امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105561
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۶
تعداد بازدید: 155
علی‌اکبر پورفتح‌الله، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره لزوم تدوین دستور العمل ملی برای مصرف بهتر خون و فراورده‌های خونی گفت: تدوین ...

علی‌اکبر پورفتح‌الله، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره لزوم تدوین دستور العمل ملی برای مصرف بهتر خون و فراورده‌های خونی گفت: تدوین دستورالعمل اولین قدم است و قدم بعدی پایش این دستور العمل و کنترل فرایندهای مرتبطی است که در آن دستورالعمل شکل می‌گیرد زیرا پایش دستورالعمل پس از تدوین آن ضروری است.

وی تأکید کرد: امروزه نگاه جامعه پزشکی به خون و فرآورده های خونی مانند گذشته نیست و تغییرات بسیار زیادی در ادبیات جامعه پزشکی ما صورت گرفته است اما این ادبیات احتیاج به ارتقا و تغییر نگرش دارد.

پورفتح‌الله تصریح کرد: یکی از مشکلات فعالیت‌ طب انتقال خون این است که این طب درمان حمایتی است پس آنهایی که درگیر مصرف خون هستند توجه ویژه‌ای به این مسئله ندارند و به پیامد کار و درمان نگاه می‌کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: تدوین دستورالعمل‌های اینچنینی می‌تواند کمک بزرگی برای کشور باشد که نگاه را عوض کند و طبیعتاً یکی از ارگان‌های نظارتی بعد از تدوین دستورالعمل‌های ملی خود سازمان نظام پزشکی است که کار نظارت را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: بیمه‌ها نیز نقش مهمی در نظارت دارند و باید وارد حیطه نظارتی بر مصرف خون و فراورده‌های خونی شوند.

پورفتح‌الله هزینه ناشی از عوارض مصرف خون را بسیار بالاتر از هزینه تهیه خون توصیف و تصریح کرد: هزینه تهیه خون فرآیند بسیار پر هزینه‌ای است یک ناظر تنها به اهدای خون نگاه می‌کند در حالی که پس از اهدای خون آزمایش‌های متعددی روی خون دریافتی انجام شده است.

پورفتح الله گفت: 12 یا 13 محصول از خون دریافت شده استحصال می شود. بخش تولید فرآورده‌ها و آماده سازی آنها هزینه سنگینی به کشور تحمیل می‌کند با این‌ حال پژوهشگران اعلام می‌کنند 5 برابر هزینه ذکر شده در فرآیند استحصال خون و فرآورده‌های خونی را باید برای عوارض مصرف خون در نظر بگیریم.

وی اظهار کرد: در مطالعه‌ای که در آمریکا در حجم بسیار بالا انجام شد به این نتیجه رسیدند که با توجه به قیمت 120 دلاری گلبول قرمز در آمریکا وقتی گلبول قرمز در بیمارستان مصرف می‌شود 5 برابر این مبلغ یعنی 600 دلار هم هزینه عوارض مصرف خون است.

پورفتح‌الله گفت: وقتی خون را تزریق می‌کنید مجموعه ساختارهای بیگانه به فرد تحمیل می‌کند که این باعث تضعیف سیستم ایمنی فرد دریافت کننده خون می‌شود و از آنجا که بیمارستان‌ها مکان‌هایی هستند که استعداد انتقال عفونت به بیماران را دارند، عفونت بیمارستانی در بیماران افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: شانس عفونت بیمارستانی در دریافت کنندگان خون به ازای هر تزریقی که صورت می‌گیرد 2 برابر افزایش پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: هر چقدر تزریق خونی در بیمارستان کمتر انجام شود عوارض کمتری را بر بیمار وارد می‌کند بنابراین نظارت بر مصرف و کاهش مصرف خون یک بازی برد- برد است زیرا سازمان انتقال خون برنده است چرا که می‌تواند به علت کاهش مصرف خون و فراورده‌های خونی این محصولات ارزشمند را بهتر مدیریت کند.

پورفتح‌الله تصریح کرد: همکاران پزشک نیز برنده هستند چرا که پیامد نتایج کارشان بهتر می‌شود؛ از سوی دیگر ده‌ها مطالعه نشان داده است هر چه خون بیشتر مصرف شود عوارض بر بیمار بیشتر می‌شود پس بیمار نیز برنده است چرا که خون بجا مصرف می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تأکید کرد: امروز اعتقاد داریم که خون باید جایی مصرف شود که جان فرد در خطر باشد و غیر از این ما حق نداریم خون و فرآورده های خونی را مصرف کنیم هر تزریق خونی باید نجات یک زندگی را درپی داشته باشد.

وی گفت: تزریق خون یک پیوند است ولی فراموش شده است چرا که فرآورده‌ها به راحتی در دسترس قرار می‌گیرد، هر تزریق خون پیوند از انسان ناشناخته با سلول ناشناخته به انسان ناشناخته با سلول ناشناخته دیگر است که می‌تواند هزاران پیامد و عارضه داشته باشد.

پورفتح‌آلله خاطرنشان کرد: سازمان انتقال خون در تلاش است تا با همکاری رسانه‌ها و سازمان‌های درگیر این مطالبه را در مردم ایجاد کند که در صورت تزریق خون توسط پزشک معالجشان از عوارض و فواید این اقدام آگاه شوند. برای مثال در سایت انتقال خون استرالیا بروشوری منتشر شده است به زبان‌های مختلف دنیا از جمله به زبان فارسی که در بروشور مذکور به گیرندگان خون در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی توصیه می‌کند قبل از تزریق خون پزشک معالج شما را از عوارض و گرفتاری‌های خون آگاه کرده باشد و به شما ثابت کرده باشد تزریق خون منفعت بیشتری از عوارض ‌آن دارد.

پورفتح الله افزود: باید به نقطه‌ای برسیم که شرح منافع و عوارض انتقال خون توسط پزشک به بیمار در زمره مطالبات بیماران قرار گیرد و بیماری که خون دریافت می‌کند بداند که برآورد هزینه فایده انتقال خون چگونه است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان انتقال خون توانایی تولید تمام فرآورده‌های بیمارستانی را که در تمام کشورها تولید‌ می‌شود داراست و از این نظر وضعیت بسیار خوبی داریم اما دسترسی عمومی به بخشی از این فرآورده‌ها را به علت هزینه‌های سنگین نتوانسته‌ایم فراهم کنیم برای مثال حذف گلبول‌های سفید بلافاصله پس از دریافت خون را در کشور فقط برای بیماران تالاسمی انجام می‌دهیم و برای سایر افراد و بیماران انجام نمی‌شود.

پورفتح‌الله تهیه پلاکت به روش فریزس را نیز از دیگر اقدامات پرهزینه برشمرد و گفت: در تمام مراکز استان‌های کشور امکان فریزس را مهیا کرده‌ایم یعنی امکانات این کار وجود دارد اما به علت هزینه‌های سنگین مواد مصرفی فریزس این اقدام انجام نمی‌شود زیرا هزینه این مواد مصرفی چیزی حدود 600 هزار تومان است؛ از آنجا که نمی‌توانیم منبع مالی هزینه را تهیه کنیم نتوانستیم به پاسخ‌ها در این زمینه پاسخ دهیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تأکید کرد: وزارت بهداشت در تلاش است تا خدمات نوین انتقال خون وارد هزینه‌های طرح سلامت شود و در این طرح تعرفه گذاری شود تا بتوانند از فراورده‌های نوین خون حمایت کند.

وی با تأکید بر وارد نشدن هیچ‌گونه خون و فرآورده‌های خونی از خارج کشور گفت: خون و فراورده‌های خونی که مربوط به سازمان انتقال خون است 100 درصد در کشور تأمین می‌شود؛ چیزی که از خارج وارد می‌شود داروهای مشتق از پلاسماست که در دسته دارو قرار می‌گیرد مانند فاکتور8 و 9، IVIG و آلبومین قرار می‌گیرد.

پورفتح‌الله افزود: در حال حاضر نزدیک به یک سوم داروهای وارد شده از این دست توسط پلاسمای ایرانی تهیه می‌شود یعنی پلاسمای ایرانی ارسال می‌شود و در معتبرترین کارخانه‌های داروسازی جهان فاکتور8 و 9، IVIG و آلبومین به جای استفاده از پلاسمای بیگانه از پلاسمای ایرانی استفاده می‌شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: وزارت بهداشت با همکاری سازمان دارو و غذا برنامه ریزی کرده است ظرف مدت زمانی مشخص با همکاری بخش خصوصی بتواند 100درصد پلاسما را ایرانی کنیم که در این میان سازمان انتقال خون ظرفیت 150 هزار لیتری تعهد داده است و معادل این ظرفیت نیز در بخش خصوصی انجام خواهد شد که نقطه عطفی است.

وی درباره جابگاه سازمان انتقال خون ایران در جهان تصریح کرد: بر اساس آخرین گزارش منتشرشده سازمان جهانی از وضعیت انتقال خون در 170 کشور جهان و 115 میلیون اهدای خونی که در سال گذشته میلادی در سراسر جهان صورت گرفته است شاخص‌های سازمان انتقال خون ایران در بین کشورهای در حال توسعه در صدر قرار گرفته است.

پورفتح‌الله افزود: اگر کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان که 50 درصد منابع خونی را با 15 درصد جمعیت جهان در اختیار دارند را از این گزارش استثنا کنیم، شاخص اهدای خون در کشورهای در حال توسعه 12 واحد به ازای هر هزار نفر جمعیت است ما 27 واحد به ازای هر هزار نفر اهدای خون داریم که چیزی حدود 2 برابر و نیم است اما برای رسیدن به کشورهای پیشرفته شاخص اهدای خون را باید بالا ببریم.
 
مدیر عامل سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: هر چه مصرف خون را کاهش دهیم، چرخه تولید پلاسمای ما افزایش می‌یابد و می‌توانیم با استفاده از ارسال پلاسما و ارزش افزوده این‌کار در راستای ارزان سازی دارو و کمک به بیماران حرکت کنیم.

وی افزود: در گزارش مذکور سازمان بهداشت جهانی وضعیت شاخص‌های هپاتیتB، هپاتیتC، اچ آی وی و سیفلیس که عمده درگیری‌های اهدا و انتقال خون است در کشورهای مختلف عنوان شده است که شاخص کلی ایران در هپاتیتB، هپاتیتC و HIV نسبت به جامعه نرمال ما 10 برابر کمتر است یعنی اگر هپاتیت در جامعه ما 2 درصد شایع است در اهداکنندگان ما 2 دهم درصد است.

پورفتح‌الله خاطرنشان کرد: علاوه بر این دستاورد بزرگ که اهداکنندگان خون نسبت به جمعیت نرمال جامعه اختلاف فاحشی از شیوع هپاتیت و HIV دارند ما شیب کاهشی داریم یعنی ظرف 5 سال گذشته 5 برابر این بیماری‌ها در جمعیت اهدا کنندگان شیب نزولی داشته است یعنی علیرغم اینکه بر اساس گزارش مرکز مدیریت بیماری‌ها HIV در جامعه سیر صعودی دارد HIV در جامعه اهداکنندگان ظرف 5 سال گذشته سیر نزولی داشته است یعنی علاوه بر اینکه شاخصش با یک اختلاف آماری فاحش پایین‌تر از جامعه است، این شاخص در جامعه سیر صعودی دارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون یکی از بزرگترین سرمایه‌های سازمان انتقال خون را اهداکنندگان مستمر خون توصیف و تصریح کرد: چنانچه 51 درصد یعنی حدود 500 هزار نفر از اهداکنندگان ما سالی 2 بار خون اهدا می‌کنند یعنی جمعیت اهدای خون ما محدود شده است اما این جمیت مرتب مراجعه کرده و تست‌ها را انجام ‌می‌دهد که این جمعیت کم کم آموزش می‌بیند فرآیندها را می‌داند و سالم‌ترین خون‌ها را در دنیا اهداکنندگان مستمر تأمین می‌کنند.

وی اضافه کرد: 25 درصد اهداکنندگان ما اهداکنندگان با سابقه هستند یعنی اهدای خون می‌دهد ولی نه هرساله، یعنی اگر اهداکنندگان باسابقه را نیز درنظر بگیریم کمتر از 25 درصد بار اول هستند که این نیز دستاورد بزرگی برای کشور است.

وی درباره اقدامات تشویقی سازمان انتقال خون برای افزایش اهدای خون نیز گفت: اهدای خون باید امری داوطلبانه و بدون چشمداشت باشد و بهترین تشویق برای اهداکنندگان خون این است که برخی بیماران وابسته به خون مانند بیماران هموفیلی و تالاسمی پیش از تأسیس سازمان انتقال خون امید به زندگی کمتر از 10 سال بوده است اما اکنون این بیماران بالای 40 سال که وارد دهه پنجم زندگی می‌شوند جشن تولدشان را در مراکز اهدای خون برگزار می کنند که این دستاورد اهداکنندگان است که می‌توانند به دیگران زندگی ببخشند.

پورفتح‌الله خاطرنشان کرد: امروزه در کشورهایمان با توجه به دستاوردهایمان در تأمین دارو برای عزیزان هموفیلی و تالاسمی، بیماران هموفیلی و تالاسمی باید با واژه بیماری خداحافظی کنند و می‌توانند مانند افراد عادی زندگی کنند و حتی این عزیزان بحث کیفیت زندگی را مطرح می‌کنند که این دستاورد اهداکنندگان خون است. 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها