امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10557
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۷
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد در حالی که گزارش‌ها از گسترش دامنه ناآرامی‌های سوئد از استکهلم، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خبرگزاری فرانسه گزارش داد در حالی که گزارش‌ها از گسترش دامنه ناآرامی‌های سوئد از استکهلم، پایتخت این کشور به شهرهای دیگر حکایت دارد نیروهای پلیس سوئد بار دیگر روانه استکهلم شده‌اند تا به خاموش کردن شعله اعتراضات در آنجا کمک کنند.

شش روز از ناآرامی‌ها در استکهلم سوئد در اعتراض به خشونت پلیس که به کشته شدن پیرمردی 69 ساله منجر شد می‌گذرد و خشم مردم همچنان ادامه دارد. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که شورش‌ها عمدتاً در مناطق فقیرنشین استکلهم جریان دارند.

سوئد در میان باورهای عامیانه به کشوری شهره به آزادی، تحمل و الگویی از دولت رفاهی شناخته شده اما شورش‌های اخیر شکاف بین قشر مرفه و قشر فقیر این کشور که اکثراً جوانانی بیکار و با تحصیلات اندک هستند را به رخ کشیده است.

شب گذشته، دو خودروی دیگر در استکهلم به آتش کشیده شدند و این رخدادی بود که در خلال شش روز گذشته بارها خواب خوش یکی از آرام‌ترین پایتخت‌های اروپایی را آشفته کرده است.

یک سخنگوی پلیس می‌گوید: «اوضاع قدری آرام‌تر است، اما به آتش کشیدن خودروها همچنان ادامه دارند.»

استکهلم مرکز اعتراضات است، اما هرگز تنها کانون آن نیست. ناآرامی‌ها به شهر «اوربرو»، از شهرهای مرکزی سوئد هم سرایت کرده است.

پلیس سوئد می‌گوید دهها جوانی که ماسک به چهره زده بودند سه خودرو و یک مدرسه را به آتش کشیدند و سعی کردند ایستگاه پلیس را هم آتش بزنند.

یک ساختمان خالی در «سودتلیا» که شهری در نزدیکی استکهلم است هم به آتش کشیده شده است.

ناآرامی‌های سوئد از شب یکشنبه از استکهلم آغاز شد. در این روز پلیس به مردی 69 ساله که گفته می‌شود مهاجری از کشور پرتقال بوده و خودش را در آپارتمانی در غرب پایتخت این کشور حبس کرده بود، شلیک کرده و وی را به قتل رساند.

پلیس سوئد ادعا کرده به قصد دفاع شخصی به این مرد مسن شلیک کرده زیرا او با چاقو به نیروهای پلیس حمله‌ور شده است. اما معترضان اعتمادی به روایت‌های رسمی پلیس از این واقعه ندارند.

معترضان خشمگین ظرف شش روز گذشته بیش از 100 خودرو را در این کشور به آتش کشیده‌اند تا کشوری که همواره امنیت‌های اجتماعی خود را مایه مباهات دانسته بود، در شوک فرو ببرند.

دولت هفت ساله راست‌گرایان میانه‌رو در سوئد باعث کاهش مزایای اجتماعی مردم در این کشور شده است؛ به علاوه این کشور در سالهای اخیر با سیل عظیمی از مهاجرت‌ها از سایر کشورها روبرو بوده است.

بیکاری جوانان به خصوص در مناطق حاشیه‌ای سوئد بالاست و حدود 15 درصد جمعیت این کشور را هم اتباع زاده شده در کشورهای دیگر تشکیل می‌دهند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها