امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 29
۱۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10558
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۵۷
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دو روز قبل محمد علی جابری الحوریسی جوان سبزی فروش عربستانی که به دلیل مصادره اموالش توسط ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دو روز قبل محمد علی جابری الحوریسی جوان سبزی فروش عربستانی که به دلیل مصادره اموالش توسط نیروهای سعودی اقدام به خودسوزی کرده بود، جان خود را از دست داد. اقدام به خودسوزی این جوان نشانه‌ای از مشکلات اقتصادی و اجتماعی در عربستان است و این درحالی است که عربستان با فروش نفت ثروتمندترین کشور عربی است.

عربستان با دارا بودن 20 درصد منابع نفت جهانی مهمترین صادرکننده نفت به حساب می‌آید. نفت 80 درصد بودجه و 90 درصد صادرات عربستان را تشکیل می‌دهد و درآمد نفتی این کشور در سال 2012 به 307 میلیارد دلار می‌رسد. این درحالی است که ایران به عنوان دومین قدرت نفتی اوپک با ۷۷میلیون نفر جمعیت، تنها 69 میلیارد از فروش نفت به دست می‌آورد.

عربستان 27 میلیون نفر جمعیت دارد که 16 میلیون آن بومی هستند. با این حال نرخ بیکاری در این کشور در سال 2012 عددی بالغ بر 10/8 بوده است. عربستان از نظر بیکاری در رتبه 118 جهان است و نکته اینجاست که آمار اشتغال در این کشور تنها مربوط به نیروی کار مردان است و اگر زنان نیز در آمار محاسبه شوند، نرخ بیکاری از 25 درصد نیز عبور خواهد کرد.

تورم نیز در عربستان از وضعیت خوبی برخوردار نیست به طوری که صندوق بین‌المللی پول اخیراً در گزارشی با اشاره به رشد نقدینگی در این کشور نسبت به افزایش فزاینده تورم هشدار داده بود.

مسکن هم برای عربستانی‌ها معضلی است، در کشوری مانند عربستان که بیش از دو میلیون متر مربع وسعت و جمعیتی کمتر از 20 میلیون دارد، داشتن خانه برای بسیاری از مردم امری دست نیافتنی است.

فساد مالی نیز در عربستان بالاست به طوری که پادشاه این کشور را وادار به واکنش کرد، وی در سخنانی که در رسانه‌ها نیز منتشر شد از شاهزادگان عربستانی به دلیل حیف و میل سرمایه ملی انتقاد کرد.

همه این آمار و ارقام نشان از اقتصادی بیمار و رانتی دارد که در آن دولت تلاش می‌کند، شغل ایجاد کند ولی ناتوان است.مشاغل مهم و تخصصی در اختیار کارگران غربی و کارهای پیش پا افتاده به کارگران آسیایی می‌رسد.فساد اقتصادی صاحبان قدرت و بریز به پاش‌های ملوکانه درآمدهای هنگفتی را می‌بلعد.

آنچه گفته شد نشان از این واقعیت دارد که عربستان هم اکنون با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه است که ناشی از سوء مدیریت و فساد مالی این کشور است. زمانی این مشکلات اقتصادی دارای اهمیت سیاسی می‌شوند که این نکته را مدنظر قرار دهیم که حکومت و مردم رابطه پولی دارند به این معنا که حاکمان سعودی با دادن رشوه (ارائه خدمات ارزان، نگرفتن مالیات و دادن یارانه‌ها) تلاش می‌کنند برای خود مشروعیت سازی کنند.

زمانی که دولت در رسیدن به این هدف(تامین اقتصادی شهروندان) با مشکل مواجه شود، مشروعیتش با مشکل مواجه خواهد شد.

شاید خودکشی جوانی سبزی فروش در ظاهر اهمیت نداشته باشد ولی این حقیقت را به رخ می‌کشد که فقر و مشکلات اقتصادی در عربستان در ورای خودنمایی‌های متمولانه خانواده سلطنتی و دربار سعودی پنهان شده که همانند انبار باروت هر لحظه انتظار انفجار آن می‌رود.
 انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها