امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105504
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
«جو اوسباکر» فعال ضدجنگ در مصاحبه با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص رخدادهای اخیر شهر «فرگوسن» ایالت «میسوری» آمریکا و در ارتباط با علت ...

«جو اوسباکر» فعال ضدجنگ در مصاحبه با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص رخدادهای اخیر شهر «فرگوسن» ایالت «میسوری» آمریکا و در ارتباط با علت اصلی تظاهرات در فرگوسن گفت: در 9 آگوست سال جاری میلادی، «مایکل براون» توسط یک افسر پلیس در شهر فرگوسن به قتل رسید. این نوجوان سیاهپوست آمریکایی تنها 18 سال سن داشت و غیرمسلح بود و هیچ جرمی را مرتکب نشده بود اما با این حال به شکل وحشیانه ای بعد از آن مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفت که به سمت خانه مادربزرگش می رفت و پلیس او را متوقف کرد و مورد آزار و اذیتش قرار داد. پلیس وقتی این نوجوان را به قتل رساند، جسد وی را به مدت چندین ساعت در خیابان رها کرد و این بی‌حرمتی کامل به او بود. روز بعد، در حین مراسمی که در آن مردم برای همدردی با براون شمع به دست داشتند، یکبار دیگر در فرگوسن درگیری رخ داد. پلیس به صورت اشتباهی یکی از اعضای شهر را به قتل رسانده بود و مردم فرگوسن خواستار عدالت بودند.

*نظام سرکوب ملی در آمریکا هنوز زنده است

وی در خصوص رفتار خشونت آمیز پلیس فرگوسن با معترضان به قتل براون گفت: «قتل مایکل براون و همچنین قتل افراد دیگری چون «اریک گارنر»، «جردن دیویس» و «ترایوین مارتین» نمایانگر این مطلب است که نظام سرکوب ملی همچنان زنده است و در آمریکا پلیس هر روز مجری این نظام است و آنها با کشتن هر فرد سیاهپوست این مسئله را به ما یادآوری می‌کنند.»

*دولت آمریکا حامی ثروتمندین قشر جامعه است/سیاهپوستان بیشترین ضربه را از رفتار پلیس آمریکا متحمل می شوند.

این فعال ضدجنگ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه رخدادهای اخیر فرگوسن نشان داد که پلیس و دولت آمریکا حقوق بشر را رعایت نمی کنند اما در عین حال آمریکا خود را بزرگترین حامی حقوق بشر می داند، با این وجود آیا آمریکا می تواند از کشورهای دیگر بخواهد که حقوق بشر را رعایت کنند، تأکید کرد: «گرچه یک فرد سیاهپوست به عنوان رئیس جمهور آمریکا برگزیده شده و دادستان کل آمریکا یک فرد سیاهپوست است، اما قانون، پلیس و دادگاهها پیرو عدالت نیستند. دولت آمریکا حامی ثروتمندترین اقشار جامعه است، و این قشر همان یک درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و دولت و ایالت‌های آمریکا  سرکوب سیاهپوست‌های آمریکایی را اجرا می کنند. پلیس در خدمت حاکمان است و سیاهپوست‌های آمریکایی بیشترین ضربه را از رفتار وحشیانه پلیس متحمل می شوند و هدف اصلی این نظام به اصطلاح عادلانه قرار می گیرند و در نتیجه  دولت‌ها و سازمانهای حقوق بشری از سیستم رفتار آمریکا با سیاهپوستان انتقاد می‌کنند. سازمان عفو بین الملل حتی، تیمی را به آمریکا اعزام کرده است تا بر تنش‌ها در فرگوسن نظارت کند. اما با اینحال آمریکا درباره حقوق بشر به کشورهای دیگر پند و اندرز می دهد زیرا آنها برای دخالت‌های خود نیاز به یک پوشش دارند و آن پوشش بشردوستانه یا دکترین مسوولیت پذیری برای محافظت (R2P) است که در کشورهای سوریه، لیبی و هم اکنون عراق اجرا می کنند.»

 

 

*کشته شدن براون نشان داد که هیچ عدالتی برای سیاهپوستان آمریکایی وجود ندارد

اوسباکر تأکید کرد: «حق ایران و هر کشور دیگری است که از سابقه حقوق بشر آمریکا انتقاد کند. در حقیقت یکی از دلایل اصلی که دولت آمریکا در دهه‌های 1950 و 1960 امتیازاتی را برای جنبش حقوق مدنی واگذار کرد این بود که چشمان جهان بر ما دوخته شده است. آمریکا در آن زمان مدعی شد که اتحادیه جمهوری‌های سوسیالیست شوری حقوق مردم را نقض می‌کند و از اینرو واشنگتن مجبور بود نشان دهد که مردم آمریکا می‌توانند در کشور خود عدالت را جستجو کنند. کشته شدن براون، نشان داد که هیچ عدالتی برای سیاهپوستان آمریکایی وجود ندارد.»

*حقوق دموکراتیک مردم آمریکا توسط نیروهای امنیتی تحت حمله است

این فعال ضدجنگ در خصوص حقوق دموکراتیک مردم آمریکا اینگونه گفت: «حقوق دموکراتیک مردم آمریکا به طور مداوم تحت حمله است. چهار سال پیش مأموران اف بی آی مرا به دلیل فعالیت‌هایم علیه جنگ در عراق و دفاع از مردم فلسطین و کلمبیا مورد حمله قرار دادند. امروز، یک زن 67 ساله فلسطینی در شیکاگو توسط دولت آمریکا به دادگاه فرستاده شده است. آنها از اعترافاتی که از این زن به اجبار و زور و شکنجه اسرائیلی‌ها در 1969 گرفته شده است، بعنوان مستندات استفاده می کنند. ما باید برای دفاع از حقوق خود مبارزه کنیم و در عین حال علیه جنگ، اشغالگری، حملات نژادپرستانه علیه سیاهپوستان آمریکا، مهاجران و طبقه کارگر مبارزه می کنیم.»

*عدالت زمانی تقویت می شود که طبقه متوسط جامعه متحد شود و قدرت خود را نشان دهد

اوسباکر در ارزیابی از آینده اعتراضات فرگوسن گفت: «تجربه به ما نشان داده است که عدالت از دادگاهها یا انتخابات بیرون نمی‌آید. مبارزه برای عدالت زمانی پیشرفت می‌کند که جمع زیادی از طبقه متوسط جامعه با یکدیگر متحد می شوند و قدرت خود را در خیابان ها از طریق راهپیمایی، گردهمایی، اعتصاب، نشان می دهند. هم اکنون اعتراضات در فرگوسن علیرغم حضور پلیس و گاردملی و خشونت پلیس علیه معترضان ادامه دارد.»

*ادامه تظاهرات اعتراضی، دولت آمریکا را وادار می کند تا اقدامی برای عدالت صورت دهد

این فعال ضدجنگ در خصوص اعتراضات به قتل مایکل براون در دیگر شهرها و ایالات آمریکایی گفت: «اعتراضاتی در یکصد شهر سراسر آمریکا صورت گرفته است و قرار است راهپیمایی های بیشتری در حمایت از مایکل براون و درخواست عدالت برای وی و تقاضا برای بازداشت افسری که او را به قتل رسانده برگزار شود. در اینصورت، آمریکا تحت فشار قرار می گیرد تا اقدامی را انجام دهد.»

وی ادامه داد: «در شیکاگو، حدود دو هزار نفر پنجشنبه هفته گذشته در حمایت از براون راهپیمایی کردند. اکثر آنهایی که در آن راهپیمایی حضور داشتند، سیاهپوستان آمریکایی بودند و ظلمی را که سیاهپوستان بعنوان مردم مظلوم آمریکا متحمل می شوند را بیان کردند.»

اوسباکر ضمن اعلام این مسئله ادامه داد: «اوباما از جانب سیاهپوستان آمریکایی مورد انتقاد قرار گرفته است زیرا تلاش می کند تا توازنی را بین اینکه طرفدار پلیس است و اینکه رنج سیاهپوستان و مرگ مایکل براون را نیز درک می کند، برقرار کند. انجام هر دو این کارها با همدیگر ممکن نیست. طبقه سفیدپوست که اکثریت را تشکیل می دهند در جامعه ای قرار دارد که سیاهپوستان را سرکوب می کند. پلیس فرگوسن شایسته آن است که به  دلیل نژادپرستی و خشونت مورد سرزنش قرار گیرد و پلیس و دادگاهها و زندان های آمریکا همگی بخشی از این مشکل هستند.»

این فعال ضدجنگ در پایان در خصوص ابزاری که پلیس علیه معترضان استفاده می کند، گفت: «پلیس از خشونت استفاده می کند. معترضان را متفرق می کند و تظاهرات ها را متوقف می کند. آنها از سیاستمداران و دروغگویانی چون رئیس  پلیس سیاهپوست آمریکایی استفاده می کند. آنها تلاش می کند معترضان را به دو دسته معترضان خوبی که خشونت به پا نمی کنند و معترضان بدی که سنگ به سمت پلیس پرتاب می کنند تقسیم کنند که این یک تقسیم بندی اشتباه است. در واقع هرگونه زور و نیرویی که معترضان به کار می گیرند در مقایسه با زور و نیرویی که نیروهای مسلح پلیس به کار می گیرند ناچیز است.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها