امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105562
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۶
تعداد بازدید: 171
ایراندخت فیاض در گفت و گو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص سالم سازی فضای کاری برای زنان در جامعه گفت: وقتی بحث از فضای امن می‌کنیم یعنی امنیت را یک ...

ایراندخت فیاض در گفت و گو با خبرنگار جامعه فارس در خصوص سالم سازی فضای کاری برای زنان در جامعه گفت: وقتی بحث از فضای امن می‌کنیم یعنی امنیت را یک مفهوم عام تعریف می‌کنیم که امنیت روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و تمام جوانب امنیت را لحاظ می‌کنیم.

وی ادامه داد: وقتی ما یک مفهوم را تا این حد عام می‌دانیم این مفهوم هم برای زنان و هم برای مردان به عنوان یک مفهوم اجتماعی مطرح است در فضای اجتماعی ما زمانی می‌توانیم امنیت ایجاد کنیم که قوانین و مقرراتی را تدوین کنیم که در اجرای آنها نیز وفادار باشیم که افراد بتوانند در جامعه با خاطر راحت حضور پیدا کنند.

این کارشناس امور زنان تصریح کرد: در یکی از کشورها که کشور بسیار نامساعدی هست من با حجابی که در کشور خودمان دارم و تنها در خیابان‌های آن کشور حضور پیدا می‌کردم هیچ کس هیچ تعرض و حتی نگاه تندی بر من نداشت که احساس خطر و اضطراب کنم.

فیاض افزود: من این را سؤال کردم چرا اینجا با اینکه شهرت به فساد دارد اما کسی با دیگری کاری ندارد که جواب دادند اینجا قانونی وجود دارد که بر مبنای آن قانون حمایت اجتماعی اگر کسی برای امورات زندگی بیرون است اگر کسی نگاه تندی به او داشته باشد که امنیت روانی او را تحت تأثیر قرار دهد جرم است و به همین دلیل هیچ کس نمی‌تواند نگاه تهدید آمیزی به دیگران داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی زنان می‌دانند که چه حقوق اجتماعی دارند و اگر حق من ضایع شد با چه سازوکارهایی برای احقاق حق خود اقدام کنم و نتیجه آن چه خواهد شد در تمام ابعاد امنیتی باید قوانین مشخص و روشن داشته باشیم در کشور ما در ابعاد مختلف قانون مصرح و مشخص و ریز در برخی از زمینه‌ها مانند امنیت روانی نداریم و اینجا فقط از این موارد عبور می‌کنیم و استرس‌های زیادی را متحمل می‌شویم که بعد این استرس‌ها در جای دیگری خودش را نشان می‌دهد اول اینکه ما این قوانین را نداریم وقتی ما قوانینی برای حمایت و صیانت از افراد نداریم طبیعی است که مدام باید استرس‌ها را تحمل کنیم.

فیاض ادامه داد: در سئول پایتخت کره جنوبی نیز با اینکه مردم ساعت‌ها در ترافیک می‌ماندند اما همه آرام بودند که در جواب علت این آرامش گفتند اینجا همه چیز پیش بینی شده است و این پیش بینی پذیری باعث می‌شود که همه بدانند در چه شرایطی چه نتیجه‌ای در انتظار آنها است و چون نتیجه کار مشخص است همه می‌دانند که چه کاری را انجام دهند و چه کاری را نباید انجام دهند.

وی ادامه داد: در حوزه بانوان قضیه بسیار حساس‌تر است چون جامعه هنوز به آن باور که حیات اجتماعی مخصوص زنان و مردان باشد، نرسیده‌ است.

این استاد دانشگاه افزود: باور عمومی وجود دارد که زنان توانایی مردان را ندارند و بر این اساس زنان بر مبنای توانمندی‌هایشان جایگزین نمی‌شوند و این به معنی عدم امنیت روانی برای زنان است.

فیاض افزود: دیدگاه من این در تربیت نگاه متفاوتی است فرزندان را باید به گونه‌ای تربیت کرد که افراد مهارت دفاع از خود را داشته باشند و رفتار عفیفانه و کیاست داشته باشند، افراد باید به گونه‌ای تربیت شوند که در هر جای عالم که بسیار ناپاکی و ابتذال هم وجود داشته باشد بتواند خود کنترلی داشته باشد، اما جامعه مؤمن وظیفه دارد فضا را برای رشد و پیشرفت فراهم کند در شرایط فعلی کار اساسی، تربیت صحیح است که می‌تواند به رشد جامعه کمک کند و اگر تربیت‌ها صحیح نباشد ممکن است در هر دامی گرفتار شوند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها