاً هزار تومان به نرخ ها اضافه شود) و مسئولان شهری بعد از تصویب این نرخ ها در شورا و تایید فرمانداری آن را برای اجرا به شهرداری ابلاغ می کنند.

ولی هر ساله دعوای وجود دارد مبنی بر اینکه شورایی ها خواستار افزایش نرخ  کرایه ها همسان با نرخ تورم هستند و دولتی ابتدا مخالفت کرده و بعد از مدتی با این افزایش نرخ موافقت می کنند.

سال گذشته مصوبه افزایش 35 در صدی نرخ کرایه تاکسی برای سال جاری در شورای اسلامی شهر تهران تصویب و برای تایید به فرمانداری ابلاغ شد.فرمانداری فعلا با افزایش نرخ ها مخالفت کرده است ولی برخی از رانندگان کرایه را افزایش داده اند.

البته نباید از این نکته غافل شد که تورم  داشته‌ایم و هزینه زندگی رانندگان تاکسی نیز مانند سایر اقشار جامعه بالا رفته و بهتر است تدابیری صورت گرفته تا این قشر از جامعه دچار مشکل نشوند.

یکی از رانندگان تاکسی به خبرنگار فارس گفت که قرار بود به تاکسیران ها بسته های حمایتی بدهند ولی این امر رخ نداد.

وی ادامه داد: اگر بسته های حمایتی را بدهند ما هم نرخ ها را افزایش نمی دهیم.

راننده دیگری به خبرنگار فارس گفت که قیمت لاستیک و استهلاک ماشین دوبله و سوبله شده است این در حالی است که یک قران هم به ما نداده‌اند.

وی گفت که هزینه ها زندگی ما هم مثل سایر مردم افزایش می یابد ولی وقتی 100 تومان روی کرایه ها می کشیم صدای هم در می آید.

حمیدی یکی از مسافران به خبرنگار فارس گفت با رانندگان تاکسی به قدری سر نرخ ‌ها دعوا کرده ام که دیگر خسته شده ام و هر قیمتی که بگویند پول را می دهم.

وی ادامه داد: واقعا نظارتی بر روی نرخ ها صورت نمی گیرد.

مسافر دیگری گفت که از ابتدای سال برخی رانندگان به صورت خودسر قیمت ها را افزایش داده اند البته برخی هم هنوز با نرخ های قبل مسافران را جابه جا می کنند.

بر اساس این گزارش،  اتوبوس و مترو در سیستم حمل و نقل عمومی شهر تهران نقش عمده ای دارد ولی با توجه به کمبود ها در این سیستم نیاز به تاکسی در تهران بسیار زیاد است.

برخی از شهروندان برای سریع تر انجام شدن سفرهای درون شهری از تاکسی استفاده می کنند و در اکثر موارد نیز بر سر نرخ کرایه با رانندگان دچار درگیری می شوند.

یکی از مسافران خط راه آهن ولی عصر گفت که چند روز پیش سوار تاکسی شدم و راننده تاکسی  2 هزار تومان دریافت کرد و گفت نرخ ها افزایش یافته است.

وی ادامه داد: وقتی اعتراض کردم گفت اگر روزنامه بخوانید متوجه می شوید وضعیت چگونه است.

یکی  دیگر از مسافران گفت که از ابتدای سال سوار و پیاده شدن از تاکسی‌ها 500 تومان هزینه دارد و کسی هم نظارت نمی کند و جالب است که برخی از تاکسی ها برچسب ها سال گذشته خود را کنده‌اند.

میثم مظفر رئیس سازمان تاکسیرانی شهر تهران به خبرنگار فارس گفت رانندگان تاکسی قشر زحمتکشی در سطح شهر هستند گفت: روزانه 4.5 میلیون نفر مسافر توسط تاکسی‌ها جابه‌جا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید به وضعیت معیشتی تاکسی‌رانان توجه ویژه‌ای شود گفت: مشکلات اقتصادی این افراد زیاد است و عمده افزایش نرخ تاکسی‌ها با افزایش تورم جامعه تناسب ندارد.

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران ادامه داد: در سال‌های گذشته افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها پایین‌تر از نرخ تورم بوده و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی برای تاکسی‌رانان شده است.

وی با اشاره به اینکه جنس فعالیت تاکسی‌رانان به گونه‌ای است که برای فعالیت خود باید روزانه هزینه تعمیرات و استهلاک خود را پرداخت کنند گفت: همین موضوع باعث می‌شود که هزینه‌های آنها بالا رود این در حالی است که قبلاً با 12 میلیون این افراد می‌توانستند یک خودرو خریداری کنیم ولی امروز باید بیش از 23 تا 24 میلیون هزینه کنند.

به گفته مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی هزینه تاکسی‌رانان بیش از 100 درصد افزایش پیدا کرده است و اگر نرخ تاکسی‌ها 100 درصد افزایش یابد یک حقوق وزارت‌کاری این افراد می‌توانند با کسر کسورات دریافت کنند.

مظفر تأکید کرد: با نظر شورای اسلامی شهر تهران در سال جاری نرخ کرایه تاکسی‌ها 31.5 درصد افزایش یافته است این رقم معادل نرخ تورمی است که بانک مرکزی اعلام کرده است البته تورم واقعی بیش از این رقم است.

مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی اضافه کرد: البته امیدواریم که فرمانداری با این 31.5 درصد موافقت کرده تا قدری وضعیت معیشتی رانندگان بهتر شود.

همچنین مرتضی تمدن استاندار تهران درباره افزایش نرخ کرایه تاکسی ها در سال جاری به فارس گفت:افزایش کرایه‌های حمل و نقل در دستور کار نیست.

استاندار تهران گفت: هیچ گونه افزایش قیمت کرایه‌های حمل و نقل عمومی و سوخت فعلا در دستور کار نیست.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: با افرادی که به صورت غیر قانونی نسبت به افزایش کرایه‌ها اقدام کنند برخورد می‌شود.

تمدن در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در صورتی که شورای شهر بدون تأیید فرمانداری تهران نسبت به افزایش نرخ کرایه اقدام کند، گفت: اگر این اتفاق بیفتد شورای شهر مدیون مردم است.

این در حالی است که بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، بلیت مترو و کرایه اتوبوسرانی و مینی بوس‌رانی افزایش 20 درصدی نسبت به نرخ‌های مصوب سال 91 دارد و نرخ کرایه تاکسی نیز 5/31 درصد باید بعد از تایید فرمانداری افزایش ‌یابد.

همچنین حسن بیادی نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در این به خبرنگار فارس در خصوص اظهارات استانداری تهران گفت: استانداری مابه‌التفاوت افزایش نرخ کرایه‌ها را به رانندگان بدهد

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اجرا نشدن مصوبه شورای شهر در خصوص افزایش نرخ کرایه‌های حمل و نقل در سال جاری، گفت: استانداری مابه التفاوت افزایش کرایه‌ها را به رانندگان بدهد.

حسن بیادی با اشاره به اینکه در اواخر سال گذشته، شورای اسلامی شهر تهران افزایش نرخ کرایه‌های تاکسی و مترو و اتوبوس را تصویب کرد، اظهارداشت: بر این اساس نرخ کرایه‌ها تاکسی 20 درصد و مترو و اتوبوس حدود 31.5 درصد برای امسال درنظر گرفته شد.

وی تصریح کرد: پس از تصویب لایحه اشاره شده از سوی شهرداری در صحن علنی شورا،‌ مصوبه برای تایید و اجرا به استانداری ابلاغ شد.

بیادی بیان داشت: علی رغم ارسال مصوبه شورا در خصوص افزایش کرایه‌ها، هنوز اتفاقی در خصوص اجرای مصوبه شورای شهر نشده است و اگر استانداری بنا ندارد افزایش کرایه‌ها را اجرایی کند باید راهکار دیگری اتخاذ کند.

بر اساس این گزارش، مشکل نرخ کرایه تاکسی ها به نظر می رسد حل نشدنی است و تاکنون اقدام کلیدی برای رفع این مشکل بسیار شفاف نشده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها