امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۶:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105588
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد ارشدی رئیس جبهه اعتدال‌گرایان، در نشست خبری اعلام موجودیت این جبهه که امروز شنبه

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد ارشدی رئیس جبهه اعتدال‌گرایان، در نشست خبری اعلام موجودیت این جبهه که امروز شنبه برگزار شد، با اشاره به شیوه شکل‌گیری جبهه متبوعش و اهداف آن اظهار داشت: در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 و در زمانی که در ستاد آقای روحانی بودیم اندک بودیم اما امروز کسانی که پایشان را هم در ستادهای ما نمی‌گذاشتند عرصه را بر ما تنگ کردند و دلیل غیبت ما در صحنه سیاسی همین مسئله بود.

وی با بیان اینکه چند ماهی درباره بحث اعتدال تحقیق و تفحص داشتیم، ادامه داد: ما خواستار آن هستیم که از حزب بودن و فردگرایی و کلی‌گویی بیرون بیاییم. مشی اعتدال به شخص یا گروه خاصی برنمی‌گردد و احساس می‌کنم گذاشتن نام اعتدال برای مسائل امروز غلط است چراکه ما از زمان ابلاغ وحی به پیامبر می‌دانیم که خداوند همواره به وسط بودن اشاره کردند.

رئیس کمیته ستادهای مردمی رئیس‌جمهوری در انتخابات 92 با ذکر این نکته که ما از اعتدال تعبیر غلطی داریم، بیان داشت: من در یک نطق گفتم دولتمردانی که کارشان را با اعتدال شروع می‌کنند قوی‌ترین دولت‌ها خواهند بود.

وی ادامه داد: تشکیل جبهه اعتدال‌گرایان به دولت یازدهم برنمی‌گردد؛ مقام معظم رهبری همواره به دوری از افراط و تفریط تاکید کرده‌اند و اعتدال یک بحث ویژه است.

ارشدی بر همین اساس بیان کرد: در جهان کنونی نیاز داریم که با همه ارتباط داشته باشیم البته ما همواره رژیم صهیونیستی را محکوم می‌کنیم و تمام سیاستمداران دنیا نیز مانند ما فکر می‌کنند، چه در سایه اعتدال و چه در سایر مباحث ما رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسیم اما متاسفانه برخی کشورهای عربی به خاطر منافع خود با این رژیم همکاری می‌کنند.

رئیس جبهه اعتدال گرایان با طرح این موضوع که اگر بخواهیم به سمت مدینه فاضله حرکت کنیم بهترین راه این است که به سمت اعتدال برویم، توضیح داد: اما منظور ما اعتدالی است که فرزندان خود را قربانی نکند و از افراد و جوانان متخصص و متعهد استفاده خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: ما در حال رایزنی بوده و دنبال این موضوع هستیم که این جبهه با قدرت بیشتر عمل کند و به تدریج افراد هیات موسس معرفی خواهند شد.

ارشدی با اشاره به منشور جبهه اعتدال‌گرایان، خاطرنشان کرد: ولی امر مسلمین امام خامنه‌ای رهبر ما است و وظیفه خود و جبهه می‌دانیم که از این به بعد رهنمودهای ایشان را سرلوحه امور خود قرار دهیم و در مسیر دولت تدبیر و امید که در مسیر رهبری است حرکت کرده و بر خود واجب می‌دانیم به دولت کمک کنیم.

رئیس جبهه اعتدال گرایان با اعتقاد بر اینکه ما از حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری‌همدانی و وحید خراسانی و دیگر آیات عظام مشورت خواهیم گرفت گفت: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نقطه عطف ما هستند، همچنین آقای ناطق و سیدحسن خمینی نور چشم ما بوده و از کسانی است که در مکتب ایشان درس خواهیم گرفت و از وجودشان استفاده خواهیم کرد.

وی به فراگیر بودن تشکل متبوعش اشاره و بیان داشت در جبهه متحد اعتدال گرایان دوستانی از احزاب اصولگرا و اصلاح‌طلب هستند و همچنین از حزب اعتدال و توسعه و حتی جبهه پایداری هم به سمت ما آمدند و جلساتی داشتیم و البته دوستان کارگزاران هم در جمع ما حاضر می‌شوند.

ارشدی ادامه داد: تشکیل این جلسه به خاطر این بود که هنوز هیچ جبهه‌ای در کشور دارای سیستم واحد نیست اما ما اعلام موجودیت کردیم و بعد از پیوستن گروه‌های دیگر و بعد از اینکه مجوز ها را توانستیم بگیریم به یک نقطه واحد رسیده و با رعایت اعتدال رای‌گیری می‌کنیم و مسئولین را معرفی خواهیم کرد.

رئیس جبهه اعتدال گرایان در ادامه به مشکلات دولت یازدهم اشاره کرد و اذعان داشت: دولت یازدهم یکسال از عمرش گذشته است و انصافا با مشکلات عدیده‌ای برخورد کرده چراکه ما از نزدیک با این جریان همراه بوده‌ایم.

ارشدی تصریح کرد: مشکلات مالی این دولت فراوان بوده و دغدغه‌های بین‌المللی زیادی وجود داشته است؛ 8 سال مملکت در یک سیستم خاص قرار داشته و حالا عوض شدن دولت مخارج زیادی برای بانیان دولت جدید دارد چون دولت منشور اخلاقی خود را دارد و همین مسئله هزینه فراوانی برای جابه‌جایی مدیران دارد.

وی همچنین به موضوع استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: استیضاح حق مجلس است اما نه به این شکل و با این هیجان‌گرایی و سیاست‌زدگی. شاهد دوگانگی‌هایی بودیم و اینکه یک نماینده برگه در دست بگیرد و به رئیس مجلس بگوید دوپینگ کرده‌ای به صلاح مملکت و عرف جامعه نیست.

رئیس کمیته ستادهای مردمی روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: هر وقت تنش را وارد سیاست کرده‌ایم باخته‌ایم. ما عالم فرزانه‌ای مثل آقای فرجی‌دانا را برمی‌داریم چون متهم به بورس‌بازی  دولت قبلی است. کجای دنیا به خاطر خلاف دیگران کسی محاکمه می‌شود؟

رئیس جبهه اعتدال گرایان با تاکید بر اینکه رای عدم اعتماد مجلس به فرجی‌دانا شوک به دولت بود، خاطرنشان کرد: این وزیر 9 ماه کار کرده است و البته از تماس تلفنی آقای صادق مشاور رئیس‌جمهور با آقای نادران سوءاستفاده صورت گرفت که چنین مسائلی شایسته نیست.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا جبهه متبوع شما به دولت وابسته است؟ گفت: به هیچ‌عنوان از طرف دولت نیستیم بلکه یکسری از دوستان ما که جوانان انقلابی هستند دور هم جمع شده‌اند و دیگران هم اضافه خواهند شد و به دولت کمک خواهیم کرد. در مورد بحث هزینه‌های جبهه و اینکه از کجا تامین خواهیم شد نیز باید بگویم جبهه ما مردمی است و این دوستان به ما کمک خواهند کرد.

ارشدی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه سوابق سیاسی شما چیست؟ اظهار کرد: سابقه سیاسی من مشخص است و اگر به سایت شخصی من مراجعه کنید می‌توانید مشاهده کنید. من از 19 سالگی سابقه فعالیت سیاسی دارم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد اینکه آیا عمر فعالیت جبهه شما مانند دیگر احزاب و جریان‌های سیاسی با پایان یافتن دولت یازدهم به اتمام خواهد رسید یا خیر؟ تصریح کرد: این مسئله سابقه تاریخی دارد با تشکیل دولت هاشمی‌رفسنجانی کارگزاران و آبادگران آمدند، با آمدن دولت اصلاحات مشارکت آمد و در دولت قبلی هم رایحه خوش خدمت به صحنه آمد و با تمام شدن عمر دولت‌ها فعالیت این احزاب و تشکل‌ها هم پایان یافت اما ما دنبال یک جبهه متحد اعتدال گرایی هستیم که تمام فرایند این جبهه قانون اساسی و مقام معظم رهبری است.

رئیس جبهه اعتدال گرایان اذعان داشت: اصول و مبانی این جبهه منطقی است و برگرفته از جناح‌بازی و سیاسی‌بازی نیست.

ارشدی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه آیا فعالیت شما در چارچوب دولت است؟ توضیح داد: مکتب جبهه این است که با یکدیگر دوست باشیم اما اگر دولت در جایی اشتباه کرد این جبهه در مقابل آن خواهد ایستاد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در مورد اینکه آیا جبهه اعتدال گرایان به دنبال تبیین و تعریف واژه اعتدال است؟ اظهار داشت: خود آقای روحانی صاحب منطق است و به هر حال چندین دوره در مجلس مسئولیت داشتند و خارج از اعتدال صحبت نکرده و نبودند، این بحث مطرح نیست که ما بیاییم و اعتدال را تعریف کنیم اما جبهه اعتدال گرایان آمده است که به یکسری از صحبت‌ها خاتمه دهد.

ارشدی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه کنار هم قرار گرفتن جبهه پایداری و اعتدال گرایان در کنار یکدیگر مشکل نیست؟ گفت: یکی از همین دوستان می‌گفت ما از مجاهدین شروع کردیم تا به پایداری رسیدیم و گفت اینقدر در سیاست تنوع زیاد است که به گروه‌های خاص می‌پیوندیم. سخت است یکسری افکار را در کنار هم قرار دهیم اما دوستان به این نتیجه رسیده‌اند که اصلاحات اشتباه کرده و یا پایداری در جایی تند رفته و اینکه دوستان در کنار هم باشند قطعا منشأ خیر خواهد بود.

وی اضافه کرد: قرار نیست ما در جبهه از افرادی که گاهی گل به خودی هم زده‌اند استفاده کنیم و رویکرد جدیدی داریم. ما از نظرات آقای خاتمی استفاده می‌کنیم و حتی از نظرات آقای احمدی‌نژاد هم استفاده خواهیم کرد اما با وی همکاری نخواهیم کرد و اگر کسی بگوید احمدی‌نژاد حرفی برای گفتن ندارد خلاف است.

رئیس جبهه اعتدال گرایان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس درخصوص اینکه چه برنامه‌ای برای انتخابات آینده مجلس دارید؟ تاکید کرد: ما قطعا برای مجلس برنامه گسترده‌ای خواهیم داشت و کسانی که خط و مشی اعتدالی را قبول دارند در کنار ما خواهند بود و من با صراحت اعلام می‌کنم مشی اعتدال گرایی در مجلس آینده بالای 50 درصد کرسی‌ها را کسب خواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه رویکرد دولت نسبت به فعالیت احزاب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ افزود: آقای روحانی انسان مردمی‌ای است و وزیر کشور هم اعلام کرده است که موافق فعالیت احزاب است.

ارشدی در مورد قانون جدید احزاب که در مجلس در دست بررسی است، گفت: به این شکلی که الان احزاب را مطرح می‌کنند صحیح نیست زیرا چند قانون دست‌و پاگیر وجود دارد که اگر این مطالب آراسته‌تر بشود وضعیت مطلوب‌تری وجود خواهد داشت.

رئیس جبهه اعتدال گرایان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درخصوص اینکه آیا افرادی که حکم منع فعالیت سیاسی دارند و در فتنه 88 نقش داشته‌اند در جبهه شما فعالیت خواهند کرد؟خاطرنشان کرد: قطع یقین کسانی که حکم محکومیت دارند داخل جبهه جایی ندارند و مهمترین نکته قانون اساسی است و چیزی که قوه قضائیه تشخیص بدهد شرع است.

وی با اشاره به فتنه 88 اضافه کرد: عده‌ای معتقد هستند که ما هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که رهبری فصل‌الخطاب است و در راس امور قرار دارد و برخی از دوستان نمی‌خواهند این مسئله را یاد بگیرند. ما چیزی که خلاف اصل ولایت فقیه و جمهوری اسلامی باشد را قبول نداریم و اگر کسی بخواهد دم از فتنه‌گر بزند جایگاهی در جبهه ما نخواهد داشت. البته کسانی که دادگاه رای به بی‌گناهی آنها بدهد در کنار ما خواهند بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار