امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105400
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شاهرود، افشین حیدرپور صبح امروز در همایش تبیین جایگاه واحد‌های تولیدی و صنعتی در اقتصاد مقاومتی در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از شاهرود، افشین حیدرپور صبح امروز در همایش تبیین جایگاه واحد‌های تولیدی و صنعتی در اقتصاد مقاومتی در شهرستان شاهرود در سخنانی با اشاره به سه بند مهم سیاست‌‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری اظهار کرد: سرمایه انسانی، اقتصاد دانش‌بنیان و توانمندسازی نیروی کار و نظام ملی نوآوری تأکیدات مهم سیاست‌‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: در بحث سرمایه انسانی، کشور ما به فراخور استعداد و نیروی انسانی از لحاظ تحصیلات عالی بالاتر از کشور‌های پیشرفته جهان قرار دارد و در این موضوع مشکلی نداریم.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اقتصاد‌های مختلف از ابتدای تشکیل تاکنون عنوان کرد: اقتصاد فیزیکی یا اقتصاد ابتدایی مبتنی بر کار بدون فکر، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد صنعتی و اقتصاد دانایی اهم اقتصاد‌هایی است که در جهان وجود داشته و دارد.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد ابتدایی یا فیزیکی فقط به کار می‌اندیشد و به چیز دیگری توجه ندارد؛ اقتصاد کشاورزی کمی هم به اندیشه توجه دارد و با استفاده از فکر و ابزار فعالیت می‌کند و انباشت سرمایه در آن مطرح است.

حیدرپور تصریح کرد: اقتصاد صنعتی با استفاده از نیروی مصنوعی کار خود را پیش می‌برد که می‌توان به کشتی بخار یا راه آهن که نماد اقتصاد صنعتی است، را در این بخش مورد اشاره قرار داد که از ابزار مصنوعی ساخته شده و در اختیار بشر بهره می‌برد.

وی با اشاره به اقتصاد دانایی‌محور تأکید کرد: این جدیدترین نوع اقتصاد است که بر تولید فکر و اندیشه و ایده توجه دارد و به ایده در آن پول داده می‌شود.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف بهره‌روی نیروی کار در کشور اظهار کرد: به نسبت تولید ملی، نیروی کار ما ضعیف و بهره‌وری نیروی کار پایین است.

وی با اشاره به دو عنصر مهم در اقتصاد دانایی‌محور گفت: دانش و بهره‌گیری از دانایی و فضای بخش خصوصی در IT و ITC دو عنصر مهم اقتصاد دانایی‌محور بوده که در کشور ما شکل گرفته است و تحریم‌ها نیز مانع آن نشده‌اند.

حیدرپور با بیان خاستگاه و ضرورت ابلاغ اقتصاد مقاومتی با رویکرد توسعه کارآفرینی و اقتصاد دانایی‌محور اظهار کرد: با مقایسه چند پارامتر می‌توانیم علت اهمیت اقتصاد دانایی‌محور و کارآفرینی را دریابیم و آن، این است که در رتبه رقابت‌پذیری جهانی بین 148 کشور، رتبه 82 و در رتبه شدت رقابت محلی، رتبه 112 و در رتبه کیفیت عرضه محلی کالا و خدمات رتبه، 128 را دارا هستیم.

وی تصریح کرد: رتبه اشتغال دانش برای ما از بین 148 کشور، 83 و رتبه دانش کار، 107 بوده و رتبه منابع انسانی 127 و رتبه نوآوری 113 و رتبه کارایی 107 و رتبه آمادگی تکنولوژیک 116 است.

استاد دانشگاه تهران پایین بودن تقاضای اقتصادی برای دانش و کار حرفه‌ای به دلیل ضعف در رقابت و تولید، دانش‌بَری پایین نظام اقتصادی، عدم توانایی نظام اقتصادی در مدیریت و تخصیص بهینه منابع انسانی و ضعف نظام اقتصادی در نوآوری و توسعه فناوری و ضعف منابع مالی کارآفرینی مبتنی بر دانش در نظام اقتصادی را از عوامل این رتبه‌بندی عنوان کرد.

وی تأکید کرد: بدون کارآفرینی مبتنی بر دانش، اشتغال اثربخش مهندسان امکان‌پذیر نیست و کارآفرینی مبتنی بر دانش نیز بدون منابع مالی امکان‌پذیر نخواهد بود.

حیدرپور با اشاره به رواج بانک‌داری اسلامی در اروپا گفت: رواج این نوع بانک‌داری، جذب سرمایه کشور‌های مسلمان و همچنین درآمدزایی و استفاده بیشتر از خدمات مالی را سبب می‌شود.

وی با بیان عوامل مؤثر در شکل‌گیری و پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی بیان کرد: فشار تقاضای اجتماعی از بعد تحقق اقتصاد دانایی، پیگیری هدف توسعه صنعتی، ارتقای سطح توسعه انسانی در کشور، پیگیری هدف توسعه دانش‌بنیان و پیگیری اهداف سند چشم‌انداز در دهه اخیر سبب شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی شده است.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید دانش بالقوه را به دانش آشکار تبدیل کرد و با استفاده از سرمایه جدید انسانی مصنوعات جدید بسازیم و کیفیت نیروی انسانی و رشد و توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش را افزایش دهیم.

حیدرپور با بیان اینکه نظام سرمایه‌داری به چالش‌‌های خود در عرصه اقتصاد رسیده است، گفت: امروز نظام سرمایه‌داری سلامت و آموزش را در اختیار گرفته است؛ اما ما بر عکس این دو بخش مهم را خصوصی کرده‌ایم که این ضربه‌ای بر پیکره اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی تصریح کرد: باید تک تک ما با عزم ملی و اراده جمعی برای ورود به شرایط بهتر و مطلوب‌تر گام برداریم و تلاش کنیم در تحقق اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری سربازان شایسته‌ای باشیم.

انتهای پیام/74006/ت40/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها